Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu Hipodrom Sopot Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie. Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w klasycznym ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem.
Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie wystartowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata.

Oprócz znanych już sopockiej publiczności nazwisk, będzie można zobaczyć kilku zawodników europejskich, a wśród nich najciekawszym jest Pepo Puch - zdobywca złotego i brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Londynie oraz srebra i złota na Igrzyskach w Rio. Ustanowił również światowy rekord w kategorii 1b, który wynosi 80.667%. Udało mu się tego dokonać podczas World Equestrian Games w 2014 r.

Zawody odbędą się w dniach 22-24 stycznia oraz 26-28 stycznia, w godzinach:
22 stycznia, godz. 14.00 - 17.00
23 i 24 stycznia, godz. 9.00 - 12.00
26 stycznia, godz. 14.00 - 17.00
27 i 28 stycznia, godz. 9.00 - 12.00

Czytaj także