stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Miastoprojekcje - Zurbanizowani Opinie (1)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Instytut Kultury Miejskiej i Planete+ Doc Film Festival zapraszają na trzecią odsłonę cyklu filmowego "Miastoprojekcje". W środę, 8 stycznia o godz. 19:00 obejrzymy dzieło autorstwa Gary'ego Hustwita - "Zurbanizowani". O filmie mówić będą gospodarz spotkania, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, dr Hubert Bilewicz oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - profesor Jacek Dominiczak.

paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
lis 22

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
MIASTOPROJEKCJE to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem. "Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu" - tak opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu "Ludzki wymiar" kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego.

W kolejnych odsłonach Miastoprojekcji pokażemy m.in. filmy: "Dwugłowy smok", "Megamiasta", "Detropia", "Mit Pruitt Igoe" czy "Syndrom wenecki".
---
Data: 8 stycznia 2013 (środa)
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny
---
Zurbanizowani, Urbanized, reż. Gary Hustwit, Wielka Brytania, 2011, 85 min

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5 proc. ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60 proc. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Po "Helvetice" i "Objectified" - filmach poświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów - Gary Hustwit postanowił zmierzyć się z nieco szerszym tematem. W ostatniej części trylogii dizajnu bierze na warsztat projektowanie miast i dowodzi, że w dobie postępującej urbanizacji staje się ono jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Wracając do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki (pojedynek Jacobsa i Mosesa o Nowy Jork), poprzez współczesne ruchy obywatelskie (protest Stuttgart 21) i wypowiedzi ekspertów, aż po spektakularne porażki zarządzania przestrzenią zabudowaną (Brazylia jako nieudane wcielenie idei modernizmu), pokazuje kto i w jaki sposób naprawdę kształtuje miasto.

Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards: 2011 - MFF Toronto/Toronto IFF, 2011 - CPH:DOX Kopenhaga/CPH:DOX Copenhagen

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współkurator ostatniej edycji festiwalu sztuk wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Jacek Dominiczak, architekt i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Od 2004 roku jest stałym współpracownikiem INTERCULT w Sztokholmie. W ramach tej współpracy uczestniczył w 12. artystyczno-badawczych projektach programów europejskich SEAS i CORNERS. Od 2005 roku jest stałym współpracownikiem międzynarodowego projektu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, prowadzonej przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Jest beneficjentem Programu Fulbrighta (1991) i Fundacji Kościuszkowskiej (1992).

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity - organizator Planete+ Doc Film Festival