stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Materia światła i ciała - wystawa rzeźb z alabastru Opinie (1)

W Zielonej Bramie w listopadzie zobaczymy zbiorową kolekcję rzeźb alabastrowych. Będzie można także podążyć specjalnie przygotowanym "alabastrowym szlakiem", prowadzącym przez kościoły, w których podziwiać można liczne dzieła wykonane z tego materiału.

29 czerwca 2024 - 5 stycznia 2025, g. -

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł

31 stycznia - 30 marca 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Materia światła i ciała - wystawa rzeźb z alabastru

Wystawa czynna: 15.11.2011-29.02.2012.

Godziny otwarcia:
środa,piątek - 9:00-16:00
wtorek, czwartek - 9:00-18:00
sobota, niedziela - 10:00-17:00

Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Les Musées royaux d′Art et d′Histoire w Brukseli, Rijksmusuem w Amsterdamie, Skulpturensammlung w Berlinie oraz wieloma polskimi instytucjami przygotowuje unikatową w skali kraju, a nawet Europy wystawę Materia światła i ciała. Alabaster w rzeźbie niderlandzkiej XVI-XVII wieku.

Celem ekspozycji jest ukazanie alabastru przede wszystkim jako materiału wykorzystywanego w różnych kontekstach, głównie w sztukach plastycznych. Dlatego wystawę otwierać będzie prezentacja niezwykłych właściwości alabastru. Barwa, miękkość, delikatność, przepuszczalność światła to cechy charakterystyczne tego materiału, które z kolei przez wieki inspirowały uczonych i artystów do dostrzegania w nim czegoś więcej niż tylko drobnokrystalicznej odmiany gipsu. Alabaster był także ceniony jako zamiennik marmuru. Z drugiej strony wiele drewnianych rzeźb pokrywano jasną polichromią i złoceniami, co miało naśladować alabaster.

Na główną część wystawy będą się składać dzieła powstałe w XVI i XVII wieku w Mechelen i Antwerpii (Belgia). Na ten czas przypadł szczyt popularności alabastru, który w warsztatach rzeźbiarskich Południowych Niderlandów stosowany był na skalę niespotykaną nigdy przedtem ani nigdy potem. Alabaster był ceniony od starożytności, a jego siła oddziaływania trwa po dzień dzisiejszy. Dlatego dzieła warsztatów niderlandzkich zostaną skonfrontowane z rzeźbami średniowiecznymi, a także z późniejszymi pracami rzeźbiarzy niderlandzkich czynnych w Polsce lub artystów miejscowych inspirujących się importami.

Zaprezentowane zostaną eksponaty z polskich kolekcji muzealnych (np. z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Warszawy, Wrocławia, Szczecina) i zbiorów kościelnych (m.in. z Jasnej Góry w Częstochowie, Krakowa, Wrocławia). Prawdziwym rarytasem na wystawie będą obiekty wypożyczone z bogatej kolekcji Les Musées royaux d′Art et d′Histoire w Brukseli oraz Rijksmusuem w Amsterdamie, nigdy wcześniej niepokazywane w Polsce. Uzupełnieniem będą dzieła ze Skulpturensammlung w Berlinie. Łącznie pokazanych zostanie 75 obiektów.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog eksponowanych obiektów oraz mapka ze wskazaniem najważniejszych zachowanych zabytków alabastrowych w gdańskich kościołach. W czasie trwania wystawy odbędą się cztery wykłady tematyczne dla dorosłych, a także będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przewidziane są także warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących. Z myślą o nich zostaną przygotowane etykiety w alfabecie Braille′a, opisy w systemie audiodeskrypcji oraz tyflograficzna mapa wybranych obiektów służąca do poznania dzieł sztuki za pomocą dotyku.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
  • Kontakt
    58 307-59-12 w. 102
Normalny - 10 zł
Ulgowy - 5 zł
Rodzinny - 18 zł
Grupowy (min. 10 osób)* - 3 zł/os.

Przeczytaj także