stat
Impreza już się odbyła

Miastoprojekcje - Syndrom wenecki

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Siódme spotkanie z cyklu "Miastoprojekcje" odbędzie się 7 maja o godz. 19:00 w IKM. Tego dnia zapraszamy widzów na film dokumentalny Andreasa Pichlera "Syndrom wenecki". Po pokazie o filmie mówić będą: gospodarz spotkań - dr Hubert Bilewicz oraz dr Monika Zawadzka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wstęp wolny.

paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
paź 18

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
Wenecja to nie tylko symbol europejskiej kultury, lecz również perła europejskiej turystyki. To jedno z najwspanialszych miast w Europie wpada dziś jednak w sidła własnej pułapki. Co roku "wodne miasto" odwiedza aż 20 milionów ludzi, czyli codziennie jest tu prawie 60 000 turystów - dla porównania, rdzennych mieszkańców żyje dziś w Wenecji zaledwie 48 000, czyli tyle samo, ile mieszkało tu po "Wielkiej Pladze", jaka miała miejsce w 1438 roku.

Tradycyjna tkanka miejska Wenecji praktycznie zaciera się bezpowrotnie. Zanikają usługi miejskie, zamykane są szpitale, poczta i inne urzędy. Ostatni mieszkańcy opuszczają miasto, bo nie stać ich na utrzymanie. Ceny mieszkań rosną, a Wenecja powoli traci koloryt lokalny i staje się wielkim turystycznym Disneylandem. Zamienia się w intratny hotelowy biznes, który okazuje się rajem dla turystycznych agencji, a także wymarzonym portem dla wielkich rejsowych statków, które zawijają tu codziennie, dowożąc wciąż nowych turystów.

Film jest obrazem rozpadu i dekadencji Wenecji, która zatraca się dziś nie tylko na skutek działania czasu i wody, lecz przede wszystkim bezmyślnej polityki władz miasta. To właśnie ich działanie doprowadziło do poważnych urbanistycznych problemów, z jakimi boryka się dziś Wenecja. Traktując ją przedmiotowo, jako doskonałe źródło dochodów, stawiając biznes ponad wszystko, tym samym władze pozwalają na wchłanianie miasta przez nacierającą zewsząd masową turystykę. Czy Wenecja przetrwa ten niszczycielski proces?

W kolejnej, ostatniej odsłonie Miastoprojekcji w czerwcu pokażemy film "Dwugłowy smok", a gościem specjalnym spotkania będzie reżyserka Jadwiga Kocur.

Data: 7 maja 2014 (środa)
Godzina: 19:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

Das Venedig Prinzip; The Venice Syndrome; reż. Andreas Pichler, Niemcy/ Austria/ Włochy, 2012, 80 min. Wybrane festiwale i nagrody: 2012 - DOK Leipzig; Festival dei Popoli Florencja.

MIASTOPROJEKCJE to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem. "Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu" - tak opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu "Ludzki wymiar" kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego.

Monika Zawadzka, architektka po Politechnice Gdańskiej i antropolożka kulturowa po Uniwersytecie Warszawskim; badaczka, projektantka, autorka tekstów. Związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie w latach 2003-2006 współprowadziła, razem z Jackiem Dominiczakiem, studia podyplomowe "architektura+dialog" i gdzie od 2008 roku prowadzi kursy antropologii kulturowej, antropologii miejsca i rzeczy oraz laboratorium antropologiczne. Zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, sposobami formowania jego przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami budynków. Doktora, po niedawnej obronie rozprawy o zetknięciach fasad; autorka www.uliceiplace.blogspot.com.

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współkurator ostatniej edycji festiwalu sztuk wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity - organizator Planete+ Doc Film Festival