stat
Impreza już się odbyła

Miasto Słowa. Spotkania - Aleksander Kwaśniewski Opinie (13)

Festiwal Miasto Słowa to wydarzenie, które towarzyszy Nagrodzie Literackiej Gdynia od wielu już lat i jest coroczną okazją by u schyłku lata porozmawiać o najważniejszych nowych książkach, ale też o tym co w nich siedzi, to jest o języku, problemach bieżących i palących, zapomnianych, a istotnych dylematach, czy o głosach, które często na co dzień są niesłyszane. Jednakowoż Festiwal Miasto Słowa wydarza się raz w roku a my chcemy rozmawiać przez cały rok. Stąd pomysł by organizować pod tym samym szyldem cykliczne spotkania literacko-czytelnicze.

Na pierwsze spotkania cyklu zapraszamy jeszcze w grudniu.

1.12.2023 | g. 19.00 | Muzeum Miasta Gdyni
Łabędzie - premiera nowej powieści Jacka Dehnela
Prowadzenie: Izabela Morska

Jacek Dehnel powraca do Gdyni i powraca z powieścią! Choć w tym wypadku powieść to mało powiedziane. Historia warszawskiego rodu Mętlewiczów, przeradza się w przeszło stuletnią sagę, która w swe ramy porywa samego autora. Do tego dochodzi jeszcze historia łabędziego serwisu, fragmenty metaliterackie, czy zaduma nad społecznymi konwenansami.

Jacek Dehnel | Łabędzie
Zaskakująca i porywająca książka Jacka Dehnela.
Brazylijscy dyplomaci przemycający tony złota, luksus bijący po oczach w peerelowskiej szarzyźnie, wielki proces i wieloletnie wyroki więzienia. Reportaż, saga rodzinna i historia niezwykłego serwisu.

W Łabędziach Jacek Dehnel rozsadza wszelkie gatunkowe ograniczenia i szufladki. Jego nowe dzieło, składające się z dwóch uzupełniających się części, można czytać jako rasowy reportaż true crime, historię rodziny, powieść sensacyjną albo esej o pamięci - prywatnej, publicznej i wreszcie sekretnej, ukrytej w aktach IPN-u.

Peerelowska prasa opisywała ich w latach 70. jako "gang złotogłowych" - zuchwałą szajkę, która przemycała złoto, dolary i dzieła sztuki. Zachodnie samochody, biżuteria, futra, noce upływające na hazardzie i skrytki pełne złotych sztabek rozpalały wyobraźnię obywateli Polski Ludowej. Do dziś tę uproszczoną i propagandową wersję można znaleźć w popularnych artykułach i książkach typu "wielkie afery PRL-u". Tak się jednak składa, że skazany w pokazowym procesie Witold Mętlewicz był krewnym pisarza, który teraz postanowił dokładniej przyjrzeć się tej historii. Dehnel odtwarza dzieje zamożnego warszawskiego rodu Mętlewiczów, a jednocześnie odkrywa liczne sekrety i konfrontuje się z przemilczeniami i lukami. Przed naszymi oczami przewija się cała plejada barwnych postaci, babek i dziadków, ciotek i wujków, a każdy z nich odgrywa tu istotną rolę. Tak powstaje potężna rodzinna saga, rozpisana na ponad sto lat, od czasów przedwojennych do współczesności - a także szeroka i zaskakująca nieraz panorama społeczeństwa Polski Ludowej.

Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku) - poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Opublikował dziewięć tomów poetyckich, pięć powieści, liczne tomy opowiadań, krótkich próz i felietonów. Za Żywoty równoległe otrzymał Nagrodę Kościelskich (2005), a za powieść Lala - Paszport "Polityki". Wielokrotnie nominowany do innych nagród (Szymborskiej, Angelusa, EBRD Literature Prize, PEN Award for Poetry in Translation), w tym pięciokrotnie do Nagrody Nike. Tłumaczył prozę i wiersze (m.in. Philipa Larkina, Kārlisa Vērdiņša, Henry'ego Jamesa, Francisa Scotta Fitzgeralda, J.M. Coetzeego). Jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków. Przez dwadzieścia lat mieszkał w Warszawie, od 2020 w Berlinie.

11.12.2023 | g. 18.00 | Muzeum Miasta Gdyni
Na drugie mam "kompromis".
Wokół książki - Prezydent (...)
z Aleksandrem Kwaśniewskim rozmawia Aleksander Kaczorowski

Ta książka pokazuje dużo: od geopolityki po życie rodzinne. Ale najcenniejsze są te opowieści, których nie znaliśmy, a które kształtowały historię Polski ostatnich dziesięcioleci. Bo przecież Kwaśniewski, polityk, prezydent, a jednocześnie mąż i ojciec, to dla nas przede wszystkim kawał naszej historii. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim specjalnie dla gdyńskiej publiczności wymieszają to, co publiczne, z tym, co prywatne - dorzucając od czasu do czasu kapkę tego, co niepublikowane.

Przeczytaj także