stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej: zakończenie

lis 9-10

sobota - niedziela

Gdańsk,
bilety 369 - 1039 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (do 21.12), g. 11:30

Gdynia,
Wstęp wolny
Julian Gembalski (Polska) - organy
Hanseatica

W programie:
Georg Friedrich Haendel: Koncert F-dur op. 4 nr 4, Koncert d-moll op. 7 nr 4


Julian Gembalski Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji oraz na Wydziale Kompozycji i Teorii (dyplomy obu specjalności z wyróżnieniem w 1975 roku). Kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen (Belgia) oraz dalsze studia w Paryżu, pod kierunkiem Andre Isoir'a i Michela'a Chapuis (organy) oraz Jean'a Saint-Arroman (muzykologia). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną.
Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria "Antologia Organów na Górnym Śląsku", gdzie zarejestrował 90 organów regionu) i telewizji, dla radia niemieckiego i duńskiego. Nagrał 25 płyt CD (m.in. seria "Sound of Silesian Organs"), w tym cztery z sopranistką Elżbieta Grodzką-Łopuszyńską.

Jest laureatem I nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także wielu innych nagród, (m.in. nagrody "Orfeusza" XXXVIII Festiwalu "Warszawska Jesień", nagrody im.Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice").
Obok działalności koncertowej zajmuje się praca naukową i kompozycją. Jest autorem wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów zabytkowych, a także projektantem wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Rektora swej macierzystej uczelni. Od wielu lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów.


Hanseatica Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był zrzeszeniem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miała również decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.
Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów.

Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu. Hanseatica stale współpracuje z dwoma młodymi, europejskiego formatu artystami. Jednym z nich jest Enrique Mazzola, urodzony w Hiszpanii włoski dyrygent. Drugi to Sebastian Hamann - jeden z najwybitniejszych niemieckich skrzypków. Zespół gościł także innych ważnych artystów i solistów jak Janusz Przybylski, Michał Nesterowicz, Robert Kabara, Adam Kostecki, Roland Szentpali, Dag Jensen, Jean - Claude Gérard, Eugene Indjic, Cheung Chau, Staś Drzewiecki, Marek Toporowski czy Mirosław Baka oraz jazzmanów takich jak Leszek Możdżer czy Sławek Jaskułke, którego album z udziałem orkiestry - "Fill the harmony philharmonics" - został nominowany do tegorocznych "Fryderyków".

Hanseatica koncertowała na wielu ważnych estradach w kraju i zagranicą; Tonhalle Zurich, Rottweiler Sommersprossen, Musikfestival Seelze, Gdańska Wiosna Muzyczna, Kalejdoskop Form Muzycznych, estrady w Belgii i Luksemburgu czy ostatnio na "Camerata Lübeck Przedstawia" w Lubece. W koncertach uświetniających kolejne jubileusze Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Hestia" zespół znalazł się w doborowym gronie wykonawców takich jak: Filharmonicy Monachijscy pod dyrekcją Jamesa Levina a także Academy of St. Martin in de Fields.