stat
Impreza już się odbyła
Projekt METROPOLKA to próba nazwania obszarów, w których samo określa się współczesna, mieszkająca w tej okolicy kobieta - każda z nas, każda inaczej. To próba zmierzenia się z takimi pytaniami jak: Czy jako mieszkanki Polski przeżywamy nasze macierzyństwo, seks, starzenie się i śmierć jakoś inaczej, niż kobiety w innych krajach? Co znaczy, że jesteśmy Polkami i czy w ogóle tak byśmy się określiły? Czy etykietka : "zawód: żona" lub "zawód: artystka" powinna budzić zażenowanie? Jak wygląda nasza codzienna praktyka życia w nawzajem się wykluczających systemach wartości?

Każda z autorek projektu ma w swym dorobku wcześniejsze próby konfrontacji z tematyką "Metropolki":

Beata Czerepak koncentruje się w swojej twórczości na aspekcie biologicznym, materii i strukturze kobiecego ciała. Swą pracę dyplomową pt. "Kobiece getto. Getto płci" poświęciła innym artystkom - kobietom, akcentującym swoje specjalne, odmienne od męskiego, postrzeganie rzeczywistości.

Anna Tomaszuk w swej wystawie dyplomowej pt. "Bądź piękna" komentuje sarkastycznie wpływ mediów i pop kultury na proces kreowania określonej roli społecznej.

Twórczość Dobrochny Walickiej eksploruje obszar polityki i kultury, skupiając się zwłaszcza na problemie wolności i władzy - np. w cyklu obrazów poświęconym Stanisławie Przybyszewskiej, Elfriede Lohse - Wächtler i Annie Politkowskiej pt. "Za miastem. Biografie zutylizowane".