Podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Sopocie w dniach 09 - 10.08.2008r. właściciele psów rasy golden retriever będą zbierać pieniądze na przygotowanie psa asystującego dla niepełnosprawnej Agaty z Gdańska, która na psa asysytenta czeka już drugi rokPies asystujący zrekompensowałby w jej przypadku ograniczenia, będące wynikiem wylewu. Jest osobą aktywną zawodowo: ukończyła Uniwersytet Gdański i posiada liczne pasje, działa społecznie.
Mieszka sama i pies oprócz roli asystenta zapewniłby również towarzystwo, na które osoby niepełnosprawne nie zawsze mogą liczyć, zwłaszcza jeśli podjęły próbę prowadzenia samodzielnego życia.
Agata jest osobą młodą, w wieku 26 lat, co sugeruje, że jej potrzeby w zakresie realizacji zawodowej i osobistej są duże. Z psem mogłaby osiągnąć więcej. Z wielu rzeczy musi rezygnować, ponieważ wymagałyby wsparcia ze strony osób trzecich, co kłóci się z jej potrzebą niezależności. Pies pozwoliłby jej na większą samorealizację. Satysfakcja z osiągniętych sukcesów, również byłby większa. Jest osobą otwartą, energiczną i pełną entuzjazmu - uzupełnienie tego potencjału o psiego towarzysza daje gwarancję stworzenia niepowtarzalnego zespołu, który sprosta wielu wyzwaniom.
Agata jest mieszkanką Gdańska, co pozwoli wszystkim partnerom na obserwowanie postępów w edukacji psiego asystenta i rozwoju wyjątkowej przyjaźni między człowiekiem a psem.
PIES ASYSTUJĄCY- asystuje osobie niepełnosprawnej w codziennych czynnościach, swoimi umiejętnościami rekompensuje utrudnienia wynikające z dysfunkcji, zapewnia nieustanne wsparcie, podnosząc samodzielność i niezależność opiekuna. Potrafi zamknąć drzwi, przynieść dzwoniący telefon, podać upuszczony przedmiot, pokonać krawężnik czy sprowadzić pomoc np. w przypadku upadku z wózka. Swą ciągłą pracą podnosi jakość życia osoby niepełnosprawnej
Pierwszym polskim psem serwisowym była Gaja, wyszkolona w 2001 r. przez założyciela Fundacji DOGIQ.
FUNDACJA DOGIQ jest członkiem Assistance Dogs Europe, organizacji skupiającej europejskie ośrodki szkolące psy do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach członkostwa, Fundacja uczestniczy w opracowywaniu i wdrażaniu europejskich standardów szkolenia psów asystujących. Skutkiem wymiany doświadczeń z ośrodkami z Anglii, Belgii i Irlandii są:
- PROGRAM SZKOLENIA TRENERÓW PSÓW SERWISOWYCH - opracowany przy udziale w/w szkół,
- MIĘDZYNARODOWY WORTAL O PSACH ASYSTUJĄCYCH - www.dogiq.info, którego administratorem jest Fundacja DOGIQ.
Dla kogo szkoli psy Fundacja DOGIQGrupą preferowaną są aktywne osoby niepełnosprawne (studenci lub absolwenci), którym pies niezbędny jest do samorealizacji zawodowej i osobistej. Psy przygotowywane przez Fundację DOGIQ asystować mogą osobom niepełnosprawnym w każdym miejscu. Szkolone są pod kątem pracy niezależnie od warunków, w jakich się znajdą. O przyznanie psa starać się mogą osoby niepełnosprawne powyżej 16 roku życia.
Fundacja jest organizacją non-profit. Nie prowadzi działalności gospodarczej
a środki pozyskuje z:
- darowizn, spadków i zapisów osób prywatnych,
- subwencji osób prawnych,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych.
Psy przekazywane są nieodpłatnie.
Nad edukacją psa czuwa jednak zespół osób, które biorą udział w kolejnych fazach procesu kształcenia psiego asystenta https://www.prestor.pl/index.htm
Wartość przekazywanego psa wynosi 18.000,00 zł.Pozyskanie środków jest warunkiem uruchomienia projektuWłaściciele golden retrieverów ubrani w czerwone koszulki wraz ze swoimi pupilami w czerwonych szaliczkach przez 2 dni będą kwestować na Sopockim Hipodromie. Oznakowani będą identyfikatorami.
Nie stójmy z boku, pomóżmy naszej Gdańszczance i wrzućmy do puszki datek.
Można też wpłacać pieniądze na konto Fundacji, z dopiskiem "ASYSTENT DLA AGATY"
94 8281 1011 2007 7000 0777 0001
Fundacja DOGIQ
ul, Dworska 11E/15
40 - 584 Katowice