stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wykład przybliży słuchaczom fragment muzealnych zbiorów - kolekcję współczesnych miniatur tkackich, które Muzeum Miasta Gdyni pozyskało w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Zgromadzona kolekcja to efekt organizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni konkursu - Baltic Mini Textile Gdynia. Cykliczne wydarzenie artystyczne, które funkcjonuje w Gdyni już od początku lat dziewięćdziesiątych XX w., przez lata zyskało status znaczącej, prestiżowej pozycji w kalendarzu międzynarodowych imprez artystycznych. Prezentowali tu swoje prace artyści z całego świata: USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii, Chin, Australii i prawie całej Europy. Wielu z nich ofiarowało swoje dzieła Muzeum Miasta Gdyni, co pozwoliło nam zgromadzić bogatą kolekcję, liczącą ponad trzysta prac. Wybrane miniatury z muzealnej kolekcji prezentowane były m. in. na wystawie w Slippery Rock (USA), Norymberdze, Ansbach i galeriach australijskich.

W swoim wystąpieniu dr Anna Śliwa, kuratorka wystawy 11. Baltic Mini Textie Gdynia opowie, w jaki sposób badać ten szczególny rodzaj tkaniny, której mały rozmiar zachęca artystów do eksperymentów zarówno z materiałami jak i techniką. Z jakimi problemami konserwatorskimi można się spotkać, gdy artyści korzystają z materiałów nietrwałych, a prace bardzo często odchodzą od tradycyjnej płaskiej formy tkackiej w stronę trójwymiarowych rzeźbiarskich obiektów?

Poruszony zostanie temat, jak mówić odbiorcom o tkaninie, jak pokazywać, że niewielkie formy tkackie są pełną potencjału i samodzielną dziedziną sztuki.

Osobne miejsce poświęcę zagadnieniom wystawienniczym: w jaki sposób prezentować miniaturę tkacką, by wydobyć jej szczególny urok.

Zobacz kolekcję na stronie Gdynia w sieci:
"BALTIC MINI TEXTILE GDYNIA - dawniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej"
https://gdyniawsieci.pl/kolekcje-archiwum-cyfrowego/baltic-mini-textile-gdynia-dawniej-miedzynarodowe-nadbaltyckie-triennale-miniatury-tkackiej-w-gdyni/