stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Zjednoczone siły artystów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skumulowana siła muzyki, tańca i sztuki. Najlepsze trójmiejskie kluby, dziesiątki koncertów i przedstawienia niezależnych teatrów tańca, a od zeszłego roku również wystawy - festiwal powstał nie tylko po to, by promować hasło "metropolii", ale przede wszystkim po to, aby przy ogromnym ładunku pozytywnej energii, nieść radość wspólnego działania.

sie'25 22-25

piątek - poniedziałek

Podczas kilku grudniowych dni trójmiejskie środowisko artystyczne wspólnie prezentuje najważniejsze dokonania z całego roku. Festiwalowe wydarzenia cieszą się wielką popularnością, ponieważ najbardziej liczy się tu artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się ze sobą nawzajem i z publicznością. Z okazji 20-lecia NCK to trójmiejska publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze skład występujących podczas festiwalu artystów.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


28 grudnia
Dzień Radia Gdańsk na Festiwalu Metropolia Jest Okey
Klub Parlament

Początek:18:00 /Wstep 5 zł

Prowadzenie/dziennikarze Radia Gdańsk: Paweł Luciński i Kamil Wicik

W tym roku NCK zaprosiło Radio Gdańsk do współorganizacji festiwalu "Metropolia jest Okey".
Z tej okazji na scenie pojawi się na scenie klubu Parlament Olaf Deriglasoff z zespołem i gośćmi w specjalnym koncercie "Trzy dekady offu".

Występ będzie okazją do świętowania XXX-lecia pracy scenicznej Olafa. Dzień Radia Gdańsk na Festiwalu Metropolia Jest Okey będzie transmitowany na antenie Radia Gdańsk.

Wystąpią:
The Końs
Folder
Kiev Office
Tomek Olszewski z zespołem
eM
Koncert Specjalny - "Trzy Dekady Offu" Olaf Deriglasoff + Goście
Bubble Chamber




The Końs. Koń jaki jest - każdy widzi. I każdy wie jaki wydaje odgłos paszczą. Kiedy jednak na scenę wpada rżące stado dzikich koni - efekt może być powalający niczym celny strzał z kopyta.

THE KOŃS to nowa kontrowersyjna muzyczna koncepcja ekipy Towarów Zastępczych wyrażona w dialogu:
- ej, a chodźcie się pozamieniamy instrumentami i zagramy coś zupełnie od czapy.
- ty żeś się chyba już pozamieniał z koniem na łby.

Rodeo-punk to GÓWNO. Prawdziwy rodeo-punk to THE KOŃS!

Folder to jeden z najciekawszych zespołów trójmiejskich. Stylistycznie porusza się w obszarze shoegaze z wyczuwalnymi echami zimnej fali, a jednym z jego znaków rozpoznawczych jest głos Joanny Kuźmy (występującej także solo jako Asia i Koty).

Folder związany jest z trójmiejską oficyną wydawniczą Nasiono Records, w której to ukazały się dwie epki ("Get Real"/2011 i "Hello"/2010) oraz album "Red Lof"/2009.

Obecnie zespół kończy przygotowywać materiał na kolejną płytę, którą planuje zarejestrować w przyszłym roku. Sporą część nowego repertuaru będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji 'Metropolia jest OK'.

BUBBLE CHAMBER powstał w 2011 roku w Trójmieście. Zespół porusza się w obszarze muzyki elektronicznej, garściami czerpiąc z estetyki dubstepu i drum'n'bass, utwory rozpisując na żywe instrumenty. Miejscami transowi, by zaraz zawrócić w stronę dubu i breakbeatów, nie pozwalają słuchaczom na nudę. "Bańki" lawirują między gatunkami, nie pozostawiając nikogo obojętnym na ciężkie basowe wobble i perkusyjne improwizacje.

Na początku 2012r. Osiągnęło tytuły zwycięzcy konkursów "Ostróda Reggae Festival", "Zrób Głośniej! na T-Mobile Nowe Horyzonty" oraz "t-mobile Zrób Głośniej!". Dotychczas BCH dzieliło scenę z takimi gwiazdami jak: Peaches, Chew Lips, Dub FX, Ez Rollers, Miloopa.

W styczniu 2012 r. zespół wydał debiutancką EP "Live @ S.F.I.N.K.S 700", która została ciepło przyjęta przez krytyków i publiczność. Płytę promuje singiel Atomos.


Kiev Office (Alternative/Rock - Gdynia)

Kiev Office to twór rodem z kaszubskiej ziemi i bałtyckiego morza. Założony w 2007 roku przez Michała Miegonia (Wok, Git, Kl) nieprzerwanie dostarcza dostawy pomorskiego noise'u, melodii i abstrakcyjnych tekstów za pomocą piosenek o mniej lub bardziej zwartych formach o mocnym rytmicznym fundamencie (Krzysztof Wroński - Perkusja, Joanna Kucharska - Bass).

Grupa zagrała dotychczas ponad 150 koncertów, występowała na największych festiwalach w kraju i zagranicą: między innymi: Jarocin, Heineken Open'er Festival, Węgorzewo, MusikDirekt Fest w Szwedzkim Kalmar.

Maja na koncie dwie ep-ki ("Legs With Eggs" i "Miłosz Cię Kocha") oraz dwa długogrające albumy - "Jest Taka Opcja" (2009) i "Anton Globba" (2011). Na "Antonie..." do gitarowej psychodelii i zimnofalowej motoryki dorzucili szczyptę eksperymentu i transowe rytmy. W tekstach obok odniesień do popkultury czy tęsknoty za czasami pionierów kosmonautyki, pojawia się wiele odniesień do historii regionu Pomorskiego, komunikacji miejskiej i dzielnic (W szczególności 'Działek Leśnych'). Album został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, krajowe media i krytyków.

Trzeci longplay to krok wstecz, podróż do nie tak dawnych początków grupy, kiedy w Gdyni odbywały się imprezy "Indie Night Party", Pizza Gdynianka miała jedynie 4 pozycje w Menu, telefony nie miały touchpadów, a wszystko zdawało się prostsze. I tak prosta jest ta pozycja. Zaspokajająca głód melodii i obcowania z dźwiękiem. Złożona z utworów którym czas nigdy przedtem nie dał szansy rejestracji. Nosi tytuł "Daj Mu Jeść". Tak samo jak poprzednie wydawnictwa, album ukazuje się nakładem wydawnictwa Nasiono Records.

Skład:
Michał Miegoń - Wokal, Gitara
Joanna Kucharska - Wokal, Bass
Krzysztof Wroński - Perkusja

Kievoffice.bandcamp.com
nasiono.net/kievoffice

Tomasz Olszewski - autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, lub - po prostu - śpiewający poeta. Oficjalny debiut Tomasza Olszewskiego miał miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w warszawskim klubie "Hybrydy" w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później, w 1984, został laureatem I nagrody, tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów.

Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85, Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (I nagroda), Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności) i in. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli teatralnych (m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy). Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany "Zapiski z podróży".

Tomasz Olszewski jest autorem polskich tekstów muzycznego spektaklu "Fado" (Teatr "Wybrzeże" - premiera październik 2003 r.) nagrodzonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego jako wydarzenie muzycznego sezonu.

Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu "3xBARDziej", "Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki" (2001), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" ("Bardowie Polskiego Radia"), czy "Sopot Bard's Meeting".

Na co dzień jest prezenterem i dziennikarzem Radia Gdańsk. Mieszka w Sopocie.

eM jak EMOCJE

W chwili obecnej eM przygotowuje się do nagrania kolejnego czwartego albumu. W 2013 r. grupa obchodzić będzie kilka okrągłych rocznic. Minie 20 lat od momentu gdy kilkoro nastolatków powołało do życia eM, pięć lat później zespół nagrał mini album pt. Nie-bieskie, wydaną na kasecie w limitowanej serii 200 sztuk. Momentem przełomowy w historii eM jest rok 2003 - wygrana w konkursie rockowym organizowanym przez radiową "Trójkę", w którym piosenka "Tramwaje jak komety" (...tu wszystko się kończy i zaczyna - Gdańsk, Sopot, Gdynia...), zdobył pierwszą nagrodę.

Dyskografia:
Nie-bieskie (EP, 1998 r.),
Kilka wyjść (CD, 2004 r.),
Taniec skośnookich delfinów (CD, 2006 r.),
EMOCJE (CD, 2010 r.).

O EMOCJACH: "...Od samego początku naszym zamierzeniem było, aby album miał charakter niekomercyjny. Chcieliśmy, aby płyta była surowa i gitarowa, a także ostrzejsza od poprzednich...". Mastering płyty został wykonany w Nashville przez światowej klasy inżyniera i producenta Richard Dodd'a, który masterował min. najnowszą płytę Kings of Leon.

Skład: Mariusz Dalecki, Artur Olkowicz, Łukasz Kumański (gościnnie), Tomasz Górnicki (gościnnie).

em.com.pl
www.facebook.com/emocje
www.myspace.com/emocje

Olaf Deriglasoff - Muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent i wydawca muzyczny, właściciel wytwórni płytowej Laudanum Rekords. Swą drogę muzyczną zaczął na początku lat osiemdziesiątych zakładając punk rockowy zespół Dzieci Kpt. Klossa, wraz z którym brał czynny udział w działaniach tzw. Gdańskiej Sceny Alternatywnej.

Po rozpadzie grupy w roku 1986 udzielał się jako muzyk i współtwórca muzyki i tekstów w wielu grupach muzycznych, m.in.: Apteka, Homo Twist, Pudelsi, Kury, Kazik, Yugoton, KNŻ, stając się jedną z istotnych postaci krajowej sceny niezależnej. Obecnie lider rockowej formacji firmowanej własnym nazwiskiem.