W dniach 3-6 listopada Gdańsk po raz piąty będzie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz koncert do animowanego filmu niemego. Festiwal odbędzie się w dawnym kinie Watra, na Akademii Sztuk Pięknych oraz w Instytucie Kultury Miejskiej.Tegoroczny festiwal to przed wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Gdański festiwal to również liczne pokazy pełnometrażowych filmów animowanych dla dorosłych i dzieci, klasyka polskiego kina dla dzieci, mistrzowie polskiej szkoły animacji, repliki światowych festiwali, warsztaty animacji dla dzieci oraz specjalne pasmo z okazji 15. Międzynarodowego Dnia Animacji - globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie
Pełen program festiwalu:
Czwartek, 3 listopada 2016
Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10, Gdańsk)
17:00 | Mistrzowie polskiej animacji: Jan Lenica, 62 min
18:15 | Blok konkursowy - cz. I, 80 min
20:00 | Od komiksu do filmu fabularnego: Kurczak ze śliwkami, reż. Marjane Satrapi
Piątek, 4 listopada 2016
Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10, Gdańsk)
17:00 | Mistrzowie polskiej animacji: Witold Giersz, 65 min
18:15 | Blok konkursowy - cz. II, 80 min
20:00 | Od komiksu do filmu fabularnego: Głosy, reż. Marjane Satrapi
Sobota, 5 listopada 2016
Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10, Gdańsk)
12:00 | Blok konkursowych animacji dla dzieci
14:00 | Daleko na północy, reż. Rémi Chayé, Francja, 80 min
15:45 | Chłopiec i świat, reż. Ale Abreu, Brazylia, 80 min
17:15 | Blok konkursowy - cz. III
20:00 | Koncert zespołu Immortal Onion do filmu animowanego Przygoda Księcia Achmeda + pokaz nagrodzonych filmów (po filmie, ok. 21.30)
Akademia Sztuk Pięknych (Targ Węglowy 6, Gdańsk, wejście od ul. Tkackiej)
14:00 | MDA2016: Animacje ze Szkoły Filmowej Baden-Württemberg (2015-2016)
16:00 | MDA2016: Animacje z Izraela
18:00 | MDA2016: Animacje z Polski
Instytut Kultury Miejskiej
11:00-13:00 | Warsztaty animacji dla dzieci
Niedziela, 6 listopada 2016
Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10, Gdańsk)
12:00 | Klasyka polskiej animacji dla dzieci: Proszę słonia, 63 min
13:15 | Baranek Shaun, reż. reż. Richard Starzak, Nick Park, Wlk. Brytania, 80 min
15:00 | Marnie. Przyjaciółka ze snów, reż. Hiromasa Yonebayashi, Japonia
17:00 | Spirited Away - W Krainie Bogów, reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 120 min
19:30 | Zrywa się wiatr, reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 120 min
Akademia Sztuk Pięknych (Targ Węglowy 6, Gdańsk, wejście od ul. Tkackiej)
14:00 | MDA2016: Animacje z Portugalii
16:00 | MDA2016: Animacje z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie 2016
18:00 | MDA2016: Animacje z Chin
Instytut Kultury Miejskiej
11:00-13:00 | Warsztaty animacji dla dzieci
Międzynarodowy Konkurs FilmowyDo konkursu zostało zgłoszonych w tym roku 596 animacji z 71 państw całego świata: od Japonii, Chin i Australii, poprzez Bliski Wschód, Afrykę i Europę, aż po Stany Zjednoczone, Kanadę, Meksyk i Brazylię. Najwięcej zgłoszeń napłynęło na festiwal z USA, Hiszpanii, Francji oraz Iranu, z których najlepsze po wyborze przez komisję selekcyjną zostaną zaprezentowane w 4 pasmach programowych, a na najlepsze filmy w każdym paśmie głosować będzie festiwalowa publiczność. Ogłoszenie wyników konkursu zostanie połączone z koncertem zespołu Immortal Onion, który zagra premierowo swoją autorską interpretację ścieżki muzycznej do filmu "Przygody Księcia Achmeda" z 1926 roku.
Filmy pełnometrażowe nie tylko dla dzieciSelekcjonerzy gdańskiego festiwalu wybrali w tym roku szereg pełnometrażowych produkcji, które w ostatnim roku prezentowane były na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, w tym również były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy animowany film pełnometrażowy. W programie znalazły się m.in.: "Marnie. Przyjaciółka ze znów" - piękna opowieść o tajemnicy życia w reżyserii Hiromasy Yonebayashi, twórcy "Tajemniczego świata Arrietty". "Baranek Shaun" - pełnometrażowa wersja popularnego serialu dla dzieci twórców "Uciekających kurczaków" oraz "Wallec'a i Gromita". Kierowany tylko pozornie do najmłodszej widowni brazylijski "Chłopiec i świat" w reż. Ale Abreu - niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych przedstawiająca złożoność świata z perspektywy dziecka.
Hayao Miyazaki x2Gdański festiwal przedstawia co roku sylwetki mistrzów kina animowanego. W tym roku będzie to m.in. postać japońskiego guru anime - Hayao Miyazaki. Wyświetlony zostanie, dedykowany do nieco starszego odbiorcy, ostatni film Miyazakiego "Zrywa się wiatr", z którego realizacją postanowił zakończyć swoją wieloletnią karierę oraz nagrodzone Oscarem "Sprited Away - W Krainie Bogów".
Marjane Satrapi - od komiksu do filmu fabularnegoMarjane Satrapi to irańsko-francuska autorka komiksów, reżyser filmów animowanych oraz autorka książek dla dzieci. Sławę przyniosła jej seria komiksowa "Persepolis". Film animowany stworzony na podstawie tego komiksu otrzymał w 2007 roku nominację do Oscara. W ramach gdańskiego święta zaprezentowane zostaną dla odmiany jej dwa filmy fabularne, zawierające tylko drobne elementy animacji: oparty na komiksie "Kurczak ze śliwkami" oraz czarna, pełna absurdu komedia "Głosy" z Rayanem Reynoldsem w roli głównej.
Mistrzowie polskiego kina: Jan Lenica i Witold GierszNa gdańskim festiwalu jak co roku zaprezentowany zostanie również zestaw filmów mistrzów polskiej animacji. Tym razem Witolda Giersza i Jana Lenicy, zrealizowanych w Studiu Miniatur Filmowych - jednym z najstarszych w kraju studiów filmowych, działających od 1958 roku. Filmy Lenicy, to propozycje tylko dla dorosłego widza, natomiast zestaw filmów Witolda Giersza uzupełniony zostanie pokazem odrestaurowanego cyfrowo, pełnometrażowego filmu dla dzieci "Proszę słonia".
15. Międzynarodowy Dzień AnimacjiOd 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), zrzeszające ponad 5000 twórców filmów animowanych z całego świata, świętuje co roku w październiku Międzynarodowy Dzień Animacji. Z tej okazji na całym świecie, od Indii i Korei po Brazylię, Meksyk i Stany Zjednoczone odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Obchody MDA świętowane są przez kilka dni wokół daty 28 października. Gdańskie pokazy w ramach tego globalnego święta odbywaj się już od 5 lat, a w tym roku ponownie stanowią integralną część festiwalu. W ramach obchodów święta, zostaną pokazane w osobnych blokach zestawy animacji z Brazylii, Australii oraz Portugalii. Zostaną również pokazane najlepsze animacje z 23. Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska.