We wtorek, 29 października 2019 r. o godz. 18:00, zapraszamy na 6. spotkanie z cyklu "Matematyka Codzienności" z dr. Nikodemem Mrożkiem. Tematem spotkania z okazji zbliżającej się 101. Rocznicy Święta Niepodległości będzie historia i dokonania Polskiej Szkoły Matematycznej.
Miejsce: Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE
ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku, II piętro
wstęp wolny
Matematyka jest wszędzie. Porządkuje nasz świat i pozwala zrozumieć rzeczywistość. To czemu jej się tak boimy?
Matematyka Codzienności to cykl 8 spotkań, który ma pokazać inną twarz matematyki. Gdzie wzory schodzą na drugi plan i odsłaniają piękno czystego, logicznego myślenia.
1919 rok to czas, kiedy na nowo trzeba było zorganizować polskie państwo - scalić pozaborowe rzeczywistości, a wiele struktur zbudować od nowa.
W tym roku też powstaje Polskie Towarzystwo Matematyczne. Brakowało pieniędzy, nie było tradycji matematycznej, odrodzony kraj miał mnóstwo pilnych kwestii do rozwiązania - z pewnością nie były to sprzyjające okoliczności.
A jednak w ciągu kilku kolejnych lat matematyka stała się polską specjalnością. Cały świat z podziwem patrzył na dokonania polskich naukowców/-czyń. Na kolejnym spotkaniu przyjrzymy się, jak się rodziła Polska Szkoła Matematyki i co wniosła do światowej nauki.
Przypomnimy też matematyków pochodzących z Gdańska.
---
NIKODEM MROŻEK - dr matematyki, zawodowo związany z Uniwersytet Gdański. Współpracował także z Politechniką Gdańską, Wyższą Szkołą Bankową i Szkołą Wyższą Ateneum.
Od lat zajmuje się popularyzacją matematyki. Prowadził liczne zajęcia dla młodzieży w ramach programu "Zdolni z Pomorza" oraz spotkania matematyczne w wielu szkołach z Pomorza.
A po pracy społecznik, m.in. członek Tolerado i podróżnik, który z dziecięcą fascynacją wciąż odkrywa piękno tkwiące w różnorodności naszego świata.
Cykl spotkań MATEMATYKA CODZIENNOŚCI organizowany jest w ramach Domu Sąsiedzkiego KULTURA przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, we współpracy ze Stowarzyszeniem Tolerado.
Cykl spotkań nawiązuje do Jubileuszowy Rok Matematyki 2019, ustanowionego przez Senat RP z okazji Stulecia Polskiego Towarzystwa Matematycznego (założonego 2 kwietnia 1919 r. w Krakowie).
Zadanie sfinansowane jest ze środków Miasto Gdańsk.