Ruszają spacery Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet. Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety podczas strajków? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jakiego wsparcia socjalnego udzielano osobom pracującym w Stoczni i jak wyglądało życie kulturalne zakładu? Jakie przywileje i obowiązki miały matki chrzestne statku? Jak przebiegało wodowanie jednostek?
Na te i inne pytania odpowiedzą przewodniczki w ramach projektu Metropolitanka, pokazującego Stocznię Gdańską z perspektywy suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiecie się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Usłyszycie historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności. Poznacie codzienność strajku w Sierpniu 1980 i wielkie stoczniowe święto - chrzest statku, widziany oczami matki chrzestnej.
Spacery obfitują w anegdoty i ciekawostki, na przykład o stoczniowych uprawach, z których pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie z okazji Dnia Kobiet. Dowiecie się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem "Tatusiu! Pracuj bezpiecznie", w której jako suwnicowa pracowała Anna Walentynowicz.