Podczas konferencji przyrodnicy i archeologowie będą dyskutować nad wynikami badań i kierunkami współpracy interdyscyplinarnej dotyczącej przeszłości miast w różnych okresach historycznych i w różnych regionach geograficznych.
Organizatorem IV międzynarodowej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej zatytułowanej Environmental Archaeology of Urban Sites jest Pracownia Paleoekologii i Archeobotaniki w Katedrze Ekologii Roślin na Wydziale Biologii a współorganizatorami Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Miejsce obrad: sala 203 w Instytucie Geografii, Bałtycki Kampus UG.
Termin "archeologia środowiskowa" obejmuje badania różnych dziedzin nauk przyrodniczych, które w ramach współpracy interdyscyplinarnej towarzyszą wykopaliskom archeologicznym. Badania te dotyczą szerokiego zakresu zagadnień odnoszących się do środowiska życia człowieka w przeszłości oraz wykorzystywania przez niego zasobów naturalnych. Archeologia środowiskowa ma swoje ważne miejsce w badaniach nad przeszłością miast.
Celem konferencji jest dyskusja w gronie archeologów i specjalistów nauk przyrodniczych nad wynikami najnowszych badań dotyczących m. in.: wykorzystywania zasobów roślinnych i zwierzęcych przez mieszkańców miast w różnych okresach ich historii od starożytności po czasy nowożytne oraz uwarunkowań przyrodniczych rozwoju miast w przeszłości i związanych z tym procesem zmian środowiska w różnych regionach geograficznych. Przedmiotem dyskusji będą też modelowe rozwiązania dotyczące form współpracy między przyrodnikami i archeologami w realiach miejskich wykopalisk ratunkowych oraz próba wskazania najważniejszych kierunków badań środowiskowych w kontekście studiów nad historią rozwoju organizmów miejskich.
W konferencji weźmie udział około 60 uczestników z 10 krajów europejskich reprezentujących archeologię i nauki przyrodnicze, w tym archeobotanikę, archeozoologię, antropologię, dendrochronologię i geoarcheologię.
W trakcie konferencji zostaną przedstawione wyniki wieloletnich badań na terenie Gdańska.
Konferencja jest dedykowana Pani Profesor dr hab. Krystynie Wasylikowej z Instytutu Botaniki PAN im. W. Szafera w Krakowie, w uznaniu jej wybitnego wkładu w paleoekologię i archeobotanikę oraz jako wyraz wdzięczności Jej wychowanków za wieloletnią pomoc naukową.
Konferencja jest objęta patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Sopotu i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.