Luis Barragán był jednym z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, zdobywcą Nagrody Pritzkera, tworzącym głównie w Meksyku. 13 listopada o godz. 18.00, w ramach cyklu Miastoprojekcje, odbędzie się pokaz filmu "Niezwykła propozycja". Profesjonalne archiwa po Barragánie są w posiadaniu jednej osoby, a ich reprodukcje zostały surowo wzbronione. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat ochrony dzieł oraz praw autorskich, w której udział wezmą adwokat Małgorzata Kutaj oraz dr Marta Frączkiewicz.
Film jest po części thrillerem, po części romansem. Po śmierci w 1988 roku jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, zdobywcy Nagrody Pritzkera, tworzącego w Meksyku Luisa Barragána jego profesjonalne archiwum, w tym tysiące zdjęć, rysunków i negatywów, zostało w całości sprzedane do Vitra Design Museum w Szwajcarii. Następnie, przekazane przez ówczesnego prezesa firmy Vitra - w ramach prezentu zaręczynowego - swojej narzeczonej, historyczce architektury Federice Zanco.
Od tego momentu wszelkie reprodukcje prac Barragána zostały surowo zabronione i nie wolno dokonywać ich bez zezwolenia Zanco. W ciągu ostatnich 20 lat Federica stanowczo odmawiała badaczom dostępu do archiwów, tłumacząc, że sama intensywnie pracuje nad studium prac architekta. W filmie obserwujemy, jak reżyserka - która sama tworzy sztukę konceptualną - planuje zorganizować wystawę prac Barragána. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego prac, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna jednego z największych architektów naszych czasów jest dziś w rękach jednej osoby.
Film dokumentuje próby przekonania Zanco do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do jego ojczystego Meksyku. W tym celu Jill Magid decyduje się złożyć Federice niezwykłą propozycję... Film pokazuje, jak odcięcie dostępu do dzieła Barragána, może paradoksalnie ożywić jego dziedzictwo. Stawia również pytanie o to, kto powinien mieć dostęp do spuścizny artysty.
Założeniem cyklu Miastoprojekcje jest pokazanie miasta jako głównego motywu filmów, wydobycie ich z tła. Dokumenty i filmy pokazują portrety miast, miejskie mitologie, codzienność, dramaty. Miasta całkiem realne i te wirtualne. Zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów. Miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu.
Po filmie odbędzie się rozmowa z udziałem adwokat Małgorzaty Kutaj specjalizującej się w prawie cywilnym, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawie własności przemysłowej oraz dr Marty Frączkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24).
Miastoprojekcje: "Niezwykła propozycja", reż. Jill Magid, 2018, 83. min
---
adw. Małgorzata Kutaj - specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawie własności przemysłowej. W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu rozwiązywania sporów i arbitrażu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Szkołę Prawa Niemieckiego, funkcjonującą na tym Wydziale przy współpracy Uniwersytetu w Heidelbergu oraz Uniwersytetu w Moguncji. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego, organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński oraz studiów podyplomowych z zakresu Prawa Zamówień Publicznych, organizowanych przez Katedrę Polityki Gospodarczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
dr Marta Frączkiewicz - absolwentka studiów doktoranckich w dziedzinie nauk historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła także etnologię i antropologię kulturową, archeologię oraz studia podyplomowe z zakresu gender studies na tej samej uczelni. Obecnie pracuje w Dziale Głównego Inwentaryzatora Zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz pełni obowiązki redaktora tematycznego "Gdańskich Studiów Muzealnych".
Prowadzenie: Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24)