Wyobrażenia miast w średniowieczu miały uprawdopodobnić to, co nieprawdopodobne bądź cudowne; podkreślać prawdziwość relacji o wydarzeniu historycznym - mówi profesor Andrzej Woziński z Uniwersytetu Gdańskiego, który poprowadzi 13 czerwca wykład z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje. Spotkanie odbędzie się w sieni IKM.
- Miasta wielokrotnie pojawiały się w średniowiecznej ikonografii. Bardzo rzadko jako temat samodzielny; najczęściej jako tło dla jakiś scen lub postaci. Zdarzało się, że wyobrażenie miasta reprezentowało jego społeczność bądź poszczególnych obywateli. Wizualne reprezentacje miast były nieodłącznym składnikiem kronik i przewodników. Wybrane przykłady obrazów tablicowych, fresków, iluminacji i grafik posłużą do analizy tego, w jaki sposób i jakimi środkami twórcy średniowieczni starali się ukazywać miasta aby ich wizerunki skutecznie pełniły swoje funkcje semantyczne - mówi prof. Andrzej Woziński.
Wykładem na temat wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej Instytut Kultury Miejskiej kończy czwartą edycję wykładów comiesięcznych wykładów Miasta, mity mistyfikacje, których kuratorem jest Hubert Bilewicz. Na kolejny cykl zapraszamy do nowej siedziby IKM przy ul. Targ Rakowy 11 w budynku Kunsztu Wodnego.
Andrzej Woziński, historyk sztuki, dr hab. prof. Uniwersytetu Gdańskiego, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Muzeum Narodowym w Poznaniu, od 2002 pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na późnogotyckiej rzeźbie i malarstwie w Gdańsku, Prusach oraz obszarze nadbałtyckim. Stypendysta Uniwersytetu w Rennes i Instytutu Herdera w Marburgu. Członek Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).
Miasta, mity, mistyfikacje. Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej.
Prowadzenie: prof. Andrzej Woziński
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/162794984327790/.