stat
Impreza już się odbyła

Miasta, mity, mistyfikacje cz. II

Instytut Kultury Miejskiej i dr Hubert Bilewicz zapraszają na drugą edycję cyklu wykładów "Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskiej". Pierwsze spotkanie poświęcone Lizbonie, o której opowie prof. Jacek Dominiczak, odbędzie się czwartek 23 października o godz. 19.00 w sieni IKM.

cze 16

niedziela, g. 14:00

bilety 20 zł
cze 26

środa, g. 17:30 - 19:00

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny
- Lizbona jest jak fado — dotyka niemal każdego już aurą pierwszego spotkania. Intryguje złożonością architektury ulic i placów, wciąga pod powierzchnie miejskich sekretów. Jednak wymyślona jest tak, by móc w niej znaleźć klucze do jej zrozumienia, do doświadczenia miejskiego saudade — tej doskonale spokojnej portugalskiej tęsknoty. Wykład będzie próbą odnalezienia choćby kilku kluczy do niezwykłości Lizbony - mówi prof. Jacek Dominiczak z ASP w Gdańsku.

"Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskiej" to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Kolejne miasta, o których będą mówić zaproszeni goście to Stambuł, Florencja, Nowy Jork, Dniepropetrowsk, Lwów, Tokio.

- Miasta mają swoją historię i mitologię. Niektóre z nich gęste są od narracji historycznych i nasycone są mitami. Niemniej, miasta - to przede wszystkim określone miejsca, realne przestrzenie, określona topografia... Miasta to również miejsca wyobrażone, miejsca w topografii symbolicznej, miejsca pamięci i wspomnień. Miasta to księgi, zapisywane na wielu poziomach, przy użyciu wielu kodów - żądają rozmaitych odczytań, prowokują do lektury. Najlepiej czytać je wspólnie z innymi - podczas wykładów, tych wyobrażonych spacerów miejskich, przy pomocy obrazów, widoków, wedut, ożywiając wspomnienia niegdysiejszych pobytów bądź pobudzając pragnienia przyszłych spotkań... Doświadczenie wielu miast składa się przecież na odczuwanie miasta, w którym teraz właśnie jesteśmy - zapowiada cykl Hubert Bilewicz.

Harmonogram wykładów "Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskiej" 2014-2015

Wykłady odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, w godz. 19.00 - 20.30. Wstęp wolny.

23 października - Lizbona: miasto wymyślone / prof. Jacek Dominiczak (ASP w Gdańsku).

26 listopada - Stambuł, miasto na krawędzi / dr Monika Zawadzka (ASP w Gdańsku).

17 grudnia - Pochwała Florencji. Pejzaż mityczny miasta w popkulturowej Italii / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).

21 stycznia - Nowy Jork, Nowy Jork / dr Katarzyna Krakowiak (ASP w Gdańsku), Marta Sikorska (Sikorska & Kiryłowicz Architekci).

18 lutego - "Nie-miejsce" - Dniepropetrowsk/ dr Katarzyna Glinianowicz (Uniwersytet Jagielloński).

18 marca - Ruiny, popioły, pustki. Węgierska prowincja Beli Tarra / dr Joanna Sarbiewska (Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni).

22 kwietnia - Lwów: między mitem a żyjącym miastem, / dr Katarzyna Kotyńska (Uniwersytet Jagielloński).

20 maja - Od Edo do Tokio. czyli o historii i przemianach architektonicznych największej metropolii Japonii / dr Łukasz Sadowski (ASP w Łodzi).

---

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje
w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej - narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, współautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Był wizytującym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11), Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000) i na Politechnice Gdańskiej (2005-2006), na której wcześniej studiował i pracował (1973-95). Jacek Dominiczak jest beneficjentem Fundacji Kościuszkowskiej (1993) oraz Programu Fulbrighta (1992).