Marek Dyjak - Za Twoją i moją wolność Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Marek Dyjak - Za Twoją i moją wolność

W ramach 4. edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji organizowanego przez Miasto Gdańsk, który odbędzie się w dniach 16-22 września 2019 roku, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na warsztaty poświęcone demokratycznym mechanizmom sprawowania władzy w oparciu o sztuki Szekspira (19 września) oraz na koncert Marka Dyjaka "Za Twoją i moją wolność" (22 września).

3 lipca - 29 sierpnia 2020, g. 12:00 - 18:00

paź 12

poniedziałek, g. 20:00

Gdańsk,
Społeczeństwo i władza - szekspirowska lekcja odpowiedzialności

koncerty w Trójmieście


W jaki sposób podejmujemy decyzję o wyborze rządzących? Na co zwracamy uwagę idąc na wybory? Czy łatwo nami manipulować? Jak wyrażamy swoje poglądy i zdanie? Czy myślimy o konsekwencjach swoich decyzji? Gorzką lekcję w tym temacie przynosi nam "Koriolan" Williama Szekspira i to na fragmencie tej sztuki oparte będą warsztaty pt. "Społeczeństwo i władza - szekspirowska lekcja odpowiedzialności", które odbędą się 19 września 2019 roku w godzinach 16:00 - 19:00 w GTS. Skierowane są do młodzieży w wieku 13 - 16 lat. Poprowadzi je Marta Nowicka, specjalistka ds. edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

- Na warsztatach skupimy się na dwóch ważnych problemach związanych ze społeczeństwem i władzą. Z jednej strony zastanowimy się, w jaki sposób my sami podejmujemy decyzję o wyborze rządzących, na co zwracamy uwagę idąc na wybory. Spróbujemy też przepisać fragmenty "Koriolana" na współczesne realia. Z drugiej strony poszukamy odpowiedzi na pytania, czy łatwo jest rządzić i czy władza, to komfortowy przywilej, czy ciężki obowiązek - mówi Marta Nowicka.

- Jest jednak i druga strona przysłowiowego medalu. Nie tylko społeczeństwo musi wybierać odpowiedzialnie. Ciężar władzy spoczywa na barkach osób decyzyjnych. Dlatego druga część warsztatów poświęcona będzie temu, jak młody król Henryk V postanawia posłuchać - naprawdę posłuchać (!), co mówią o nim jego poddani. Ludzie, o których życiu lekkomyślnie nieraz decyduje. To trudny moment w życiu niedoświadczonego jeszcze władcy. My jednak spróbujemy wyciągnąć z tej sceny wnioski dla nas wszystkich. - dodaje.

Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres: edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna - w wypadku osób niepełnoletnich). Liczba miejsc jest ograniczona.

Koncert Marka Dyjaka - "Za Twoją i moją wolność"

W niedzielę 22 września o godz. 19:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi Marek Dyjak, artysta, który "mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których - jak mówią sami fani - jest krew, żółć i łzy. Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem" - ocenia Jan Wołek. Krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska dodaje: "Dyjak to najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym". Podczas koncertu pt. "Za Twoją i moją wolność" usłyszymy takie utwory jak: "Piosenka w samą porę", "Człowiek złota ryba" czy słynny utwór "A my nie chcemy uciekać stąd" napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1980 roku po pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

Współorganizatorem koncertu jest Miasto Gdańsk.

Co: Koncert Marka Dyjaka "Za Twoją i moją wolność"
Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski
Kiedy: 22 września 2019 roku, godz. 19:00
Bilety: 50 zł
Bilety dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS,
ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00 - 19:00.

4. Gdański Tydzień Demokracji ruszy w poniedziałek 16 września 2019 roku. Pomysłodawcą wydarzenia był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który mówił w 2017 roku: "Ubiegłoroczna edycja pokazała nam, jak bardzo w przestrzeni publicznej potrzebna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach demokratycznych. Jestem głęboko przekonany, że organizacja takiego wydarzenia jest bardzo potrzebna w tak trudnych i obfitujących w niepokojące zdarzenia czasach. Demokracja jest zagrożona, jeśli o nią nie dbamy. To trochę tak jak z ogniskiem czy miłością - jak nie będziemy o nie dbać, zabiegać, dorzucać drwa, to w końcu zgaśnie."

Celem wydarzenia jest utrwalanie w Polsce wartości demokratycznych, edukowanie młodzieży, a także pielęgnowanie dziedzictwa przemian wolnościowych zapoczątkowanych w Gdańsku, które miały miejsce w krajach dawnego bloku socjalistycznego.

Gdański Tydzień Demokracji potrwa do 22 września 2019 roku. Zakończy go koncert Marka Dyjaka "Za Twoją i moją wolność", który odbędzie się w GTS 22 września o godz. 19:00.

Czytaj także