stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Między Nami" to koncert realizowany w Kościele św. Jakuba w Gdańsku we wzniosłym okresie zadusznym, przywołujący postaci, które pozostawiły w nas swój trwały pierwiastek. W 2015 roku w ramach tego wyjątkowego wydarzenia odniesiemy się do twórczości artystów, którzy odeszli od nas na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza - Wojciecha Kilara (zm. 2013), Marka Grechuty (zm. 2006), Czesława Niemena (zm. 2004), Grzegorza Ciechowskiego (zm. 2001) oraz Witolda Lutosławskiego (zm. 1994).

lis 27

środa, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 30

sobota, g. 18:00

Wstęp wolny
Koncert poprzedzi projekt rezydencyjny niezwykłych artystów młodego pokolenia, którzy przygotują wspólnie swoje wizje kompozycji wybitnych postaci nieobecnych już wśród nas. Do wspólnej pracy nad projektem "Między Nami", który realizowany będzie w Domu Zakonnym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku zostali zaproszeni:

jazz - koncerty w Trójmieście


Uliana Horbachevska - wokal
Jarosław Bester - akordeon
Marcin Malinowski - klarnet
Kamil Pater - gitara
Jarosław Stokowski - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

Naczelną ideą realizowaną w ramach projektu "Między Nami" będzie próba budowania ciekawych struktur dźwiękowych na bazie kompozycji Kilara, Grechuty, Niemena, Ciechowskiego i Lutosławskiego w sposób przemyślany i twórczy oraz taki, który pozwoli choć na chwilę zapomnieć słuchaczom o konwencjonalnych interpretacjach ich dzieł.

ARTYŚCI
ULIANA HORBACHEVSKA - źródło jej twórczości stanowi sztuka tradycyjna. W ramach swoich działań artystycznych stara się pokazywać obiektywizm tradycji w pieśni i grze aktorskiej. Uliana jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. W latach 1998 - 2003 zajmowała się restauracją ikon i malarstwem monumentalnym. Od 2002 pracowała w Centrum Szuki "Maisternia Pisni" jako wokalistka i aktorka. Od 2005 roku współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego oraz grupą Drevo. W 2009 roku nawiązała współpracę z ukraińską agencją ArtPole zaś od 2013 roku kooperuje z Centrum Teatralnym Lavauzelle we Francji. Współpracowała z Yurim Andrukhovychem, Włodkiem Pawlikiem, Petrasem Vysniauskasem, Klausem Kuglem, Markiem Tokarem, Ryszardem Lateckim, Jeanem Favreau, Bartem Pałygą, Sankarlalem Sivasankaran Nair. Jej aktualne projekty to: Ultramarine, Psalma, Partytury Fotograficzne, Albert, Antonych, Domu, Mozaika. W swojej dyskografii posiada albumy: "Dole" (2012), "Nebocry" (2014) oraz tegoroczne nagranie koncertowe ze Studia Koncertowego im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia zatytułowane "Monaster" zrealizowane m.in. z Włodkiem Pawlikiem.

JAROSŁAW BESTER - akordeonista i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatem wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz dzięki zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, a także w Polsce. Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii, Litwie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie i Hiszpanii. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, Vitold Rek, Bronek Duży, kwartet smyczkowy Dafo, Sinfonietta Cracovia, orkiestra smyczkowa Aukso i wielu innych.

MARCIN MALINOWSKI - klarnecista i kompozytor urodzony w 1986 roku w Rzeszowie. Od 2006 roku związany ze środowiskiem muzycznym Trójmiasta. Założyciel zespołów Rzeszów Klezmer Band (2004), Meadow Quartet (2009) oraz projektu Hear The Dybbuk (2011). Inspiracje od lat czerpie z tradycyjnej muzyki żydowskiej podejmując owocne próby wykorzystania jej na wielu płaszczyznach od klasyki przez jazz, aż po muzykę elektroniczną. Współpracuje przy projektach zakładających interakcję dźwięku i obrazu. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Bogdana Ocieszaka. Swoje umiejętności doskonalił również w klasie prof. Jean-Marca Fessarda w Conservatoire Royal de Bruxelles.

KAMIL PATER - gitarzysta, producent, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Od 2006 roku współtworzy "Contemporary Noise Quartet, Quintet, Sextet". W 2011 roku nominowany do Fryderyków wraz ze swoim kwartetem "Pater Kamiński Urowski Gorzycki" za płytę "Dziki Jazz" w kategorii Jazzowy debiut roku. W ubiegłym roku ukazały się dwa wydawnictwa z jego udziałem: "Therapy" nagrane w duecie z perkusistą Rafałem Gorzyckim oraz "The Bees' Knees" saksofonisty Irka Wojtczaka.

JAROSŁAW STOKOWSKI - kontrabasista urodzony w 1986 roku, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Muzyk pełnymi garściami czerpiący inspiracje z klasyki, jazzu, bluesa, muzyki etnicznej, żydowskiej czy też irlandzkiej. Stale występuje i rozwija swoje umiejętności w gronie czołowych trójmiejskich muzyków sceny jazz'owej i rozrywkowej. Współpracował i współpracuje z takimi instytucjami jak: Sinfonia Varsovia, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Big Band Jana Konopa, Orkiestra Symfoników Gdańskich, Elbląska Orkiestra Kameralna, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Teatr Muzyczny w Gdyni oraz Teatr Wybrzeże. Członek zespołów takich jak Meadow Quartet, Zagan Acoustic, Wolny Przedział, Emilia Komarnicka & LoLa Band. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Bułgarii, na Litwie oraz w Niemczech.

SŁAWEK KORYZNO - perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. W roku 2010-2011 studiował na uczleni ESMAE w Porto (Portugalia), pod okiem amerykańskiego perkusisty Michaela Laurena. Członek zespołów Piotr Lemańczyk Quartet North, Algorhythm, Kamil Piotrowicz Quintet, Jan Konop Big Band, Inner Out, Szymon Łukowski Quartet. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, do najważniejszych z nich należą: Jazz Juniors, European Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Poznan Competition, Ogólnopolski Przegląd Gdyńskiego Sax Clubu, RCK Pro Jazz Festiwal Kołobrzeg, Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu. Współpracował z takimi muzykami jak: Zbigniew Namysłowski, Piotr Lemańczyk, Dominik Bukowski, Marcin Gawdźis, Tomasz Sowiński, Adam Żuchowski, Cezary Paciorek, Maciej Grzywacz. Uczestnik warsztatów z takimi muzykami jak - Kurt Rosenwinkel, Clarence Penn, Seamus Blake, Lage Lund, Ohad Talmor, Dan Weiss, John Escreet, Krzysztof Urbański, Adam Makowicz.

Przeczytaj także