stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Wielowiekowa przestrzeń, fizycznie ograniczona murami kościoła św. Jana, przesycona jest znaczeniami historycznymi, symbolicznymi, artystycznymi, religijnymi... W tym miejscu miały miejsce zdarzenia różnej wagi, tu grzebano znamienitych obywateli miasta i jego obrońców, tu wybuchały pożary i zapadały decyzje o znaczących skutkach społecznych.

14 grudnia 2024 - 17 stycznia 2025, g. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

3 - 30 stycznia 2025, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny
Jego rozwój podlegał ograniczeniom politycznym. Częścią kościoła była biblioteka z jej intelektualną zawartością, miały tu także miejsce akty nienawiści i przemocy w czasach pogardy i zniszczenia. Świątynia była wreszcie sceną filmów wojennych, sceną teatralną, magazynem historii własnej i miasta. Zmieniali się gospodarze kościoła, a wraz z nimi jego przestrzeń wypełniała się innymi symbolami, innymi przedmiotami kultu. Każdy z tych faktów nadawał tej przestrzeni nowych znaczeń, określał nowy metafizyczny wymiar.

koncerty w Trójmieście


Wystawa zostanie czasowo zamknięta w dniach 11-14 stycznia z powodu przedstawienia "Siostrunie", granego w tym czasie w Centrum św. Jana. Natomiast zostanie przedłużona do 27 stycznia! wstęp wolny zapraszamy!


Wprowadzamy do wnętrza współczesną sztukę, nie podlegającą ograniczeniom, będącą owocem zmagań artystów z ich wewnętrznymi niepokojami, stawianymi sobie pytaniami, z ich estetycznymi kanonami i fascynacjami. Sztukę płynącą częściowo z serca, częściowo z rozumu, będącą wyrazem stosunku do współczesnego świata, wyrazem pamięci o historii i doświadczeniach pokoleń, świadectwem indywidualnych oczekiwań i dążeń.

Jak znajdą się w tej przestrzeni dzieła artystów czerpiących inspirację z dowolnych źródeł, niezależnych wyznaniowo, tworzących z własnej potrzeby, nie na zamówienie, ale w określonym czasie i w określonym środowisku kulturowym? W jaki sposób ją zmienią, jakich nadadzą jej znaczeń? Jak wreszcie otoczenie wpłynie na odbiór dzieł? Które z nich będą niezależne, które zespolą się z duchowością przestrzeni, przywoływaną i narzucaną kształtem murów?" (fragm.. katalogu)
Grażyna Kunicka

Z okazji Festiwalu Metropolia jest Okey mamy przyjemność przedstawić Państwu prace trójmiejskich artystów rzeźby, ceramiki i włókna. Centrum św. Jana kolejny raz zainspirowało artystów swoim niepowtarzalnym wnętrzem i skryje w swych zakamarkach prace kilkudziesięciu metropolitalnych artystów.

Zaproszeni twórcy reprezentują trzy pokolenia, stosujących w swojej twórczości rozwiązania zarówno tradycyjne jak i niekonwencjonalne.

Do udziału w wystawie kuratorki - Grażyna Kunicka i Barbara Polkowska-Ugwu - zaprosiły następujących artystów: Marię Aftanas-Jujkę, Krystynę Andrzejewską-Marek, Annę Bem-Borucką, Ewę Beyer-Formelę, Aleksandrę Bibrowicz-Sikorską, Mariusza Burdka, Bartosza Chylewskiego, Beatę Czerepak, Marka Elsnera, Czesława Fankidejskiego, Emilię Grubbę-Trzebiatowską, Marcina Grzędę, Sylwię Jakubowską-Szycik, Katarzynę Józefowicz, Katarzynę Jóźwiak-Moskal, Wiesławę Juchniewicz, Iwonę Jurkiewicz, Janinę Karczewską-Konieczną, Teresę Klaman, Bente Kluge, Natalię Kozieł, Honoratę Kozłowską, Małgorzatę Krakowiak, Małgorzatę Kręcką-Rozenkranz, Mariusza Kulpę, Jacka Łuczaka, Ewę Łukiewską, Adriannę Majdzińską, Sławoja Ostrowskiego, Ewelinę Rostek, Janinę Rudnicką, Pawła Sasina, Magdalenę Schmidt-Górę, Wojciecha Sęczawę, Dariusza Sitka, Adriannę Sitkiewicz, Tomasza Skórkę, Tomasza Sobisza, Darię Sołtan-Krzyżanowską, Jana Szczypkę, Aleksandra Widyńskiego, Agatę Wojcieszkiewicz, Marię Wojtiuk, Zbigniewa Wąsiela, Agatę Zielińską-Głowacką oraz Małgorzatę Żerwe.

kuratorki: Grażyna Kunicka, Barbara Polkowska-Ugwu

Wernisaż 30. grudnia 2012 r., godz. 17.00 - ilość miejsc ograniczona
(bezpłatne wejściówki dostępne od 20.12.12 w sekretariacie NCK)
wystawa potrwa do 15 stycznia 2013 r. - wstęp bezpłatny