17.11
Łodzią po Wiśle
Laureaci IX Festiwalu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej
"Łodzią po Wiśle" to przegląd etiud studenckich z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, organizowany od 2003 roku w Warszawie. W ciągu dwóch dni prezentowanych jest około 70 spośród 150 najnowszych, krótkometrażowych filmów, powstających podczas jednego roku akademickiego. Są to etiudy reżyserskie - fabularne i dokumentalne, etiudy operatorskie oraz animacje. Festiwal stawia sobie za cel promocję studentów i absolwentów PWSFTviT, konfrontację ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, a także upowszechnianie kultury filmowej oraz integrację środowiska praktyków i teoretyków filmu. Co roku projekcjom filmowym towarzyszą wyjątkowe wydarzenia kulturalne: pokazy specjalne, m.in. pokazy etiud zagranicznych szkół filmowych, konkurs trailerów do etiud szkolnych, wystawy fotografii, występ studentów Wydziału Aktorskiego, spotkania z twórcami, warsztaty, dyskusje, prezentacje. W nadchodzącym roku, tradycyjnie w pierwszej połowie kwietnia, odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.
II Nagroda Dyrektora Festiwalu Planete Doc, Artura Liebharta
I BÓG STWORZYŁ SAMOTNOŚĆ
reżyseria: Grzegorz Dębowski
zdjęcia: Yori Fabian, Grzegorz Dębowski
rok produkcji: 2010
czas: 18' 20"
Błażej jest organistą kościelnym, który całe życie podążał ścieżką wiary. Jest już jednak w takim wieku, że dokucza mu samotność. Postanawia zatem znaleźć dziewczynę i... zapisuje się na kurs uwodzenia.
I Nagroda Dyrektora Festiwalu Planete Doc, Artura Liebharta
DROGI KAROLU
reżyseria: Karol Starnawski
zdjęcia: Miłosz Kasiura
rok produkcji: 2010
czas: 11' 20"
Historia młodego chłopaka, który nie potrafi zaadoptować się we współczesnym świecie.
Marcin ma dwadzieścia dwa lata. Nie uczy się, nie pracuje. Żyje z uzbieranych pustych puszek i ukrywa się przed resztą społeczeństwa.
II Nagroda Publiczności
DRŻĄCE TRĄBY
realizacja: Natalia Brożyńska
zdjęcia: Malin Nicander
rok produkcji: 2010
czas: 3' 30"
Pafnucy, futrzany stwór z lateksową trąbą, nie jest zbyt zadowolony ze swojej fizjonomii. Wśród gazet ma zdjęcie Kalasantego, postaci charakteryzującej się twarzą tryskającą zdrowiem i pogodą ducha. Pafnucy porusza się na wrotkach, ma kłopoty z koordynacją ruchową, daleko mu do Kalasia. Wpada w szał.
Nagroda za najlepsze zdjęcia
MOTUR
realizacja: Marcin Ściegliński
rok produkcji: 2010
czas: 13' 10"
"Motur" to historia o potrzebie znalezienia swojego miejsca na ziemi. Po śmierci matki, relacje ojca i wkraczającego w dorosłe życie syna, wystawione są na ciężką próbę. Między nimi staje Kasia, wiejska piękność, która burzy skostniałe zasady i przyczynia się
do odnowienia relacji ojca i syna.
II Nagroda
SING ME TO SLEEP
reżyseria: Magnus Arnesen
zdjęcia: Magnus Borge
rok produkcji: 2010
czas: 23'
Czterdziestopięcioletni pracownik poczty, Robert, mieszka ze swoją chorą matką. Chcąc wypełnić jej ostatnią wolę, mężczyzna wybiera się w desperacką podróż w poszukiwaniu dziewczyny lub kogoś, kto mógłby ją udawać.
I Nagroda
BEZ ŚNIEGU
reżyseria: Magnus von Horn
zdjęcia: Magnus Borge
rok produkcji: 2011
czas: 35'
Mężczyzna dzwoni na policję z informacją, że zastrzelił dwóch chłopców w swoim ogrodzie. Jeden z nich umiera na miejscu. Drugi wciąż żyje, ale jest poważnie ranny. "Bez śniegu"
to historia, która opowiada o okolicznościach, które doprowadziły do tych dramatycznych wydarzeń.
Grand Prix oraz I Nagroda Publiczności
OPOWIEŚCI Z CHŁODNI
reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
zdjęcia: Marcin Władyniak
rok produkcji: 2011
czas: 26'
Historia dwójki najgorszych pracowników supermarketu, którzy muszą znaleźć cel
w życiu.
__________________________________________________________
24.11
"Droga na drugą stronę"
reż.Anca Damian - Rumunia/Polska, 2011, 73 min
Animowany pełnometrażowy dokument.
Pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.
Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.
Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. " Droga na drugą stronę" jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl "Kasyno" łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla "Walca z Baszirem".
Nagrody:
- MFF w Locarno
Nagroda Don Kichota (Nagroda Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (FICC)) - wyróżnienie specjalne Anca Damian
Złoty Lampart - nominacja
- Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2011
Jury Międzynarodowego - I Wyróżnienie
Projekcje zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
____________________________________________________________
Miejsce:
Kino "Kameralne", ul. Długa 57 w Gdansku
Projekcje odbywają się w czwartki o godzinie 20:30
Kasa czynna 15 min przed projekcj1