Jak to się zaczęło? Koniec lat 80.i początek 90. upłynęły Tomkowi "Lipie" Lipnickiemu pod znakiem eksperymentów muzycznych - czy to w SHE, czy też u boku Grzegorza Skawińskiego w Skawalkerze. Po tym nadszedł czas na Illusion. Chłopaki od razu odnieśli wielki sukces, fani ich pokochali, ale po wydaniu piątego krążka i pożegnalnym koncercie w 1999 roku zespół nieoczekiwanie zawiesił działalność.
Czując muzyczny głód, "Lipa" już wiosną 2000 roku wydał solowy album. Projekt nazywał się Li-Pa-Li i był ogromnym (jakże pozytywnym!) zaskoczeniem dla wszystkich, którzy znali wcześniejsze dokonania Tomka. Muzyka transowa, z lekka psychodeliczna, momentami jazzująca nie jest bynajmniej tym, do czego przyzwyczaił nas lider rockowej legendy lat 90.
Po pewnym czasie wyszło jednak na jaw, że naszemu śpiewającemu gitarzyście brakuje prawdziwego, rockowego uderzenia! W związku z tym w 2003 roku do Tomka dołączyli Adrian "Qlos" Kulik (ex. TUFF ENUFF) na basie i Łukasz "Luk" Jeleniewski (ex.IMTM) na perkusji. Rozkwit
Rok później, dokładnie 27 września, wyszła pierwsza płyta Lipali w nowej odsłonie - "Pi". Jest to swoisty powrót do źródeł muzycznych fascynacji chłopaków. Materiał zawarty na tej płycie jest głęboko osadzony w stylistyce stricte rockowej, odnoszącej się do klasyki tego gatunku.
25 czerwca 2007 roku ukazała się kolejna płyta Lipali "Bloo". Tam, oprócz podstawowego składu, pojawiły się takie osobowości muzyczne jak Leszek Możdżer czy też hip-hopowa grupa Afront. Wybór ten ukazuje, jak różnorodna jest ta płyta. Jednak ci sceptycznie nastawieni słuchacze mogą być spokojni, ponieważ wszystko do siebie pasuje i brzmi jak najbardziej w porządku.
Zespół nie osiada na laurach i cały czas tworzy. Tym samym 27 marca 2009 roku ukazuje się "Trio". Bo trzecia, bo trzech - i trzy single w ciągu roku. Najpierw "Barykady", do których powstał teledysk, później "Upadam", które podbiło serca fanów i ostrzejsze od poprzedników "Ponoć". Lipali intensywnie koncertowało jeżdżąc po całej Polsce i kończąc rok trasą Eska Rock Tour.
W 2011 roku panowie z Lipali zdecydowali się nagrać akustyczne DVD. Na realizację tego wyjątkowego wydarzenia wybrano Teatr Palladium w Warszawie. To tam 16 kwietnia zarejestrowano materiał, który swoją premierę miał 21 czerwca 2011 i został bardzo ciepło przyjęty przez fanów. Nowa płyta - 3850
Ponad trzy lata od wydania "Trio" fani musieli czekać, na powrót zespołu do studia. Ale warto było! Po wielu wieczorach spędzonych na tworzeniu materiałów na nową płytę, godzinach nagrań śladów i wokali powstał wreszcie długo oczekiwany krążek. Płyta, na której znalazło się 11 nowych kawałków otrzymała tajemniczy tytuł "3850". W warstwie muzycznej i tekstowej słychać jak zespół ewoluował, zachowując jednak wszystko, czego potrzebują zagorzali fani: rockowy pazur Lipali i bezkompromisowy tekst "Lipy". Znów jest raz wolniej, raz szybciej, raz radośnie, a raz przejmująco, jak to w życiu. Całości nadają charakter dźwięki banjo, klawiszy i zabawy brzmieniami. Czwarty w Lipali
Pod koniec 2014 roku trio zaczęło rozglądać się za Czwartym. Wymagania były spore - miał grać na gitarze, klawiszach i śpiewać. Kilkaset zgłoszeń później, po wielu godzinach przesłuchań wybór padł na Romana Bereźnickiego, lidera i wokalistę zespołu Lecter. Wiosną zespół w poszerzonym składzie ruszy w trasę koncertową. Zagra pierwsze dźwięki z nowej płyty, którą zacznie nagrywać latem. Nie zabraknie też starych, dobrze znanych kawałków w nowym brzmieniu, bo zaaranżowanych na dwie gitary.
Transmisja radiowa koncertu na antenie Radia Gdańsk, początek 20:05 Organizatorami cyklu są Radio Gdańsk i Nadbałtyckie Centrum Kultury. Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska Partner strategiczny NCK: Grupa Lotos