stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkowy pokaz Miastoprojekcji - cyklu spotkań, w którym głównym motywem i tłem filmów jest miasto. 16 maja o godz. 17.30, w ramach Festiwalu Millenium Docs Against Gravity, odbędzie się specjalny pokaz filmu "Duch Bauhausu" połączony ze spotkaniem z Hubertem Bilewiczem (Uniwersytet Gdański) oraz Aleksandrą Sumorok (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).

lis 28

czwartek, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
brak miejsc
Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki.

Odpowiedzi na pytania dotyczące Bauhausu poszukają po pokazie Hubert Bilewicz oraz Aleksandra Sumoruk. Na dyskusję zaprasza Instytut Kultury Miejskiej, partner spotkania.

Spotkanie połączone z pokazem filmu, od którego się rozpocznie, odbędzie się 16 maja o godz. 17.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Warszawa. Informacje o biletach oraz Festiwalu: https://mdag.pl/16/pl/Gdynia/homepage.

Hubert Bilewicz - historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Aleksandra Sumorok - absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, adiunkt w ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Autorka artykułów publikowanych w miesięcznikach i rocznikach oraz monografii pt. "Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego". Zainteresowania badawcze koncentruje na architekturze i wzornictwie polskim XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego.

Miastoprojekcje to, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, całoroczny cykl pokazów filmowych zakończonych dyskusją z widzami i gośćmi. Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast, filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne. Zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów. Miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, pokaz filmu płatny zgodnie z informacjami na: www.mdag.pl. Lokalizacja: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa.