Trójmiejski Przegląd Nowych Mediów dla Licealistów - "Medio-brzeżak"
Osiem grup licealistów przedstawi prezentacje multimedialne na deskach sceny CIA WYBRZEŻAKA. Najlepsza grupa weźmie udział w europejskich finałach Odysei Umysłu. Prezentacje przygotowane pod warsztatową opieką specjalistów obnażają mechanizmy manipulacji w mediach reklamie.
Przegląd odbędzie się w najbliższą sobotę o godz.17:00 na scenie CIA WYBRZEŻAKA na dworcu SKM w Gdyni. Młodzież licealna przedstawi w ten wieczór efekty swojej blisko półrocznej pracy – krótkie multimedialne prezentacje dotyczące obnażenia manipulacji stosowanych przez media i branżę reklamową. Najlepsza prezentacja zostanie nagrodzona udziałem w Europejskim Festiwalu Odysei Umysłu. Uczestnicy wezmą też udział w ogólnopolskich finałach Odysei. O wygranej zadecyduje jury składające się z trójmiejskich aktorów, pedagogów, dziennikarzy i specjalistów z branży mediów.
Projekt edukacji medialnej, którego podsumowaniem jest przegląd, był prowadzony przez Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne WYBRZEŻAK od maja ubiegłego roku. Efektem pierwszego etapu było opracowanie zadania rozbieżnego (dywergencyjnego) metodą Odysei Umysłu przy udziale ekspertów: Wojciecha Radziwiłowicza – prezesa Fundacji „Odyssey of the Mind Polska”, Elżbietę Serżysko – sędziego Odysei Umysłu, Annę Kucharską – trenera Ośrodka Psycho-Edukacji Twórczej DAMB oraz Aleksandrę Lewandowską-Walter – psychologa twórczości z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kolejne etapy to szkolenie edukatorów, którzy później pracowali z młodzieżą pozyskaną przez akcję informacyjną w gdyńskich liceach, trójmiejskich mediach i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz szkolenia i warsztaty dla uczestników przygotowujących prezentacje – rozwiązania zadania rozbieżnego.
- Grupa ta została wybrana ze względu na szczególne zagrożenie uzależnieniem od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych poprzez silną presję rówieśniczą i dominujący konsumpcyjny styl życia promowany przez media – mówi Adam Jagiełło-Rusiłowski, szef WYBRZEŻAKA. – Ze względu na okres rozwojowy młodzież ta wymaga dodatkowego wglądu w mechanizmy reklamy i kreowania medialnego produktów i ludzkich zachowań by wykształcić krytyczne podejście do konsumpcji i mody.
Stowarzyszenie WYBRZEŻAK prowadzi innowacyjną działalność jednocześnie z uzdolnioną jak i zagrożoną młodzieżą na dworcu podmiejskim SKM w Gdyni od lipca 2004 roku. Misją wszystkich programów edukacyjnych jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodzieży poprzez angażowanie jej w doświadczenia artystyczne dające możliwość krytyki zastanej rzeczywistości, niezależnej ekspresji, twórczego rozwiązywania problemów i przedsiębiorczości. Z oferty stowarzyszenia skorzystało od lipca 2004 roku ponad 18 000 młodych mieszkańców Gdyni w formie warsztatów teatralnych, tanecznych i multimedialnych, spektakli edukacyjno-profilaktycznych i artystycznych. Scena na dworcu gościła liczne projekty wymiany młodzieży, niezależne inicjatywy grup nieformalnych, jest miejscem spotkań gdyńskich fantastów i działaczy Odysei Umysłu.