stat
Impreza już się odbyła

Co łączy Tel Awiw z Gdynią? Subiektywny, wirtualny spacer po dalekim i egzotycznym dla Europejczyka Tel Awiwie, pozwoli na dojrzenie licznych podobieństw z bliską Gdynią. Anna Orchowska-Smolińska z Politechniki Gdańskiej oraz Weronika Szerle z Muzeum Miasta Gdyni zabiorą uczestników wykładu z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje w wyjątkową podróż już 6 marca o godz. 18.00.

lis 16

sobota, g. 16:00 - 18:30

Gdańsk, Kawiarnia Hotelu Holiday...
bilety 45 zł
ulgowy 35 zł
przedsprzedaż 20 zł
lis 24

niedziela, g. 13:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 1-20 zł
Tel Awiw, położony na kontynencie azjatyckim, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego leży na historycznej drodze lądowej łączącej Europę, Azję i Afrykę. Założony w 1909 roku na peryferiach starożytnego portu morskiego Jafa bardzo szybko stał się nadmorską aglomeracją. Stało się za sprawą urbanistów, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, projektowali Tel Awiw wzorując się na koncepcjach angielskich "miast ogrodów".

- Jednorodny architektonicznie charakter miasta wypracowali, w tym czasie licznie napływający do Palestyny, żydowscy architekci wykształceni w różnych europejskich ośrodkach, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii i we Włoszech. Dzięki nim w centrum Tel Awiwu powstało pond cztery tysiące modernistycznych budynków, a cały zespół miejski "Białego Miasta" Tel Awiwu w 2003 roku został umieszczony na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największy na świecie zespół budynków w stylu międzynarodowym - opowiadają prowadzące wykład: Anna Orchowska-Smolińska i Weronika Szerle.

Anna Orchowska-Smolińska, architekt, adiunkt w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Specjalizuje się w historii architektury XIX i XX wieku, w szczególności architektury modernistycznej oraz przemysłowej.

Weronika Szerle, historyczka sztuki, muzealniczka, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Pracuje w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Bada historię mody, architektury i dizajnu, a w szczególności związki między nimi.

Miasta, mity, mistyfikacje. Cykl wykładów 2018/2019

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz. Wykłady odbywają się w środy w godz. 18.00 - 19.30. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/658654551201732/

6 marca, godz. 18.00, Białe Miasta. Tel Awiw i Gdynia, dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, Politechnika Gdańska, Weronika Szerle, Muzeum Miasta Gdyni