DUŻA SCENA - Festiwal "Metropolia Jest Okey" organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest dorocznym festiwalem łączącym trzy miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię, w wysiłku zmierzającym do przedstawienia lokalnej sztuk, i możliwie najszerszej publiczności, w możliwie najszerszym spektrum.
Festiwal poświęcony jest wszystkim gatunkom muzyki, od popularnej po awangardową, literaturze, sztukom pięknym i teatrowi, ze szczególnym uwzględnieniem teatru tańca i sztuki performance.
"Dzień Tańca" rozwijany jest jako wydarzenie podsumowujące odchodzący rok, bardzo często prezentując wschodzące talenty obok doświadczonych performerów i grup teatralnych.
W trakcie "Dnia Tańca" w ramach festiwalu "Metropolia Jest Okey" 2012 pokażemy 5 przedstawień z udziałem 20 artystów, reprezentujących różnorodne podejście do koncepcji teatru tańca. Kontrastujemy bezkompromisowy performance z senną dramą, pokazujemy prace oparte na
improwizacji obok formalnych gier i taniec współczesny obok "break'a" .
Każda edycja festiwalu Nadbałtyckiego Centrum Kultury "Metropolia Jest Okey" jest realizowana we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, a tegoroczny "Dzień Tańca" zostanie zrealizowany we współpracy z Klubem Muzycznym Scena w Sopocie .
więcej o tańcu na
www.dancedesk.plProgram:
"Kobieta z Wydm": Teatr LipZezRew
"Wild Project": Katarzyna Wyborska, Maria Miotk, Dorota Zielińska, Larysa Grabińska, Barbara Pędzich, Magda Wójcik, Joanna Nadrowska, Grażyna Słaboń, Dawid Kisiel, Marcin Guzicki
"BEST F(R)IENDS": Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Wolińska, Paweł Osicki
"Streetwise": Wioleta Fiuk, Patryk Gacki.
"Performer": Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz.
KOBIETA Z WYDMChoreografia, wykonanie: Bożena Zezula, Danuta Markisz, Tomasz Lipski.
Premiera: 2012
O spektaklu:
Spektakl Teatru LipZezRew inspirowany powieścią Abe Kobo "Kobieta z Wydm", opowiada historię narodzin miłości. Jest to obraz uczucia, które potrzebuje czasu i zrozumienia. To uczucie jest walką, której finał jest z góry dla każdego wygrany.
O wykonawcach:
Bożena Zezula - Tancerka, aktorka, choreograf; współzałożycielka teatru "LipZezRew" (2000). W latach 1995 - 2000 była aktorką i tancerką w teatrze "Dada von Bzdülöw". Z Teatrem Patrz Mi Na Usta występowała w spektaklach "Variete Cameleon" i "Różana góra". Z Teatrem Okazjonalnym w
2006 r. współtworzyła spektakl ,,Kwadrat. Wersja 6". Z teatrem LipZezRew zrealizowała spektakle: "Niejaki Piórko" i "Ciało w Naprawie", "Kobieta z Wydm".
Danuta Markisz - Tancerka związana z Teatrem Dada von Bzdülöw w latach 1996-2000. Współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni w latach 1996 - 2000.
Tomasz Lipski - Aktor, poeta, muzyk etnicznego zespołu Ikenga Drummers, współzałożyciel Teatru "LipZezRew". Gra we wszystkich spektaklach Teatru "LipZezRew" : "Niejaki Pan Piórko", "Ciało w Naprawie" i "Kobieta z Wydm".
Spektakl zrealizowano w ramach projektu Klubu Żak Gdański Festiwal Tańca 2012 oraz ze środków miasta Gdańska w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska.
www.klubzak.com.pl
WILD PROJECTKoncept, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Wykonanie: Katarzyna Wyborska, Maria Miotk, Dorota Zielińska, Larysa Grabińska, Barbara Pędzich, Magda Wójcik, Joanna Nadrowska, Grażyna Słaboń, Dawid Kisiel, Marcin Guzicki
Muzyka: Bartosz Hervy
Premiera: 2012
O spektaklu:
Spektakl Sopockiego Teatru Tańca z udziałem adeptów i tancerzy zespołu porusza temat instynktu i indywidualność człowieka jako istoty zanurzonej w zarówno biologicznych jak i społecznych uwarunkowaniach.
"WILD PROJECT" zrealizowany w konwencji postmodernistycznego collage'u oscylując między przedstawieniem teatru tańca, a performance, jest zbiorem impresji wyrażających tęsknotę do bycia prawdziwym i prawdziwie wolnym.
Inspiracją do powstania spektaklu była m.in. psychologiczna teoria instynktów Williama McDougalla.
BEST F(R)IENDSChoreografia, wykonanie: Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Wolińska,
Muzyka: Paweł Osicki - na żywo.
Premiera: 2012
O spektaklu:
Duet Tatiany Kamienieckiej i Katarzyny Wolińskiej, powstały z inspiracji scenariuszem "Persony" Ingmara Bergmana. Podejmując temat jednostkowej osobowości i jej rozdwojenia spektakl dotyka relacji człowieka do społeczeństwa i samego siebie, poszukując momentu, kiedy w obliczu sytuacji granicznej człowiek konfrontuje się z nieodkrytą dotychczas, uśpioną stroną własnego ja.
O wykonawcach:
Tatiana Kamieniecka - Tancerka, absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia. W 2009 debiutowała w spektaklu Czerwona Trawa Teatru Dada von Bzdülöw. W 2010 roku wraz z Good Girl Killer realizowała spektakl "Le Sni" oraz współtworzyła produkcję Dada von Bzdülöw "Le Sacre". W ramach projektu Klub Scena "rezydencja/premiera 2011" zrealizowała spektakl "Wieloryb", a w 2012 roku duet z Katrzyną Wolińską "BEST F(R)IENDS" .
Katarzyna Wolińska - Tancerka. Od dwóch lat współpracuje z Jackiem Owczarkiem z Pracowni Fizycznej w Łodzi. Studiuje na kierunku Choreografia i Techniki Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Trenuje weng chun kung fu. W ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2011 zrealizowała autorski spektakl "Skin Deep" a w 2012 zrealizowała duet z Tatianą Kamieniecką " BEST F(R)IENDS".
Spektakl zrealizowano w ramach projektu Klubu Żak Gdański Festiwal Tańca 2012 oraz ze środków miasta Gdańska w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska.
www.klubzak.com.pl
STREETWISEWykonanie: Wioleta Fiuk, Partryk Gacki,
Wizualizacje: Andrzej Rajkowski
O spektaklu:
Spektakl zainspirowany fragmentem książki Valdemara Baldhead Łysiaka
"Konkwista", w charakterystycznym, czerpiącym z akrobatyki stylu grupy "Dzikistyl".
Ideologiczną bazę spektaklu "Streetwise", stanowią z jednej strony dekadenckie spostrzeżenia Łysiaka dotyczące upadających ideałów piękna i miłości, z drugiej strony kryzysowi wartości spektakl przeciwstawia cierpliwość i troskę.
W technice wykonania spektaklu dominują akrobatyczne figury, dynamiczny ruch czerpie ze stylu street dance, kojarzonego z breakdancem.
o wykonawcach:
Wioleta Fiuk: tancerka, współzałożycielka kolektywu "DzikiStyl Company". Zwyciężczyni III edycji You Can Dance.
Tańczyła między innymi w spektaklu "Cats" Andrew Lloyd Webbera i "All that jazz between us". Tańczyła w clipie promującym kandydaturę Gdańska do tytułu ESK 2016, przygotowała choreografię dla teledysku D4D.
Członek kolektywu DzikiStyl Company, którego spektakl "Dzieci Innego Boga" miał premierę na Gdańskim Festiwalu Tańca 2011.
Tańczyła w spektaklu Teatr Wybrzeże "Nie-Boska Komedia" w reżyserii Adama Nalepy. Zwyciężyła w konkursie "rezydencja/premiera" w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2012.
Patryk Gacki: Tancerz. współzałożyciel grupy "DzikiStyl Company". Tańczył w clipie promującym kandydaturę Gdańska do tytułu ESK 2016, przygotowała choreografię dla teledysku D4D "Love is Dangerous". W 2011 tańczył w spektaklach "Dzieci innego Boga", "Nie-Boska Komedia", spektaklu Teatru Wybrzeże w reżyserii Adama Nalepy. W 2008 zagrał w filmie w reżyserii Bruce Parramore " Kochaj i Tańcz".
"PERFORMER"Wykonanie: Krzysztof Dziemaszkiewicz
Premiera: 2012
O spektaklu:
Solowy preformance. Styl spektakli Dziemaszkiewicz klaruje się od wielu lat, charakterystyczne motywy przeplatają się w kolejnych wariantach, prace są remodelowane, dostosowywane do warunków. Obrazy są wyraziste, niejednoznaczne, często humorystyczne, groteskowe, bądź brutalne albo dosadne.
O wykonawcy:
Krzysztof Dziemaszkiewicz: choreograf, tancerz i performer.
Od 1995 roku prowadzi awangardowy Teatr Patrz Mi Na Usta, realizując bezkompromisowe spektakle eksplorujące estetykę kontrastów, budząc niejednokrotnie skrajne emocje.
Krzysztof Dziemaszkiewicz ucieleśnia ideał zespolenia życia ze sztuką. Niezliczona ilość zrealizowanych akcji, wystąpień, live-actów, przedstawień oraz charyzma i niewątpliwy talent sprawiły że Dziemaszkiewicz stał się ikoną trójmiejskiego performance.
Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny.
Miejsce: Klub Muzyczny Scena w Sopocie
Godz.: między 17:00 a 23:00
MAŁA SCENA - JAZZ JAM SESSIONOd 21.00 do 2.00
Gospodarzami wieczoru będą:
Janusz Mackiewicz - kontrabas, Marcin Wądołowski - gitara, Olek Kamiński - saksofon, Tomek Sowiński - perkusja, Joanna Knitter - wokal.
www.facebook.pl/scenaklub