stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki i Muzeów

Co łączy Centrum Nauki EXPERYMENT, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki i Muzeów, który po raz pierwszy będziemy obchodzić 10 listopada.

paź 4

piątek, g. 16:30

Gdynia,
bilety 25 zł
paź 5

sobota, g. 11:00

Gdańsk,
Na zaproszenie
Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki. Ich działalność to nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy, lecz także zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Powołany przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki i Muzeów świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.

Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt. W 2013 r. powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, w którego skład dziś wchodzi 36 instytucji. Już w zeszłym roku zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki.

W Gdyni Międzynarodowy Dzień Centrów Naukii Muzeów można świętować w Centrum Nauki EXPERYMENT.
Na gości centrum oprócz stałej interaktywnej wystawy czeka wystawa czasowa "Poruszyć wyobraźnię" i niesamowita maszyna Goldberga. Wielkoskalowe stanowisko wymaga zbudowania maksymalnie skomplikowanego i intrygującego toru z przeszkodami, którego konstrukcja uczy nie tylko praw fizyki, ale i współpracy.
Ponadto, w godzinach 11.00 - 17.00 zespół edukatorów przygotował specjalne interakcje dla gości, takie jak mini warsztaty, zabawy z nauką czy pokazy edukatorskie, prowadzone z pomysłem i prostotą. Na przykładzie koła żyroskopowego będzie można poznać zasadę zachowania momentu pędu, a dzięki pokazom "wstających" bączków dowiedzieć się, jak sprytnie zminimalizować tarcie. Edukatorzy wyjaśnią zjawisko ruchu precesyjnego na przykładzie bączka wprawianego w ruch obrotowy, wskażą co wpływa na prędkość ruchu przedmiotu poruszającego się na równi pochyłej oraz zaprezentują jak łatwo zbudować maszyny proste.

Dla małych i dużych majsterkowiczów zostanie przygotowana specjalna strefa konstruktorska "Zrób to sam", gdzie każdy, bez względu na wiek, będzie mógł stworzyć urządzenia prezentujące podstawowe prawa fizyki, takie jak zasada zachowania energii czy zagadnienie środka ciężkości. Każdy z gości będzie miał również okazję stworzyć mechanizm w pudełku i sprawdzić, jak właściwie kręcą się pozytywki.

Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur - Wyzwanie chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Na dużym ekranie goście zobaczą wielowarstwową animację zachmurzenia na świecie, przygotowaną przez NASA w ramach projektu Globe Observer.

Ponadto goście wszystkich instytucji biorących udział w Spin Day będą mogli sfotografować się z "chmurkami" promującymi ideę edukacji pozaformalnej.

Wszystkie atrakcje w ramach biletu wstępu na wystawę.

Więcej informacji o wydarzeniu:www.experyment.gdynia.pl