stat

Uwaga! Impreza już się odbyła.

Me and That Man - Nergal i John Porter

rock

termin
wrz 30
sobota Godz. 20:00
miejsce Teatr Szekspirowski
adres Gdańsk, Wojciecha Bogusławskiego 1
bilety
65 zł
Patronat

Zapowiadana od dłuższego czasu kolaboracja Nergala, lidera znanego zespołu Behemoth oraz weterana polskiej sceny rockowej - Johna Portera, w końcu ujrzała światło dzienne. We wrześniu ich zespół Me And That Man wyruszy w Polską trasę, promującą płytę "Songs Of Love And Death". Jedyny na Pomorzu koncert odbędzie się 30 września 2017 roku w Teatrze Szekspirowskim.Wydana 24 marca 2017 roku "Songs Of Love And Death" to debiutancki album zespołu Me And That Man. Obok Nergala i Johna, w składzie koncertowym Me And That Man znaleźli się również basista Matteo Bassoli oraz Łukasz Kumański na instrumentach perkusyjnych. 

Adam Nergal Darski o płycie: "24 marca. Długo czekaliśmy na ten dzień... bo w końcu owoc naszej dwuletniej wędrówki ujrzy światło dnia (albo nocy...). Wychodzimy ze strefy komfortu, żeby zredefiniować to, kim jesteśmy jako artyści. O tej drodze i nie tylko opowiada płyta "Songs of Love and Death",  z której jesteśmy potwornie dumni! "Me And That Man" to nowe rozdanie, nowy ekscytujący rozdział w życiu moim i mr. Portera...! Zapraszamy do naszego kościoła... tylko pamiętajcie, że ten kościół jest czarny!"

A tak o kolaboracji z Nergalem powiedział John Porter: "Projekt Me And That Man to dwóch samotnych facetów, którzy znaleźli się w miejscu, w którym nie byli nigdy wcześniej, którzy nagle poznają się i podają sobie ręce. To pokazuje, jak muzyka zbliża: dwóch zupełnie obcych ludzi rozpoczyna wspólną, artystyczną przygodę. Nie było to łatwe, ale obydwaj  zdecydowaliśmy, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, które są nieodłącznym niebezpieczeństwem każdej muzycznej współpracy. Na szczęście wiemy, że w tym przypadku tym lepiej dla nas."

Pierwszym singlem był "Cyrulik Jack" zaśpiewany przez Nergala w języku polskim, który posiada też swoją angielską wersję o tytule "My Church is Black". W mrocznym teledysku do utworu "Cyrulik Jack" - oprócz muzyków, którzy nagrali płytę Me And That Man: Adama Nergala Darskiego, Johna Portera, Wojtka Mazolewskiego i Łukasza Kumańskiego - możemy zobaczyć również Pawła Małaszyńskiego i Andrzeja Saramonowicza.

Adam Nergal Darski: "Cyrulik Jack był pierwszym utworem całkowicie autorskim, który nagrałem z Johnem. Znalazłem motyw przewodni i instynktownie zacząłem śpiewać tekst utworu, bez analizowania go, po prostu dałem się ponieść wibracjom.... To był również pierwszy utwór, w którym odważyłem się normalnie zaśpiewać. Kiedy nagrywaliśmy "Cyrulika Jacka", poprosiłem Johna, żeby opuścił studio na 30 minut, więc eksperymentowałem z głosem bez świadków (śmiech). Kiedy John wrócił, ślady były już nagrane, a ja pierwszy razem słuchałem siebie samego bez poczucia wstydu. Zdecydowaliśmy się wybrać utwór "My Church is Black"/ "Cyrulik Jack" jako pierwszy singiel i jednocześnie utwór otwierający płytę. Ta piosenka to deklaracja, to nowa energia, odkrywanie wymiarów nowego dla mnie gatunku muzycznego, którego wcześniej nigdy głębiej nie poznałem. Utwór naturalnie buduje most pomiędzy dwoma światami: radykalną sceną, z której się wywodzę, i nowym obszarem pełnym cieni i znaków zapytania. Podróż w ten nowy wymiar jest cholernie podniecająca i inspirująca. Scenariusz klipu opowiada historię człowieka, który gubi się w świecie cielesnym i szuka sensu... światła... i drogi do oświecenia. W czasie tej wędrówki człowiek ten staje twarzą w twarz ze swoimi demonami.

Kolejnymi singlami, do których powstały zjawiskowe teledyski, były piosenki "Ain't Much Loving" oraz "Cross My Heart And Hope To Die".

"Cross My Heart And Hope To Die" jest dla mnie wyjątkowym, bardzo osobistym utworem. - mówi Nergal. - Pamiętam jak dziś, że dosłownie "spłynął" na mnie, kiedy szarżowałem rowerem po ulicach Berlina, dlatego przez wiele miesięcy jego roboczy tytuł brzmiał "A song I wrote in Berlin". To piosenka manifest mojej wewnętrznej ciemności i wątpliwości. Do bólu szczera i bezkompromisowa. Gościnnie w refrenach wspomógł nas Czesław Mozil na akordeonie, a w chórkach można usłyszeć moich kolegów Keva Foxa i Piotra z Figo Fagot. Dziecięcy chór natomiast składał się z dzieciaków moich przyjaciół. Klip nakręciłem podczas mojego pobytu w LA. Razem z jego twórcami, Nico i Peterem Beste, udaliśmy się do obskurnego motelu w środku pustkowia. Brudna pościel, karaluchy, prysznic i kibel mogłyby z powodzeniem robić za scenografię do filmu "Piła 6". Mrok w czystej postaci. Jeśli do tego dodasz ledwo przespaną noc, to powinno to dopełnić obraz mojego stanu psychofizycznego podczas jego kręcenia. Nie miałem żadnej charakteryzacji, byłem brudny, zmęczony i sfrustrowany, ale nie walczyłem z tym, bo ten stan był kompletny z przesłaniem "Cross My Heart". Enjoy!

Tydzień po premierze, debiutancki album Me And That Man znalazł się na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się w Polsce płyt. Płyta zyskała bardzo dobre recenzje w kraju i zagranicą, a dziennikarze muzyczni uznali kolaborację Nergala i Johna Portera i płytę MATM za "wydarzenie", "niespodziankę", "debiut roku". Po sukcesie zagranicznej trasy (wyprzedany koncert w Londynie), we wrześniu zespół Me And That Man wyruszy w Polską trasę promującą płytę "Songs Of Love And Death"! Podczas koncertów nie zabraknie niespodzianek w setliście! Gościnnie na trasie wystąpią Sasha Boole i zespół Ferthile Hump.

Płyta zespołu Me And That Man "Songs Of Love And Death" ukazała się na całym świecie 24 marca 2017 roku nakładem angielskiej firmy Cooking Vinyl. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Wydawnictwo Agora.

czytaj więcej