Dnia 1 marca 2014 roku w audytorium im. prof. Narkiewicza po raz pierwszy w Gdańsku odbędzie się konferencja "Medycy dla Afryki" - wydarzenie w całości poświęcone zagadnieniom Czarnego Lądu.
Inicjatywa organizacji takiej konferencji narodziła się przed rokiem na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie też odbyła się jej pierwsza edycja. Wówczas projekt realizowano pod szyldem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W tym roku postanowiliśmy podjąć się organizacji podobnego wydarzenia w Gdańsku.
Co skłania nas do podjęcia takiej inicjatywy? Zatrważające statystyki. Między innymi na HIV/AIDS w 2011 roku zmarło w Afryce 1,7mln ludzi. Natomiast w samej Somalii w latach 2010-2012 zmarło z głodu aż 260 tysięcy ludzi. Od kilku lat istnieje również nowe pojęcie, zwane Krajami Czwartego Świata, czyli najbiedniejsze z biednych. Głód, ubóstwo, brak dostępu do czystej wody, analfabetyzm, konflikty zbrojne, niedożywienie - to nieliczne problemy, o których wszyscy wiemy, ale o których wciąż niewiele się mówi. Wyniki badań pozwalają uzmysłowić rangę problemów, z jakimi zmaga się Afryka. Rozwiązań brakuje, ale jedno jest pewne - Afryka potrzebuje wsparcia, a my jako medycy tego wsparcia możemy jej udzielić!
Podczas konferencji będą miały miejsce prezentacje osób, dla których problemy Afryki nie są obce. Wystąpią wolontariusze, którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami i zachęcić do działalności charytatywnej. Nie zabraknie również wykładów naukowych - dotyczących takich kwestii jak malaria czy prawa człowieka. Każdy uczestnik będzie miał też szansę dowiedzieć się, jak dobrze przygotować się na wyjazd do egzotycznego kraju. Konferencja ta jest przeznaczona zarówno dla tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę medyczną, jak i tych, którzy są zainteresowani wolontariatem lub wyjazdem turystycznym do Afryki.
Ubierzemy naukę w afrykańskie chusty i porozmawiamy o tym, jak można pomagać!
Podczas konferencji poza prelekcjami i wykładami, odbędzie się wernisaż portretów dzieci z Madagaskaru i losowanie atrakcyjnych nagród wśród uczestników. Dlatego tego wydarzenia nie można przegapić! Jednocześnie, jako że problemy Afryki to bardzo rozległy temat, mam nadzieję, że ta konferencja to dopiero początek i wkrótce pojawią się nowe pomysły co do realizacji projektu "Medycy dla Afryki".
Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku:
www.facebook.com/konferencjamedycydlaafrykiREJESTRACJA:Wszystkich pragnących wziąć udział w konferencji, prosimy o wypełnienia
formularza rejestracyjnegoDo zobaczenia 1 marca!
Plan konferencji:
10:00 - 10:15 Otwarcie konferencji
10:15 - 13:00 Sesja I
dr n. med. Agnieszka Wroczyńska - Zdrowie w podróży. Profilaktyka dla medyka w tropiku
dr n. med. L.W.Nahorski - Problem malarii
dr Margot Stańczyk-Minkiewicz - Przestrzeganie praw człowieka w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Czy to w ogóle możliwe?
lek. med. Justyna Fox - Pomoc Dzieciom z Sierocińca Kasisi w Zambii
Krystyna Nitecka - Działania charytatywne Polpharmy w Afryce
13:00 - 14:00 Przerwa
(w trakcie przerwy można będzie zobaczyć wystawę zdjęć Dominika Włocha)
14:00 - 18:00 Sesja II
Ksiądz Janusz Nowak FDP - Adopcja na odległość szansą na lepsze jutro dla Kenii
Maryla Kapusta - Tanzania, czyli tam i z powrotem
Daniel Kasprowicz - Problem niedożywienia na Madagaskarze
15.30- 16.00 Przerwa
Paula Dmochowska, Katarzyna Mogielnicka i Maria Spyczak von Brzezińska "Nigdy wcześniej, nikt tak pięknie się do mnie nie uśmiechał...", czyli opowieść o Madagaskarze
Marta Stankiewicz, Ewelina Walkowiak - Raport Położnych z Czarnego Lądu czyli 3 miesiące w etiopskiej filiżance
Aneta Ciołek, Marcin Cywiński - Czego lekarz może nauczyć się od niewidomych dzieci? Relacja z wolontariatu w RPA
Michalina Łukasiewicz - Alternatywne sposoby pomocy Afryce - budowa studni w Tanzanii