Maya Shenfeld | Czarny Pokój
15.11.2024 | g. 18:00-22:00 | Premiera.
Kolonia | Aleja Grunwaldzka 51 | 80-241 Gdańsk Wrzeszcz.
Zapraszamy na premierę instalacji dźwiękowej w ramach projektu pt. Czarny pokój.
15.11.2024 | g. 18:00 22:00 wysłuchamy kompozycji Maya Shenfeld
Kompozycja będzie też dostępna po premierze w dniach: 16-24.11.2024 o godzinie 19:00.
Rezerwacja: https://app.evenea.pl/event/mayashenfeld/
Miejsce: Kolonia | Gdańsk | Wrzeszcz
Maya Shenfeld to urodzona w Jerozolimie, mieszkająca w Berlinie kompozytorka pracująca na przecięciu muzyki klasycznej, elektronicznej i eksperymentalnej. Kluczowe dla jej praktyki są tematy głębokiego słuchania, intonacji, czasowości i ucieleśnionego doświadczenia dźwięku. Shenfeld wydała dwa albumy Under the Sun (2024) i In Free Fall (2022) w amerykańskiej wytwórni Thrill Jockey. Jej muzyka była prezentowana w The Guardian, Stereogum, The Quietus, Süddeutsche Zeitung i wielu innych.
Występowała na najważniejszych festiwalach, takich jak Atonal i Rewire, a także prezentowała swoją twórczość w renomowanych miejscach, takich jak Kings Place w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Volksbühne w Berlinie i Milan Design Week.
W ostatnich latach Shenfeld pisała muzykę do filmów i programów telewizyjnych, a jej najbardziej znanym dziełem była ścieżka dźwiękowa do amerykańskiego filmu dokumentalnego The Flagmakers z 2022 roku, który zdobył nagrodę Emmy za wybitny film dokumentalny w 2023 roku. Shenfeld uzyskała tytuł magistra muzyki na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie (UdK) oraz tytuł BMus na Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie.
"Czarny pokój" to pierwsza w kraju galeria dźwiękową, z rocznym programem instalacji dźwiękowych.�Do projektu zaprosiliśmy twórczynie i twórców z całego świata oraz artystki i artystów kraju i z Gdańska.
Pilotażowa odsłona projektu pt. "Czarny pokój" odbyła się w roku 2022 i okazała się w strategi przechwytywania wrażeń imersyjnych wzorcem do nowych poszukiwań i doznań.
W roku 2024 będziemy kontynuować i rozwijać projekt w formie instalacji dźwiękowych aby ukorzenić "Czarny pokój" na mapie kraju, Europy i osadzić w nim działania artystyczne realizowane przez młode pokolenie twórczyń i twórców.
W okresie trwania projektu zaprezentujemy w przestrzeni "Czarnego pokoju" instalacje dźwiękowe, dzięki którym zwiększymy dostępność mieszkańców do kultury i działań artystycznych.
Czarny pokój to nawiązanie koncepcyjne projektu do czarnego pokoju jako potocznej nazwy na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (1957 2004).
Można doszukiwać się również nawiązania do obrazu Kazimierza Malewicza pt. "Czarny kwadrat na białym tle", gdyż przestrzeń została wbudowana w białe pomieszczenie o podstawie kwadratu.
Pomysł, koordynacja, grafika: Sylwester Galuschka
Organizator: Kolonia Artystów
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż