Zjednoczone siły artystów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skumulowana siła muzyki, tańca i sztuki. Najlepsze trójmiejskie kluby, dziesiątki koncertów i przedstawienia niezależnych teatrów tańca, a od zeszłego roku również wystawy - festiwal powstał nie tylko po to, by promować hasło "metropolii", ale przede wszystkim po to, aby przy ogromnym ładunku pozytywnej energii, nieść radość wspólnego działania.
Podczas kilku grudniowych dni trójmiejskie środowisko artystyczne wspólnie prezentuje najważniejsze dokonania z całego roku. Festiwalowe wydarzenia cieszą się wielką popularnością, ponieważ najbardziej liczy się tu artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się ze sobą nawzajem i z publicznością. Z okazji 20-lecia NCK to trójmiejska publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze skład występujących podczas festiwalu artystów.
festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście
28 grudnia
Dzień Radia Gdańsk na Festiwalu Metropolia Jest Okey
Klub Parlament
Początek:18:00 /Wstep 5 zł
Prowadzenie/dziennikarze Radia Gdańsk: Paweł Luciński i Kamil Wicik
W tym roku NCK zaprosiło Radio Gdańsk do współorganizacji festiwalu "Metropolia jest Okey".
Z tej okazji na scenie pojawi się na scenie klubu Parlament Olaf Deriglasoff z zespołem i gośćmi w specjalnym koncercie "Trzy dekady offu".
Występ będzie okazją do świętowania XXX-lecia pracy scenicznej Olafa. Dzień Radia Gdańsk na Festiwalu Metropolia Jest Okey będzie transmitowany na antenie Radia Gdańsk.
Wystąpią:
The Końs
Folder
Kiev Office
Tomek Olszewski z zespołem
eM
Koncert Specjalny - "Trzy Dekady Offu" Olaf Deriglasoff + Goście
Bubble Chamber
The Końs. Koń jaki jest - każdy widzi. I każdy wie jaki wydaje odgłos paszczą. Kiedy jednak na scenę wpada rżące stado dzikich koni - efekt może być powalający niczym celny strzał z kopyta.
THE KOŃS to nowa kontrowersyjna muzyczna koncepcja ekipy Towarów Zastępczych wyrażona w dialogu:
- ej, a chodźcie się pozamieniamy instrumentami i zagramy coś zupełnie od czapy.
- ty żeś się chyba już pozamieniał z koniem na łby.
Rodeo-punk to GÓWNO. Prawdziwy rodeo-punk to THE KOŃS!
Folder to jeden z najciekawszych zespołów trójmiejskich. Stylistycznie porusza się w obszarze shoegaze z wyczuwalnymi echami zimnej fali, a jednym z jego znaków rozpoznawczych jest głos Joanny Kuźmy (występującej także solo jako Asia i Koty).
Folder związany jest z trójmiejską oficyną wydawniczą Nasiono Records, w której to ukazały się dwie epki ("Get Real"/2011 i "Hello"/2010) oraz album "Red Lof"/2009.
Obecnie zespół kończy przygotowywać materiał na kolejną płytę, którą planuje zarejestrować w przyszłym roku. Sporą część nowego repertuaru będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji 'Metropolia jest OK'.
BUBBLE CHAMBER powstał w 2011 roku w Trójmieście. Zespół porusza się w obszarze muzyki elektronicznej, garściami czerpiąc z estetyki dubstepu i drum'n'bass, utwory rozpisując na żywe instrumenty. Miejscami transowi, by zaraz zawrócić w stronę dubu i breakbeatów, nie pozwalają słuchaczom na nudę. "Bańki" lawirują między gatunkami, nie pozostawiając nikogo obojętnym na ciężkie basowe wobble i perkusyjne improwizacje.
Na początku 2012r. Osiągnęło tytuły zwycięzcy konkursów "Ostróda Reggae Festival", "Zrób Głośniej! na T-Mobile Nowe Horyzonty" oraz "t-mobile Zrób Głośniej!". Dotychczas BCH dzieliło scenę z takimi gwiazdami jak: Peaches, Chew Lips, Dub FX, Ez Rollers, Miloopa.
W styczniu 2012 r. zespół wydał debiutancką EP "Live @ S.F.I.N.K.S 700", która została ciepło przyjęta przez krytyków i publiczność. Płytę promuje singiel Atomos.
Kiev Office (Alternative/Rock - Gdynia)
Kiev Office to twór rodem z kaszubskiej ziemi i bałtyckiego morza. Założony w 2007 roku przez Michała Miegonia (Wok, Git, Kl) nieprzerwanie dostarcza dostawy pomorskiego noise'u, melodii i abstrakcyjnych tekstów za pomocą piosenek o mniej lub bardziej zwartych formach o mocnym rytmicznym fundamencie (Krzysztof Wroński - Perkusja, Joanna Kucharska - Bass).
Grupa zagrała dotychczas ponad 150 koncertów, występowała na największych festiwalach w kraju i zagranicą: między innymi: Jarocin, Heineken Open'er Festival, Węgorzewo, MusikDirekt Fest w Szwedzkim Kalmar.
Maja na koncie dwie ep-ki ("Legs With Eggs" i "Miłosz Cię Kocha") oraz dwa długogrające albumy - "Jest Taka Opcja" (2009) i "Anton Globba" (2011). Na "Antonie..." do gitarowej psychodelii i zimnofalowej motoryki dorzucili szczyptę eksperymentu i transowe rytmy. W tekstach obok odniesień do popkultury czy tęsknoty za czasami pionierów kosmonautyki, pojawia się wiele odniesień do historii regionu Pomorskiego, komunikacji miejskiej i dzielnic (W szczególności 'Działek Leśnych'). Album został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, krajowe media i krytyków.
Trzeci longplay to krok wstecz, podróż do nie tak dawnych początków grupy, kiedy w Gdyni odbywały się imprezy "Indie Night Party", Pizza Gdynianka miała jedynie 4 pozycje w Menu, telefony nie miały touchpadów, a wszystko zdawało się prostsze. I tak prosta jest ta pozycja. Zaspokajająca głód melodii i obcowania z dźwiękiem. Złożona z utworów którym czas nigdy przedtem nie dał szansy rejestracji. Nosi tytuł "Daj Mu Jeść". Tak samo jak poprzednie wydawnictwa, album ukazuje się nakładem wydawnictwa Nasiono Records.
Skład:
Michał Miegoń - Wokal, Gitara
Joanna Kucharska - Wokal, Bass
Krzysztof Wroński - Perkusja
Kievoffice.bandcamp.com
nasiono.net/kievoffice
Tomasz Olszewski - autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, lub - po prostu - śpiewający poeta. Oficjalny debiut Tomasza Olszewskiego miał miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w warszawskim klubie "Hybrydy" w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później, w 1984, został laureatem I nagrody, tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów.
Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85, Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (I nagroda), Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności) i in. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli teatralnych (m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy). Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany "Zapiski z podróży".
Tomasz Olszewski jest autorem polskich tekstów muzycznego spektaklu "Fado" (Teatr "Wybrzeże" - premiera październik 2003 r.) nagrodzonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego jako wydarzenie muzycznego sezonu.
Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu "3xBARDziej", "Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki" (2001), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" ("Bardowie Polskiego Radia"), czy "Sopot Bard's Meeting".
Na co dzień jest prezenterem i dziennikarzem Radia Gdańsk. Mieszka w Sopocie.
eM jak EMOCJE
W chwili obecnej eM przygotowuje się do nagrania kolejnego czwartego albumu. W 2013 r. grupa obchodzić będzie kilka okrągłych rocznic. Minie 20 lat od momentu gdy kilkoro nastolatków powołało do życia eM, pięć lat później zespół nagrał mini album pt. Nie-bieskie, wydaną na kasecie w limitowanej serii 200 sztuk. Momentem przełomowy w historii eM jest rok 2003 - wygrana w konkursie rockowym organizowanym przez radiową "Trójkę", w którym piosenka "Tramwaje jak komety" (...tu wszystko się kończy i zaczyna - Gdańsk, Sopot, Gdynia...), zdobył pierwszą nagrodę.
Dyskografia:
Nie-bieskie (EP, 1998 r.),
Kilka wyjść (CD, 2004 r.),
Taniec skośnookich delfinów (CD, 2006 r.),
EMOCJE (CD, 2010 r.).
O EMOCJACH: "...Od samego początku naszym zamierzeniem było, aby album miał charakter niekomercyjny. Chcieliśmy, aby płyta była surowa i gitarowa, a także ostrzejsza od poprzednich...". Mastering płyty został wykonany w Nashville przez światowej klasy inżyniera i producenta Richard Dodd'a, który masterował min. najnowszą płytę Kings of Leon.
Skład: Mariusz Dalecki, Artur Olkowicz, Łukasz Kumański (gościnnie), Tomasz Górnicki (gościnnie).
em.com.pl
www.facebook.com/emocje
www.myspace.com/emocje
Olaf Deriglasoff - Muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent i wydawca muzyczny, właściciel wytwórni płytowej Laudanum Rekords. Swą drogę muzyczną zaczął na początku lat osiemdziesiątych zakładając punk rockowy zespół Dzieci Kpt. Klossa, wraz z którym brał czynny udział w działaniach tzw. Gdańskiej Sceny Alternatywnej.
Po rozpadzie grupy w roku 1986 udzielał się jako muzyk i współtwórca muzyki i tekstów w wielu grupach muzycznych, m.in.: Apteka, Homo Twist, Pudelsi, Kury, Kazik, Yugoton, KNŻ, stając się jedną z istotnych postaci krajowej sceny niezależnej. Obecnie lider rockowej formacji firmowanej własnym nazwiskiem.