Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na wystawę prac w technice kolażu autorstwa Marii Laskowskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada.
Maria Laskowska - farmaceutka, artystka fotografik. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Fotografią interesuje się od 2008 r. Absolwentka Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza w Gdańsku. W 2013 roku dołączyła do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 2021 roku do Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach zbiorowych GTF i indywidualnych. Wiele prac zostało nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach fotograficznych. W 2014 roku jej fotografie muzyków jazzowych pojawiły się w książce Stanisława Danielewicza Jazzowisko Trójmiasta.
Inspiracji szuka w sztuce abstrakcjonizmu, surrealizmu, kreacji, podróżując wyobraźnią w świat nierzeczywisty pełen tajemnic i niedosłowności, czasem nawet magii. Eksperymentuje z obrazem, kolorem, kompozycją, stosując technikę fotomontażu. W technice podwójnej ekspozycji odkrywa zaskakująco twórczy potencjał. Przenikanie warstw i gam kolorów wykorzystuje do wzmacniania nastroju, klimatu i malarskości swoich prac. Całość daje odbiorcy możliwość wielorakiej interpretacji obrazu.
Od roku tworzy artystyczne kolaże analogowe."Być kobietą"To pierwsza autorska wystawa prac w technice kolażu. Zainteresowanie autorki fotomontażem i podwójną ekspozycją stało się zaczątkiem do tworzenia analogowych kompozycji kolażowych. Istotą kolaży są obrazy, które powstały poprzez naklejanie na płótno lub papier różnych materiałów, przede wszystkim fotografii, kawałków tkanin, drewna, ilustracji gazetowych. Jest to artystyczne zderzenie znaczeń i symboli, odwołujących się do wspomnień, pragnień, a przede wszystkim emocji.
Tematem prac są kobiety, złożoność relacji z otaczającą rzeczywistością i światem marzeń. Kobiecość i próba jej definiowania. Pogłębione osobistymi refleksjami, zebrane i sklejone fragmenty tworzą nowe znaczenie, opowiadają nową historię. Prace powstały z wykorzystaniem czarno-białej fotografii, reprodukcji i fragmentów czasopism z wręcz minimalistycznym zestawem elementów. Brak tytułów jest zachętą dla widza do własnych doznań, odczuć i odniesień.