stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Cztery Pory Roku - Antonio Vivaldi
PATRONAT
gru 15

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 105, 135, 175 zł
lut 15

sobota, g. 16:00

bilety 108 zł
Kup bilet
MARIUSZ PATYRA GRA "CZTERY PORY ROKU"

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa na Ołowiance
CYKLE KONCERTOWE, Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Mariusz Patyra - dyrygent/skrzypce
Robert Kwiatkowski - skrzypce/prowadzenie
Orkiestra PFB

W programie m.in.:

I część koncertu:
Robert Kwiatkowski - skrzypce/prowadzenie
Orkiestra PFB

Jan Sebastian Bach
III Koncert Brandenburski BWV 1048
Henryk Mikołaj Górecki
"Trzy utwory w dawnym stylu"

II część koncertu:
Mariusz Patyra - dyrygent/skrzypce
Orkiestra PFB

Antionio Vivaldi
"Cztery pory roku" ("Le quattro stagioni") op. 8 nr 1-4

-----

MARIUSZ PATYRA
Mariusz Patyra urodził się w Orzyszu w Polsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: prof. Antoni Hoffmann w Olsztynie, prof. Janusz Kucharski w Warszawie, prof. Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie.

Kariera artystyczna Mariusza Patyry, jako wirtuoza skrzypiec, nabrała tempa po niebywałym zwycięstwie, w " Premio Nicolo Paganini" (Genua 2001) i zdobyciu nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego. Artysta w nagrodę otrzymał także kopię skrzypiec " Il Cannone" (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza, i miał zaszczyt zagrać na oryginalnym instrumencie Guarneri del Gesu należącym do Nicolo Paganiniego podczas finałowego koncertu wieńczącego Konkurs. Był pierwszym, w historii konkursu, Polakiem, który odniósł tak nadzwyczajny sukces. Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych J. Joachima w Hanowerze (1997), w Cremonie (1988) i Carla Nielsena w Odense (2000). Wspaniałe osiągnięcia artystyczne otworzyły mu drogę do znakomitych sal koncertowych w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Meksyku.

Koncertował z tak wybitnymi orkiestrami jak: z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeusz", Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestra Sinfonia Varsovia. Nagrania archiwalne, których dokonał dla Polskiego Radia, Północno Niemieckiego Radia (NDR), Zachodnio Niemieckiego Radia WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE) dają pogląd na jakość i poziom wirtuozowskich wykonań artysty.

Nagrał na CDs :
• Vivaldi: The Four Seasons, Lipinski Royal Fidelity, 2008
• Paganini: Violin Concerto No 1, Saint­Saens: Introduzione e Rondo Capriccioso, Massenet: Meditation DUX, 2008
• Wieniawski: Violin Concertos No 1 in f# minor & No 2 in d minor, DUX, 2008
Mariusz Partyra gra na kopii Guarneri del Gesu 1733 wykonanej przez Christiana Erichsona (Hanower 2003) i na kopii skrzypiec " Il Cannone"( Armata) 1742 wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas 2000).

ROBERT KWIATKOWSKI
Robert Kwiatkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jako skrzypek i kameralista dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych, takich jak Henry Meyer z LaSalle Quartet, Miró String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa. Od wielu lat wykłada i jest adiunktem w macierzystej uczelni, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Od roku 2014 pełni funkcję koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Należy do grona najwybitniejszych polskich muzyków swojej generacji. Ten znakomity skrzypek i kameralista jest zdobywcą nagród na wielu prestiżowych konkursach kameralnych w kraju i za granicą oraz licznych wyróżnień za dokonania artystyczne. Prowadzi niezwykle aktywną działalność artystyczną - zarówno jako solista, kameralista, jak i koncertmistrz czy dyrygent. Jako solista wielokrotnie występował z Polską Filharmonią Bałtycką, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną "Hanseatica", Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife czy Orquesta Sinfónica de Chile. Artysta otrzymuje także regularne zaproszenia od rozlicznych orkiestr (Orquesta Sinfónica de Navarra, Orquesta Sinfónica de Galicia i wielu innych), w których obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza. Może się pochwalić współpracą z wybitnymi osobistościami sztuki dyrygenckiej, między innymi: sir Neville'em Marrinerem, Krzysztofem Pendereckim, Antonim Witem, Jackiem Kaspszykiem czy Michałem Nesterowiczem.

Oprócz bogatego dorobku artystycznego znany jest również jako aktywny animator życia kulturalno-muzycznego. W 2003 roku wraz z altowiolistą Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną "Hanseatica", w której pełni funkcję koncertmistrza oraz dyrektora. Jego bezkompromisowa i rzetelna praca, a z drugiej strony oryginalność oraz muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych. Podczas licznych koncertów tej orkiestry w Polsce i za granicą występował u boku takich sław jak Radovan Vlatković, Dag Jensen, Yeon-Hee Kwak, Enrique Mazzola, Eugen Indjic, Andrzej Bauer, Marek Toporowski, Tytus Wojnowicz, Motion Trio.

Od 2013 roku współpracuje jako prymariusz z Kwartetem Smyczkowym "Messages", który tworzą absolwenci prestiżowych uczelni europejskich, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzycy NOSPR-u. Założenia artystyczne formacji "Messages" obejmują wykonywanie i propagowanie polskiej muzyki kameralnej. Ponadto muzyk jest założycielem Dalí Piano Quartet, z którym zdobył szereg nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych (między innymi we Francji, Włoszech i Austrii). W dorobku artysty znajdują się prestiżowe nominacje oraz nagrody artystyczne: Pomorska Nagroda Artystyczna, nominacja do Fryderyka, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury, Nagroda Stowarzyszenia Czerwonej Róży, Nagroda "Haffner-Wettstein" (Szwajcaria) czy Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Gdańska. Robert Kwiatkowski ma w swoim dorobku artystycznym nagrania płytowe, archiwalne, radiowe oraz telewizyjne dla TVP, BBC, Arte.

Przeczytaj także