stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Zjednoczone siły artystów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skumulowana siła muzyki, tańca i sztuki. Najlepsze trójmiejskie kluby, dziesiątki koncertów i przedstawienia niezależnych teatrów tańca, a od zeszłego roku również wystawy - festiwal powstał nie tylko po to, by promować hasło "metropolii", ale przede wszystkim po to, aby przy ogromnym ładunku pozytywnej energii, nieść radość wspólnego działania.

sty 23

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 89 zł
wyprzedane
mar 26-30

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
ulgowy 45 zł
Kup bilet
Podczas kilku grudniowych dni trójmiejskie środowisko artystyczne wspólnie prezentuje najważniejsze dokonania z całego roku. Festiwalowe wydarzenia cieszą się wielką popularnością, ponieważ najbardziej liczy się tu artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się ze sobą nawzajem i z publicznością. Z okazji 20-lecia NCK to trójmiejska publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze skład występujących podczas festiwalu artystów.

jazz - koncerty w Trójmieście


26 grudnia
Klub Parlament


Początek:18:00
Prowadzenie: Przemek Gulda

Robert Usewicz & Joan Jordan
Symetria
Milczenie Owiec
E * T * H * N * O * F * R * E * E - X
LIPI & CZEMUŚ
Corpus Caedis
Nieszksypczrze
SOMA WHITE
Oczi Cziorne
Logophonic
Branches
Pretty Scumbags
Khad!Affi
Dickie Dreams Soundsystem
Mikołaj Trzaska Solar Battery Band




Robert Usewicz
NAVIGATORGONG - NOWE BRZMIENIE w oparciu o pierwotne instrumenty. MUZYKA ŚWIATA, szamański trans, medytacja, etno, uzdrawiające dźwięki. UNIWERSALNA HARMONIA. Jest to projekt muzyczny - efekt wieloletnich poszukiwań Roberta Usewicza, który od najmłodszych lat eksperymentował z różnymi dźwiękami i gatunkami muzyki, z wykształcenia muzyk klasyczny, posiadający wieloletnie doświadczenie w muzyce elektronicznej, pop i rock jako kompozytor, producent i inżynier dźwięku. Robert ma również na swoim koncie wiele godzin muzyki do filmów, TV i sztuk teatralnych.

Koncert/performance NAVIGATORGONG to MISTERIUM - duchowa uczta, która wprowadza uczestnika w stan głębokiej kontemplacji. To wyprawa w głąb siebie do źródła, do korzeni, do światła. Oprócz gongów doświadczamy również dźwięków śpiewających mis tybetańskich, bębnów, fletów, didgeridoo, tampury, cytry i głosów. Wszystko zagrane z nowatorskim podejściem tworzy unikalne brzmienie - ''KOSMICZNĄ SYMFONIĘ''.

Każdy koncert jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a NAVIGATORGONG wciąż ewoluuje...

www.navigatorgong.com

www.youtube.com

Symetria

Duet Symetria - Małgorzata Leciejewska (śpiew i gitara), Michał Cywiński (gitara). Duet powstał w lipcu 2011 roku i początkowo występował jako oprawa muzyczna na wieczorach poezji np. Kazimierza Kotowicza, Artura Wiese czy Pawła Konnaka. Pierwszy samodzielny koncert zagrali w październiku 2011 na deskach Teatru Wybrzeże i od tej pory regularnie występują w trójmiejskich klubach, galeriach i kawiarniach artystycznych.

Ich autorska muzyka ubogaca poezję: Antoniego Kozłowskiego, Gabrieli Szubstarskiej, Seweryna Leciejewskiego, Macieja Rucińskiego oraz Michała Cywińskiego. We wrześniu 2012 roku duet ukończył pracę nad swoim debiutanckim singlem pt. "Stworzenie Świata".

www.youtube.com

Milczenie Owiec to piątka ludzi, których połączyła wspólna pasja - zamiłowanie do mocnej muzyki rockowej. Ola, Mati, Radek, Hubert i Gajowy - to oni kształtują nową odsłonę formacji, która powróciła do gry w 2010 roku, po blisko dwuletniej przerwie. Wracają z nowymi pomysłami i świeżymi kompozycjami. Mają na swoim koncie wydawnictwo fonograficzne pt. "Twarze" (2005) oraz dziesiątki zagranych koncertów.

Nowy skład to pięć różnych osobowości, ale jedno wspólne ogniwo - Milczenie Owiec. Lubią ostre, rockowe brzmienia, lecz nie stronią od melodii i klimatu. W swoich tekstach nie mówią wprost, starając się odrzucać oklepane motywy. Tworzone przez nich kompozycje często trafiają do wrażliwości tych bardziej "wymagających" fanów ciężkiego rocka, poszukujących w muzyce czegoś więcej niż tylko przysłowiowego "czadu".

www.milczenieowiec.com

E * T * H * N * O * F * R * E * E - X

ETHNOFREE-X to powstała w 2004 roku w Trójmieście autorska formacja Maćka "CZARNEGO" Dombrowskiego - sopockiego perkusjonisty znanego ze współpracy z wieloma trójmiejskimi formacjami.

W swym dorobku ma takie wydarzenia, jak support przed twórcą berlińskiej LOVE PARADE Westbamem czy udział we wspólnym secie z SAFRI DUO z Danii, jak również współpracę z Teatrem Miejskim w Gdyni, czy fundacją Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

ETHNOFREE-X nie jest formacją muzyczną sensu stricte, lecz raczej formą symbiotycznego transu pomiędzy instrumentalistami opartego na etnicznych brzmieniach, skalach i teksturach rytmicznych.

Podczas istnienia grupy przewinęło się poprzez nią szereg postaci znanych z trójmiejskiej sceny muzycznej m.in. Maciek Dombrowski (sampler, synth, mix, Roland SPD 20, berimbau, shakery, cabasa, reco-reco, claves, rainstick), Irek Wojtczak (saksofony), Patryk Gołdyka (didgeridoo, percussion), Jakub Noga (sitar), Sebastian Nawrocki (congi, bongos, dharbuka, djembe, percussion), Sławek "Rodrigez" Porębski (congi, bongos, dharbuka, djembe, cajon, percussion), Antek Kozłowski (słowo czytane)...

Na tegorocznym wydaniu "Metropolia Jest OK 2012" grupa ETHONFREE-X pojawi się w 5-osobowym składzie elektroniczno-akustycznym popartym mocną sekcją perkusyjną.

LIPI & CZEMUŚ

Zespół LIPI & CZEMUŚ powstał z inicjatywy Tomasza Lipskiego (Ikenga drummers) i Grzegorza Welizarowicza (Mordy, Tutwiler) w połowie lat 90-tych w Sopocie. Początkowo zespół tworzył muzykę do performance'ów oraz wieczorów artystycznych. Jego siłą od zawsze była umiejętność muzycznych improwizacji z wyczuciem i smakiem tekstów poetyckich. Muzyka zespołu łączy w sobie wpływy etno, folku, poezji śpiewanej, reggae oraz afro beatu. W roku 2012 zespół wydał swoją pierwsza płytę p.t. "Więzień miłości". Płyta ukazała się w j. polskim i litewskim. Zespół ma na swoim koncie koncerty w Polsce oraz m.in. na Litwie.

W skład zespołu wchodzą:
Tomasz Lipski - wokal, jembe
Grzegorz Welizarowicz - wokal, bass, wokal
Alicja Szczypta - bass
Jan Babiński - gitara
Maria Chmielarz - flety indiańskie, indyjskie

snd.sc

Corpus Caedis powstał w 2010 roku w podziemiach Bytowskiego Centrum Kultury. Zespół składa się z 4 kumpli: Piaska, Kamila, Krzyśka i Maćka. Zespół działa w myśl zasad DIY. W lutym 2012 roku wydali pierwsze demo pt. Psychoza. Nazwa zespołu odnosi się do tematyki zawartej w tekstach, która porusza problemy społeczne i polityczne, krótko mówiąc wszystko to, co doprowadza zwykłego człowieka do frustracji. Muzycznie zespół miesza punk z hardcorem oraz crust punkiem. Kapela ma na koncie kilka koncertów i nie zamierza zwalniać tempa tworząc coraz to nowy materiał oraz grając na kolejnych imprezach.

www.facebook.com/CorpusCaedis
www.myspace.com/corpuscaedis

NIESZKSYPCZRZE

Prapoczątki zespołu sięgają, co dość nieprawdopodobne, pierwszych lat XXI wieku, jednak pod obecnym szyldem zespół wystąpił po raz pierwszy dopiero w 2007 roku. Pod koniec tego samego roku z powodu perturbacji lokalizacyjnych działalność muzyczna zespołu została zawieszona. Po 4 latach i drobnej zmianie personalnej zespół znowu zaczął tworzyć i grać, a w zasadzie malować, bo Nieszksypczrze zajmuje się malarstwem muzycznym. Jako płótno wykorzystują jakże wspaniały materiał - wyobraźnię słuchaczy. Pędzlami zaś gitary akustyczne, skrzypce, czy altówka. Część z utworów okraszona jest tekstami pomorskiego poety Sławomira Płatka.

Zespół nagrał do tej pory dwa dema (można je znaleźć na stronach zespołu):
Demoone (2007) i Demo Two, Demo Tam (2012).

Skład:
Krzysztof Jakub Szwarc - gitara akustyczna, altówka
Grzegorz Choszcz - bas akustyczny, gitara akustyczna
Jan Włudyka - skrzypce
gościnnie:
Sławomir Płatek - recytacja

www.myspace.com/nieszksypczrze
www.facebook.com

SOMA WHITE zespół z Trójmiasta propagujący za pomocą dźwięków pozytywną stronę egzystencji. Obecny skład grupy ukształtował się pod koniec 2009 roku i stanowią go:
Hania Żmuda - wokal i teksty
Piotr Pastwa - gitary
Paweł Wysocki - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Szymczak - perkusja
Marek Chudzikiewicz - gitary
Marek Ciman - gitara basowa (nowy członek zespołu)

Członkowie grupy udzielali się wcześniej w kilku projektach zarówno muzycznie, jak i pod kątem realizacji (Yattering, Kancelaria, Piano 21, Chór Akademii Medycznej w Gdańsku...i w wielu innych). Obecnie cały ich wysiłek skierowany jest na rozwój i eksplorację potencjału Soma White.

Zespól nagrał debiutancki album składający się z 9 utworów. Za pracę nad ich aranżacją odpowiedzialni są: Piotr Pastwa i Paweł Wysocki, za realizację - Piotr Pastwa, Jakub Bąk, za mix - Piotr Pastwa i Paweł Wysocki. Ostateczny szlif płycie nadał Andy Jackson - inżynier dźwięku Pink Floyd i Davida Gilmoura.

www.somawhite.com

Oczi Cziorne to zespół założony pod koniec lat 80 i uznawany za legendę Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz ewenement na polskiej scenie muzycznej. Oczi Cziorne powstały na przekór utartym schematom, jako zespół, w którym to kobiety nie tylko śpiewają, ale też komponują, piszą teksty i grają na instrumentach. Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały wyłącznie w damskim składzie, zwiedziły z koncertami wiele miast Polski i zagranicą.



Przez cały okres funkcjonowania grupy dziewczyny kilkakrotnie kończyły i na nowo rozpoczynały swoja działalność - jak to kobiety. W momentach przerw grały w innych zespołach, podróżowały, rodziły dzieci, pracowały. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły podeprzeć się na "męskim ramieniu" i zaprosiły do współpracy panów. Z zespołem współpracowali m.in.: perkusiści - Tomasz Unrat, Tomasz Sowiński i Michał Gos, basista Wojtek Mazolewski, kontrabasista Olo Walicki, saksofonista Mikołaj Trzaska, trębacz Antoni "Ziut" Gralak, krakowski poeta, o dźwięcznym barytonie, Marcin Świetlicki.

W 2001r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

Oczi Cziorne - "smutne kobiety", "legendarna formacja", "pierwszy polski girls-band" czy też "legenda trójmiejskiej sceny niezależnej" nieważne jak były nazywane. Ważne, że niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość. Po kilkuletniej przerwie wzięły udział we wspominkowym koncercie Alternatywnej Sceny Gdańskiej w ramach festiwalu Metropolia jest Okey w grudniu 2010 r. w Gdyni.

W listopadzie 2011 r. zagrały na Festiwalu Kobiecej Twórczości "Kobieca Transsmisja" w Krakowie. I okazało się, że to znowu nie koniec... Ludzie o nich pamiętają, pytają o płytę, zapraszają na koncerty.. Mają swoich wiernych fanów zarówno z czasów Gdańskiej Sceny Alternatywnej jak i młodych wielbicieli muzyki Oczu. A jest to muzyka niezwykła, można w niej usłyszeć jazz, swing, barowo-kabaretowe melodie, z towarzyszeniem poetyckich i niebanalnych (czyli dość rzadko spotykanych we współczesnej polskiej muzyce) tekstów. To kobieca muzyka nie tylko dla pań!

Oczi Cziorne obecnie tworzą:
Jowita Cieślikiewicz - fortepian, keyboard
Anna Miądowicz - flet, wokal
Maja Kisielińska - wokal,
Ewa Hronowska - wokal,
Maciej Jeleniewski - bas
Michał Gos - perkusja

www.youtube.com

LOGOPHONIC. Mimo, że skład zespołu to dwie osoby obsługujące 2 gitary akustyczne i głos, to określenie duet gitarowy wydaje się nie oddawać w pełni tego, co LOGOPHONIC ma do zaoferowania. Dwuosobowy skład wykonuje muzykę z gatunku tych spokojniejszych, ale zdecydowanie nie pozbawioną energii. Przetworzony dźwięk gitar akustycznych z wykorzystaniem loopów, melodyjne, przestrzenne utwory, wszystko to składa się na coś w rodzaju akustycznej muzyki klubowej, z elementami bluesa czy rocka.

W skład zespołu wchodzą Krzysztof Stachura (git.) i Maciej Szkudlarek (git., voc.). Osobom interesującym się trójmiejską sceną muzyczną mogą być znani jako rezydenci cyklu "Żywych Śród" w nieistniejącej już sopockiej Papryce oraz z licznych projektów autorskich (np. LARS), jak również ze współpracy z licznymi trójmiejskimi zespołami i muzykami.

Projekt LOGOPHONIC powstał w roku 2011. Pochodząca z tamtego czasu debiutancka EPka zawiera 4 utwory nagrane z wykorzystaniem gitar elektrycznych i elektronicznych sampli. Można jej posłuchać w całości na profilu zespołu pod adresem www.facebook.com/logophonic w zakładce muzyka. Od lipca 2012 trwają prace nad pełnowymiarowym albumem zaaranżowanym w całości na gitary akustyczne. (Rejestracja materiału ma miejsce w Warszawie, w listopadzie 2012).

Dane kontaktowe zespołu:
www.logophonic.pl
www.facebook.com/logophonic

Grupa Branches powstała w 2011 roku na małym gdańskim osiedlu, założona przez trójkę muzyków - Mateusza Danka, Kamila Hordyńca i Jacka Reznera. Muzyka zespołu to barwna mieszanka anglojęzycznego folku i niezależnej muzyki gitarowej z pogranicza post-hadcore'u i emo. Niebanalne inspiracje, błyskotliwy songwriting, nastrojowe, otwarte kompozycje i precyzja wykonawcza stanowią o wyjątkowości Branches na trójmiejskiej scenie muzycznej.

facebook.com/branchestunes
branchestunes.bandcamp.com
branchestunes@gmail.com

Pretty Scumbags. Powstali w listopadzie 2010 roku przez połączenie byłych członków nie istniejących już trójmiejskich zespołów..." Na pewno naszą główną inspiracją jest rock'n'roll - taki, jakim był w latach 60tych. I mamy tu na myśli zarówno "mainstreamowe" zespoły, jak i te mniej znane, garażowe. W latach 60tych inspiruje nas połączenie energetycznej muzyki z psychodelą, rock'n'rollowa taneczność i bluesowa melancholia. Inspiruje nas brud tych nagrań, ich niedoskonałość. Taka też do pewno stopnia jest właśnie nasza muzyka"..

W październiku 2012 roku zostali wybrani przez Nadbałtyckie Centrum Kultury do udziału w międzynarodowym projekcie "Stage Europe Network". Pojechali na tydzień do Norwegii gdzie z muzykami z 6 krajów europy brali udział w warsztatach muzycznych. Gitarzysta Pretty Scumbags, Jakub, jest synem Michała Kozaka - gitarzysty takich zespołów jak Canada, Canada Blues, oraz Legendarna Grupa Marilyn Monroe.

kontakt: Jakub Kozak, jakubkozak.gdy@gmail.com,
www.facebook.com/prettyscumbags
soundcloud.com/prettyscumbags
prettyscumbags.bandcamp.com
www.myspace.com/prettyscumbags

Khad!Affi to projekt dźwiękowo-taneczny, oparty na brzmieniach czterech samplerów, wykonujący od 10 lat sety z pogranicza muzyki IDM, rave i 'playback techno'.

Khad!Affi we własnej osobie, jako dyktator nut i pogromca mód, czerpiąc natchnienie z fuzji technologii i natury, nasyca swoje kompozycje dźwiękami zwierząt polski - saren, pełzających zaskrońców, kaczek, mew, ale i tradycyjnych ludowych flecików - przez co często wkracza na obszary pokrewne Mike'owi Oldfieldowi i Deep Forest.

Projekt wydał własnym sumptem dwa albumy - kasetę "Takie dni" (2002) zawierającą electro - akustyczne miniaturki nagrywane za pomocą pięciu magnetofonów oraz Ep-kę "Dry Fly" (2008) - tym razem mieszankę takich stylów jak Dance i Garage z Piosenką Autorską. W 2011 roku odbył trasę po Niemczech i Szwajcarii u boku Karol Scharz All Stars. Obecnie pracuje nad dwupłytowym concept albumem pt. "Love".

Dickie Dreams Soundsystem to M.Bunio.S i Goodboy Khris znani bardziej z Dick4Dick. W duecie dają upust swoim elektroniczno- parkietowym inklinacjom i miłości do prostego beatu na 4/4. W 2012 ukazał się debiutancki mini-album zatytułowany "Not Really Shocking Story About The Whole Universe", składający się z 7 utworów w klimacie disco, electro, nu-funk. Inspiracją był sample pochodzące z piosenek Dick4Dick- odpowiednio przetworzone nadał harmonię i rytm nowym numerom.

Jednym z koncertowych założeń duetu jest redukcja sprzętu pozwalająca zmieścić się na stole dj'skim- a więc laptop, sampler, syntezator i efekty na wokale.

Mikołaj Trzaska: saksofonista, klarnecista, kompozytor. Studiował na wydziale malarstwa oraz pracowni multimedialnej na Gdańskiej ASP.

Muzycznie wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej.

Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Komponuje Muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego, Kuracja, Dom Zły i Róża.

Dziś jest liderem, międzynarodowego kwartetu - Inner Ear i tria Riverloam, kwartetu klarnetowego IRCHA, duńsko-polskiego tria Volumen, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic - Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim - Muzyka żydowska od kilku lat stała stałym elementem jego w twórczości. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free.

Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.