stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Zjednoczone siły artystów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skumulowana siła muzyki, tańca i sztuki. Najlepsze trójmiejskie kluby, dziesiątki koncertów i przedstawienia niezależnych teatrów tańca, a od zeszłego roku również wystawy - festiwal powstał nie tylko po to, by promować hasło "metropolii", ale przede wszystkim po to, aby przy ogromnym ładunku pozytywnej energii, nieść radość wspólnego działania.

sty 30

czwartek, g. 20:00

bilety 60 zł
lip 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
Podczas kilku grudniowych dni trójmiejskie środowisko artystyczne wspólnie prezentuje najważniejsze dokonania z całego roku. Festiwalowe wydarzenia cieszą się wielką popularnością, ponieważ najbardziej liczy się tu artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się ze sobą nawzajem i z publicznością. Z okazji 20-lecia NCK to trójmiejska publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze skład występujących podczas festiwalu artystów.

29 grudnia Klub Ucho

start: 18:00
Prowadzenie: Paweł Mazur, Filip Gałązka

Regulacja
18:00 Regulacja
18:20 Rum
18:40 Słodki Całus Od Buby
19:05 CO
19:25 1926
19:45 DAT RAYON
20:05 Deafconnected
20:25 Otoczeni przez bydło
20:45 diDOSensemble
21:05 Ikenga Drummers
21:30 Take It Easy
21:50 Trupa Trupa
22:10 Sunday Pagans
22:30 ∑B❍L△ △P∑
22:50 Brygada Kryzys


wstęp 5 zł


festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście



REGULACJA

"nie śpij i się nie poddawaj,
co dzień 100% z siebie dawaj, dawaj,
nie śpij, podnieś do góry ręce,
tak jak ja to robię za dar życia w podzięce"

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, po kilku zmianach osobowych - od marca 2012 roku - zespół gra w obecnym składzie:

Martyna Krawczyk - wokal, przeszkadzajki;
Michał Kowalski - wokal, gitara;
Jakub Hinc - bas;
Maciej Gałuszewski - klawisze;
Krzysztof Malarski - gitara;
Dominik Szmajda - perkusja;
Adam Kowalski - puzon;
Jakub Urbaniak - puzon;

W listopadzie 2010 roku nagraliśmy dwa studyjne kawałki, co otworzyło nowy etap w naszym graniu. Muzyka, którą tworzymy jest wypadkową muzycznych doświadczeń i zainteresowań każdego z nas; ostatecznie łączy się w pozytywne brzmienie reggae z elementami dance hall, dub i roots reggae. Ośmiu muzyków, osiem różnych osobowości, jeden cel... "pozytywny przekaz".

www.facebook.com/regulacja
www.myspace.com/regulacja

RUM
Folkmetalowy zespół Rum powstał w 2009 r. w Rumi. Łączy cięższe brzmienie gitar z instrumentami ludowymi, takimi jak: akordeon, lira korbowa, flet, mandola, mandolina... Poza licznymi "biesiadnymi" tekstami można doszukać się bardziej mitologiczno-folklorystycznych inspiracji.

Obecny skład:

Tomasz [Ślimak] Kłeczek - wokal, lira korbowa, gitara
Dominik [Gibson] Liadis - akordeon
Rafał [Wyszo] Wyszomirski - gitara, mandola, flet
Cezary [Cezar] Rogalski - bas
Łukasz [Śmigło] Śmigiel - perkusja

www.facebook.com/RumFolkMetal

Początki zespołu Słodki Całus od Buby sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to trzech wyznawców rock and rolla, Bellona i Kaczmarskiego postanowiło założyć zespół muzyczny celem występowania na scenach popularnych wówczas festiwali piosenki studenckiej.

Po kilku latach i wielu nagrodach oraz wyróżnieniach na scenach Yapy, Bazuny, Bakcynaliów, Piostura, Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie itp. wykrystalizował się skład zespołu, który do dzisiaj przetrwał w formie: Krzysztof Jurkiewicz - gitara, harmonijka, śpiew ; Mariusz Kamper - gitary, śpiew ; Jarosław Medyński- harmonijka ustna; Jacek Jakubowski - akordeon, instrumenty klawiszowe, śpiew, Cezary Rogalski - gitara basowa, śpiew, Adam Skrzyński- Paszkowicz - perkusja..

Dorobek fonograficzny zespołu to 4 kasety wydane w ubiegłym wieku i 4 płyty: "Nie ma rzeczy niemożliwych" (2003), "Bubowe Berdo" (2005), "Równoległe" (2006), i "Słodki Całus ob. Buby" (2007). Zespół czterokrotnie gościł na największym w Polsce festiwalu muzyki spod znaku "Krainy Łagodności" - "Bieszczadzkie Anioły" w Cisnej. Podczas Bieszczadzkich Aniołów 2006 Słodki Całus od Buby uroczyście obchodził 20-lecie działalności.

W sierpniu 2007 premierę miała nowa płyta Słodkiego Całusa od Buby zatytułowana po prostu "Słodki Całus od Buby". Znajdujący się na niej materiał to w większości powtórnie nagrane piosenki z początkowego okresu działalności grupy, doskonale znane fanom utwory, które znalazły się na pierwszej kasecie zespołu wydanej w 1992 roku (tak zwanej "Czarnej").

Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji. O czym są te piosenki? O rzeczach najprostszych i najważniejszych: o Gdańsku, Pradze, miłości, górach, Hrabalu, poezji, przyjaźni, o ludziach i miejscach które coś znaczą. Od kilku lat zespół znajduje się w nieustającej trasie koncertowej, czyli po prostu jeździ z pieśnią po kraju, bo przecież najważniejsze jest to, aby się ludzie nawzajem słuchali...

www.youtube.com

Zespół CO powstał w 2011 roku na terenie Osady Muzycznej w Gdyni. Twórczość nasza oscyluje wokół tego co nas otacza a co najbardziej absorbuje naszą uwagę. Muzyka którą tworzymy jest wypadkową naszych poszczególnych braków jakie posiedliśmy w trakcie wieloletniej edukacji muzycznej w polskich szkołach.

Co do warstwy tekstowej, jest ona wynikiem obserwacji rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć. Rzeczywistości nacechowanej realno-socjalistyczną mentalnością, dzikim kapitalizmem w sferze działania, posuniętą do absurdu poprawnością polityczną, integryzmem oraz medialną dezinformacją.

W szeregi naszych inspiracji zaliczyć można dokonania takich twórców jak Waldemar Cherka, Bartek Walaszek, Gracjan Rostowski oraz Leonard Cohen. Skład zespołu choć w miarę stały, nie jest jedyną dostępną możliwością tak więc nie ma sensu go przytaczać.

1926

Psychodelia, shoegaze i spora dawka noise'u - gdyńska formacja 1926 godnie kontynuuje tradycje rozpoczęte przez kapele takie jak Sonic Youth, Colour Haze czy Slowdive i przenosi je na podatny, polski grunt.

Korzystając z doświadczenia zdobytego w swoich macierzystych kapelach (w zespole udzielają się muzycy m.in. Kiev Office, Pomelo Taxi czy Karol Schwarz All Stars) na nowo definiują pojecie Trójmiejska Scena Alternatywna, pokazując, że składy takie jak Mars Red Sky, Pharoh Overlord czy Tame Impala maja w Polsce godna konkurencje. Przestery, niesamowita atmosfera podczas koncertów, wielopoziomowe brzmienie i absolutne oddanie rodzinnemu miastu - to najlepsze cechy 1926.

DAT RAYON

Drogi biegnące donikąd, opuszczone stacje benzynowe, poobijane, porzucone na poboczach auta, warsztaty mechaniczne, miał, zapomniane miasteczka. Świat widziany z wnętrza poruszającej się maszyny - krajobrazy zapisane w pamięci, w postaci wyblakłych klisz amerykańskich filmów. Dat Rayon tworzy muzykę do tego nieistniejącego filmu drogi. Kim jest autor tych kompozycji? Wiemy jedynie, że objawił się z początkiem 2012 roku, i że jego inspiracją jest amerykański design samochodowy lat 60 i 70-tych. Skąd pochodzi? Dokąd zmierza? Przekonasz się jeśli wyruszysz razem z nim...

datrayon.bandcamp.com

Dyskografia:
Dat Rayon "Station Wagon" (nasiono 46/2012)

Zespół Deafconnected powstał w kwietniu 2012 w Gdańsku. Początkowo tworzyli go Szymon Browarczyk (bas), Piotr Szarmach (gitara), Rafał Kozera (perkusja). Grupa tworząc koncepcyjny materiał poszukiwała gitarzysty, który wypełni przestrzeń zajętą przez surowe jak dotąd brzmienie.

W czerwcu zespół został wzmocniony przez gitarzystę Mateusza Karło. Zderzenie ciężkiego brzmienia z przestrzennym stylem gry nowego muzyka zrodziło nowe pomysły. Długie poszukiwania wokalisty doprowadziły do współpracy z Dawidem Słowikowskim, który dopełnił skład growlem oraz screamem. Zespół przygotowuje się do zarejestrowania pierwszego albumu koncepcyjnego.

www.facebook.com

OTOCZENI PRZEZ BYDŁO

"Otoczeni Przez Bydło" to najnowszy projekt twórców duetu "Gremplina" czyli Jarka Janiszewskiego i Jarka Ziętka. Oprócz założycieli formacji zespół tworzą muzycy znani z działalności w: "Jarek Ziętek Band", "Wylkołak" oraz "Trzy Majtki" - Grzegorz Kusio (akordeon, instrumenty klawiszowe), Maciek Dombrowski (perkusja), Olek Rzepczyński (bas), Łukasz Zięba (skrzypce). Gościnnie udział w projekcie zapowiedział Krzysztof Skiba.

Ta wesoła ekipa postanowiła swoim graniem złożyć przewrotny hołd elementom kojarzonym z dzikim zachodem i południowymi stanami Ameryki. Stąd w tekstach pojawiają się: bydło, lasso, cielaki i samotne psy. Jest to intelektualna wersja muzyki country.

Podczas najbliższej Metropolii zagrają kilka piosenek, które mogą się nie znaleźć na żadnym albumie.
Jeżeli lubisz figlarność, widok spętanego cielaka, prostotę i kowbojską poetykę, występ "Otoczonych Przez Bydło" doprowadzi Cię do łez.

diDOSensemble

Formacja powstała z inicjatywy Piotra Dunajskiego i Mariusza Kawalca w Gdyńskiej piwnicy. Po kilku miesiącach dźwiękowych eksperymentów do składu dołączył Jacek Stromski. Styl zespołu określa się jako kolaż żywego grania i elektroniki, balans miedzy muzyką akustyczną a technologią cyfrową.

Piotr Dunajski, puzonista i tubista, współpracował m. in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Pink Freud, Jerzym Mazzollem, Tymański Yass Ensemble (Free Tibet), Markiem Gałązką.

Mariusz Kawalec, saksofonista, kompozytor, współpracował z Biafro, Afropol, Tymonem Tymańskim, Mazzollem, Emilią Krakowską, Kapelą Tadeusza Kantora

Jacek Stromski, perkusista, instrumentalista, współpracował z zespołami: Canada, Apteka, Groovekojad, Miłość, Kury, Poganie, Lipali, Ikenga Drummers i wieloma artystami z Trójmiasta. W charakterze gry doszedł do naturalnej prostoty a w brzmieniu - do korzeni. Swój styl określa jako basicbeat & roots drumming.

www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com

IKENGA DRUMMERS

Zespół Ikenga Drummer powstał w grudniu 1997 roku w Sopocie. Nazwa zespołu pochodzi z języka Igbo, jednego z narodów w Nigerii, a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor - Larry Okey Ugwu. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie.

Ikenga Drummers wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Podstawę inspiracji stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej oraz polskie pieśni ludowe oparte na transowych rytmach bębnów. Muzycy sami określają swoją muzykę jako "elelekulele music".

Ikenga jest o tyle ciekawym zespołem, że 80% ich instrumentów jest własnej produkcji. Do tworzenia swojej muzyki zespół wykorzystuje wiele oryginalnych i niespotykanych w tej części globu instrumentów. Muzycy zespołu prowadzą działalność warsztatową, gdzie uczą konstrukcji instrumentów, gry na tych instrumentach oraz tańca Afro Dance. Utwory Ikengi śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim.

W 2005 roku Ikenga wydała swój pierwszy podwójny album w studiu Radia Gdańsk pod tytułem "Lustereczko" z udziałem znakomitych muzyków m.in.: Zbigniewa Namysłowskiego, Leszka Możdżera, Tymona Tymańskiego, Adama Wendta, Lucjana Sierpowicza, Noviki, Arkadiusza Brykalskiego,Piotra Łukaszewskiego, Jacka Stromskiego i wielu innych.

Zespół Ikenga Drummers jako ambasador muzyczny, wielokrotnie reprezentował miasto Sopot oraz Województwo Pomorskie za granicami kraju.

Skład zespołu Ikenga Drummers:

Larry Okey Ugwu - leader
Przemysław Dyakowski
Janusz Mackiewicz
Tomasz Lipski
Tomasz Dobies
Alex Schroeder
Domink Walenkiewicz
Członek honorowy:
Leszek Możdżer

www.youtube.com

Take It Easy

Take It Easy to grupa grająca w stylistyce swinga. Tworzą ją: weteran polskiego jazzu - Przemek Dyakowski oraz przedstawiciele młodych wybitnie utalentowanych jazzmanów - Joanna Knitter, Dominik Bukowski, Janusz "Macek" Mackiewicz i Tomasz Sowiński. W maju 2005 roku w sopockim Kawiaretonie Take it Easy nagrali płytę z powszechnie znanymi i lubianymi standardami jazzowymi. Krążek ten został dołączony do wrześniowego numeru miesięcznika Jazz Forum i zyskał bardzo przychylne recenzje.

Take It Easy występowali na festiwalach: Jazz w Lesie w Sulęczynie i Gdańskie Noce Jazzowe, Sopot Skok Jazz Festiwal, Sopot Molo Jazz Festiwal, Letni Festiwal Piwnicy pod Baranami, Złota Tarka w Ilawie, I Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Zakopiańska Wioska Jazzowa, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Zielonej Górze - Green Town Of Jazz itd. Wszyscy muzycy, jak i ich płyta, znajdują się w ankiecie Jazz Top pisma "Jazz Forum".

Zespół jazzowy Przemka Dyakowskiego występuje w składzie:
Joanna Knitter - wokal
Przemek Dyakowski - saksofon
Dominik Bukowski - wibrafon
Janusz Macek Mackiewicz - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

www.youtube.com

Trójmiejski zespół Trupa Trupa tworzy Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Zespół ma na swoim koncie jedną epkę wydaną w 2010 roku oraz longplay wydany rok później. W ostatnim czasie zespół gościł na Heineken Open'er Festival (scena alter space). W połowie listopada zespół wchodzi do studia i nagrywa swój drugi album długogrający. Planowana premiera - 1 kwietnia 2013 roku. Trupa Trupa gości również na antenie TVP Kultura - telewizja zakupiła prawa na 4 lata do emisji gdyńskiego koncertu z foyer Teatru im. Gombrowicza.

www.facebook.com/trupatrupa
www.myspace.com/trupatrupa

Sunday Pagans

Sunday Pagans powstało w wyniku połączenia sił wokalnego zespołu Poghanky (Zuzanna Ostrowska, Anna Szuchiewicz) i Sunday Arkestra, zespołu prowadzonego przez Borysa Kossakowskiego, w którego skład wchodzą m.in. Michał 'Goran' Miegoń i Jacek Prościński. Opierając się na tradycji wielogłosowych pieśni słowiańskich (m.in. ukraińskich, bułgarskich i polskich) Sunday Pagans budują zupełnie nowe opowieści, w których prastare historie przeplatają się z nowoczesnymi aranżacjami.

Sunday Pagans flirtują z muzyką dub, drum'n'bass, electro, shoegaze'm czy ambientem. Nie unikają też improwizacji, dzięki której stare pieśni znów mogą stać się transowymi obrzędami. Zespół poszukuje nowych form wyrazu dla języka duszy zakorzenionego głęboko w podświadomości, przestrzeni dla zapomnianych rytuałów i symboli.

kossakowski.art.pl/sunday-paganskossakowski.art.pl/sunday-pagans

∑BOL P∑ to audio-wizualny projekt założony jesienią 2011 roku przez tajemniczego goryla o imieniu Ebo. Podobno został uprowadzony z kongijskiej dżungli przez kłosowników I przewieziony do Europy. Na szczęście uciekł z gdyńskiego laboratorium i zamieszkuje od tamtej pory trójmiejskie pustostany.

Stopniowo zaczął adaptować się do nowego, obcego środowiska. Zagłębiając się w informacje zawarte w internecie I programy zainstalowane na laptopie, którego ukradł naukowcom testującym leki I kosmetyki na zwierzętach, odkrył zainteresowanie ludzka technika, muzyka I popkultura. Zbudował mały instrument ze znalezionych części elektronicznych I zaczął nagrywać swoja muzykę nasyconą tropikalna melancholia I trybalistycznymi rytmami. Tak powstała jego pierwsza EP-ka "Jungle Omen", która wydal własnym nakładem w formie CDR ozdobionych kolarzami ze znalezionych zdjęć. Ebo stopniowo zaczął poznawać I współpracować z trójmiejskimi i zagranicznych artystami, kontaktując się z nimi głownie przez internet. Mimo wyglądu odbiegającego od ogólnie przyjętych standardów pośród miejskich naczelnych, zaczął być traktowany na równi z innymi, co zaowocowało licznymi występami na żywo w klubach, galeriach I na festiwalach muzycznych.

Często występom kontrowersyjnego producenta towarzyszy VJ-ka, artystka wizualna, absolwentka Gdańskiej ASP Agata 'Hertzshmertz' Królak. Na czas ich wspólnych występów następuje jej przeobrażenie w postać lisa.

Jeszcze w tym roku ∑BOL P∑ planuje wydać druga EP-ke zatytułowaną "Humanity", a także singla połączonego z kolekcja remiksów młodych polskich producentów muzyki elektronicznej. Oprócz muzyki ∑BOL P∑ tworzy również klipy wideo technika kolarzu, lubi również eksperymentować z grafiką. Ale mroczna muzyka elektroniczna pozostaje głównym obszarem jego twórczości.

ebolaape.blogspot.com
soundcloud.com/ebola-ape
www.facebook.com

BRYGADA KRYZYS

Tego zespołu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Brygada, która kilka miesięcy temu oficjalnie świętowała 30. rocznicę wydania słynnej "Czarnej Płyty", to jeden z ważniejszych zespołów polskiego undergroundu, ale również polskiej muzyki rockowej w ogóle.

www.brygada-kryzys.art.pl
www.facebook.com