stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to wyjątkowa okazja do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym, oraz przybliżania lokalnym społecznościom problemów jego ochrony.

Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Miasto Gdynia tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków to spotkania i dyskusje w kręgu osób za

angażowanych w prace na rzecz zachowania dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego. Z okazji tego święta, podczas uroczystej gali, honorujemy również nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prof. Magdaleny Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wstęp na wydarzenie jedynie za okazaniem zaproszenia.
Informacje o prelegentach: https://nid.pl/

PROGRAM:

24 kwietnia (środa)


12.00 - oficjalne otwarcie - hol główny

12.15-13.45 - Debata: Jak tworzyć strategię zarządzania dziedzictwem kulturowym? - sala kinowa

Długofalowa strategia wykorzystania dziedzictwa kulturowego jako zasobu lokalnego rozwoju to klucz do sukcesu w zarządzaniu tymi niepowtarzalnymi dobrami, które są w posiadaniu miasta i gminy. Jakie cechy powinna mieć dobra strategia zarządzania dziedzictwem, od czego zacząć jej tworzenie i jak sprawić, by była skuteczna? Na te pytania spróbują wspólnie odpowiedzieć eksperci i praktycy.

12.15-13.45 - Debata: Harmonizacja procedur i standaryzacja działań z zakresu ochrony zabytków - sala multimedialna

100-lecie służb konserwatorskich skłania do refleksji nad potrzebą aktualizacji lub opracowania zasad i wytycznych do działań przy zabytkach. Czemu powinna służyć standaryzacja i w jakim zakresie powinna być prowadzona, żeby nie dopuścić do utraty różnorodności zasobu? Czego powinny dotyczyć wytyczne i kto powinien być ich adresatem? Wspólną odpowiedź na te pytania będą starali się wypracować uczestnicy debaty.

14.00 - 15.30 - Debata: Jak zachęcić samorządy i organizacje pozarządowe do zaangażowania na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego? - sala kinowa

Podmiotami najbardziej odpowiednimi do zarządzania lokalnym dziedzictwem kulturowym i uwalniania jego potencjału rozwojowego są samorządy oraz organizacje pozarządowe. W praktyce jednak jest to obszar działalności wciąż słabo rozpoznany. Wspólna debata będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz wypracowania rozwiązań problemów, z którymi spotykają się obecni i potencjalni zarządcy lokalnego dziedzictwa.

14.00-15.30 - spotkanie nominowanych w konkursie "Zabytek Zadbany" z Kapitułą oraz omówienie warunków i efektów prac konserwatorskich przy obiektach ocenianych w tegorocznej edycji konkursu - sala multimedialna

16.15/16.30 - zwiedzanie Muzeum Emigracji - trasa muzealna/konserwatorska

19.00 - Gala - hol główny
Przemówienia oficjalne
Wręczenie odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Finał konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany"
Prezentacja najciekawszego projektu w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa"
Rozstrzygnięcie konkursu "Kochamy gdyńskie zabytki" na najatrakcyjniejszą wycieczkę na portalu www.zabytek.pl
Oprawa artystyczna - Trio w składzie: wibrafonista Dominik Bukowski, saksofonista Wojciech Staroniewicz oraz basista Janusz "Macek" Mackiewicz

25 kwietnia (czwartek)

9.00 - Msza Święta w intencji polskich konserwatorów - kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni

10.15-12.00 - Warsztaty - Dziedzictwo - pomysł na sukces - sala kinowa

Uczestnicy zaprojektują ofertę turystyczną "Weekend w...", wykorzystującą różne zasoby dziedzictwa, tworzoną przy współpracy podmiotów lokalnych. Punktem wyjścia będzie zidentyfikowanie tych zasobów i wkład konserwatora w etap planowania strategii lokalnej. Celem takiej współpracy jest m.in. stworzenie oferty turystycznej w oparciu o poszanowanie autentyzmu dziedzictwa i jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Rozwój społeczności zasadza się na synergicznym podejściu do różnych dziedzin życia gminy/miasta/regionu i uruchamianiu potencjału drzemiącego w zasobach dziedzictwa. Uczestnicy nauczą się, jak identyfikować i uruchamiać ten potencjał oraz jak projektować oferty turystyki kulturowej.

10.15-12.00 - Warsztaty - rozwój lokalny poprzez zabytki i dziedzictwo niematerialne (potencjał ekonomiczny, społeczny i kulturalny) - sala multimedialna

Oprócz zabytków, dzieł sztuki oraz kolekcji wartościowych eksponatów, bardzo cenną częścią szeroko rozumianego dziedzictwa, jest tradycja, żywe, niematerialne zjawiska, obrzędy czy praktyki społeczno-kulturowe odziedziczone po przodkach i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zarówno dziedzictwo materialne, jak i niematerialne jest niezmiernie istotne w procesie kształtowania tożsamości tak jednostki, jak i grupy społecznej. W trakcie warsztatów uczestnicy otrzymają wiedzę na temat istoty dziedzictwa w kontekście rozwoju lokalnego, jego roli w integracji społeczności lokalnej oraz potencjału, jaki ze sobą niesie. Powiemy również o zagrożeniach, jakie może powodować zbyt silna ingerencja w to dziedzictwo, jak również o tym, jak możemy im przeciwdziałać lub ich unikać.

12.15-14.00 - zwiedzanie zabytkowej Gdyni


Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków: Narodowy Instytut Dziedzictwa i Miasto Gdynia

Partner: Muzeum Emigracji w Gdyni

Patronat Honorowy: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków

Informacja o biletach

Udział w konferencji jest możliwy pod warunkiem otrzymania zaproszenia. Aby je uzyskać, należy wysłać zgłoszenie zawierające imię i nazwisko na adres e-mail: mdoz@gdynia.pl. Zgłoszenia można wysyłać tylko do środy 17 kwietnia do godz. 15:00.

Przeczytaj także