stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Martyna Jakubowicz Opinie (12)

Martyna Jakubowicz to jedyna w swoim rodzaju wokalistka i songwriterka, obdarzona charyzmą i charakterystycznym głosem, który sprawia, że jej ballady, łączące wpływy folku, bluesa i rocka, należą do najbardziej rozpoznawalnych pośród kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest mistrzynią tworzenia nastroju. Koncerty zwyczajowo kończą się owacjami na stojąco, zaś publiczność nie chce pozwolić jej zejść ze sceny.

folk / reggae / world
Kup bilet
paź 20

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
Choć jej klimatyczne ballady znakomicie brzmią w kameralnych, zamkniętych salach, energiczne utwory z zacięciem rockowym sprawiają, że równie dobrze radzi sobie na plenerowych imprezach i festiwalach (Pop Session, Rock Arena, Jarocin, Przystanek Woodstock, Rawa Blues i wiele innych). Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów, które znalazły uznanie nie tylko wśród szerokiej publiczności, ale również zostały docenione przez zagraniczną prasę (recenzje w "Rolling Stone" i "Guitar Player") i krajową branżę muzyczną (nominacje do nagrody "Fryderyk" w 1995 i 2011 r).

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W marcu 2016 roku, do sklepów trafił najnowy album Artystki - "Prosta Piosenka". Jest to pierwsza od sześciu lat płyta autorska. Materiał został zrealizowany z udziałem min. Wojciecha Waglewskiego, Korteza i Jana Smoczyńskiego. Single z tej płyty "Mój czas ucieka" i "Wielka Słabość" , osiągnęły wysokie notowania na Liscie Przebojów Programu Trzeciego.

Album "Prosta Piosenka" został doceniony zarówno przez media, jak i branżę muzyczną. Artystka otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz 2016 i nagrodę Fryderyk 2017 za "Album Roku w kategorii: Muzyka Korzeni".

18.05.2018 do sklepów trafił album "Zwykły Włóczęga", zawierający piosenki Boba Dylana, który otrzymał literacką nagrodę Nobla w 2016. Dylan jest autorem i kompozytorem ponad 500 piosenek. Jego ogromny wpływ na światową muzykę rozrywkową jest niezaprzeczalny. "Zwykły włóczęga" to 10 piosenek w 10 różnych, niekiedy zaskakujących aranżacjach.

Martyna Jakubowicz mówi o płycie: "To moje drugie podejście do piosenek Dylana. Nie sądziłam, że jeszcze się to wydarzy. Propozycja przyszła sama. Nie miałam w planie takiej płyty. Nagroda Nobla dla Dylana nie była dla mnie zaskoczeniem, ale też nie ona była powodem tej sesji nagraniowej - po prostu lubię jego piosenki."

W komentarzu do płyty Martyna Jakubowicz napisze tak:
Od momentu wyjazdu Roberta Allena Zimmermana z miasteczka Hibbing w stanie Minnesota minęło już wiele lat, jednak Bob Dylan nadal gra swoją trasę bez końca. Wierzy, że Buddy Holly tchnął w niego całą duszę na koncercie dzień, czy dwa przed śmiercią.

Wierzy, że sny są prawdziwe, że dzieją się naprawdę. Wierzy, że śpiewanie o rzeczach ważnych dla ludzi i tym samym dla niego, jest źródłem sensu. Nie chce, aby słowa były kołkami, na których wiesza się nuty.

Chce, aby ze słów piosenki można było nauczyć się żyć i żeby ludzie poczuli swoje własne emocje. Nie da się go zdefiniować, bo jest człowiekiem kameleonem. Zresztą definicja nie jest tu potrzebna, bo i po co.

Wielu ludzi widzi w nim proroka, ja widzę w nim człowieka. Czy jego piosenki, to literatura?
Nie sądzę, żeby zaprzątał sobie głowę odpowiedzią na to pytanie. Cieszy go, że jego piosenki znalazły miejsce w sercach wielu ludzi na całym świecie. Moje serce też mu dziękuje i jest mu bardzo wdzięczne.

W nagraniu płyty uczestniczyli Dariusz Bafeltowski grający na gitarach i innych instrumentach strunowych, Mieczysław Jurecki /bas/,Tomasz Zeliszewski/ perkusja/- sekcja rytmiczna znana ze współpracy z zespołem "Budka Suflera", Adam Niedzielin/ instrumenty klawiszowe/. Gościnnie wystąpił Dariusz Grela na co dzień współpracujący z zespołem Kroke.

Przeczytaj także