Marcin Dymiter | Grassomania 11 Gdańska Galeria Güntera Grassa Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Marcin Dymiter | Grassomania 11

Zapraszamy 1 grudnia 2019 o godzinie 16:00 do 4G na premierę projektu Marcina Dymitera TRZY MIEJSCA Gdańsk-Wrzeszcz / Lübeck / Behlendorf. Publikacja - płyta i książeczka - powstała w ramach 11 edycji Grassomanii. Spotkanie poprowadzi kulturoznawca Dariusz Brzostek (UMK Toruń).

24 października - 13 grudnia 2020, g. 15:00 - 20:00

Gdańsk,
lis'21 19-20

piątek - sobota

Gdańsk, Wrzeszcz
Projekt Trzy miejsca to praca audio, która powstała na bazie nagrań terenowych zrealizowanych w Gdańsku-Wrzeszczu, Lubece oraz Behlendorfie. To także rodzaj pytania o status miejsca, jego dźwiękowy charakter, o wpływy historii. Istotnym kontekstem i inspiracją są teksty wchodzące w skład gdańskiej trylogii Güntera Grassa, szczególnie Blaszany bębenek (1959) i Psie lata (1963), oraz jego ostatnie wiersze. Ciekawa wydaje się rejestracja audiosfery miejsc związanych z życiem pisarza, tego, co brzmi w nich "teraz". Nagrania terenowe zostały zrealizowane we wrześniu 2019 roku w Gdańsku-Wrzeszczu, Lubece oraz Behlendorfie. Praca powstała w ramach 11 edycji Grassomanii.

Trzy miejsca
Słucham przez mikrofon i za pomocą słuchawek. Wiadukt, przejeżdżający pociąg, Strzyża, szum drzew w parku Kuźniczki. Echo podwórka przy ulicy Lelewela i pustka ulicy Lendziona - w całości zatopione w miejskim hałasie. Mewy i wrony. Wrzeszcz.

Kościół Mariacki, rynek miejski, dźwięk dzwonu, bruk, echo kościoła Świętej Katarzyny, klatka schodowa w Domu Grassa przy Glockengießerstraße. Lubeka.

Behlendorf. Drzewa, ich szumiący język, ptaki w oddali, kamienie i szeleszcząca trawa. Dyskretny trzask stropu. Cisza biblioteki pisarza. W zamkniętej kapsule słuchawek dźwięków jest więcej. Odległe echa, abstrakcyjne pomruki. Szumy, których pochodzenie nie jest jasne. Słuchanie to najtrudniejsza archeologia.
 

Czytaj także