stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

14 grudnia 2024 - 17 stycznia 2025, g. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Alternativa to Międzynarodowy Festiwal Sztuki, dostarczający nowych perspektyw na artystycznej scenie Gdańska. Funkcjonujące pod kuratelą IS Wyspa, Alternativa badają w jaki sposób sztuka współczesna przenika się z polityką, a także, poprzez różne dziedziny wiedzy, sztukę performatywną i inne narzędzia, analizują możliwe sposoby istnienia sztuki we współczesności.

Alternativa to festiwal sztuki, a dokładniej cykl dużych wystaw obudowany szeregiem wydarzeń towarzyszących, która poszukuje nowych dróg dla idei sztuki i jej roli społecznej. Jego idea nawiązuje do tradycji politycznych Miasta. ALTERNATIVA to wydarzenie cykliczne, pierwsza edycja realizowana jest w latach 2010-2012. Druga edycja przewidziana jest na rok 2016, a więc w roku, w którym jak uważamy Gdańsk będzie Europejską Stolicą Kultury.

Główne wydarzenia Festiwalu odbędą się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej w budynku głównym Instytutu Sztuki Wyspa, Modelarni oraz w monumentalnym postyczniowym gmachu - Hali 90B.
Początek 28 maja, godz. 19:00.

Otwarcie wystawy nastąpi 28 maja 2011 roku, a towarzyszy mu noc perfomance'u oraz impreza w Buffecie - oficjalnym klubie festiwalowym, zlokalizowanym w budynku IS Wyspa.

Na otwarcie Festiwalu ALTERNATIVA, zostaną nadane dwie audycje - poranna 10:00 - 10:30 oraz południowa 14:15 - 15:00, dopasowane do dawnego rytmu pracy: w czasie przerwy śniadaniowej oraz pomiędzy pierwszą a drugą zmianą, w systemie pracy zmianowej Stoczni Gdańskiej.

Wieczorem zapraszamy pod budynek Hali 90B, do uczestnictwa w godzinnym performansie Human Antena - Rozgłośnia Stocznia autorstwa Kasi Krakowiak.

Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej
Human Antena - Rozgłośnia Stocznia 94FM, performans + rekonstrukcja radiowęzła stoczniowego

Trójmiejska artystka Kasia Krakowiak podejmuje się zadania rekonstrukcji radiowęzła stoczniowego, stanowiącego niegdyś prawdziwy krwiobieg Stoczni Gdańskiej. Łączył on i umożliwiała stały przepływ informacji w obrębie zamkniętego systemu. Obecnie część hal już nie istnieje, wraz z nimi zniknął misterny system radiowych połączeń. Rekonstrukcja radiowęzła, bazująca na doświadczeniu jego twórców, na nowo ożywi przestrzeń komunikacyjną w obrębie części Stoczni za pośrednictwem działań artystycznych.

28 maja włącz radio i poszukaj częstotliwości Rozgłośnia Stocznia 94FM!

microsillions - Marianne Gaurino Huet i Olivier Desvoignes
30 maja - 31 maja
Hala 90B, Instytut Sztuki Wyspa oraz tereny dawnej Stoczni Gdańskiej
Warsztaty artystyczne dla mieszkańców Trójmiasta

microsillons jest nazwą kolektywu artystycznego, założonego w 2005 roku przez Marianne Guarino-Huet i Oliviera Desvoignes'a. Ich projekty, realizowane samodzielnie lub we współpracy z rozmaitymi instytucjami, sytuują się na pograniczu sztuki i edukacji artystycznej. W swojej pracy microsillons podejmują ciągłe próby połączenia praktyki z teorią przy zastosowaniu narzędzi konceptualnych, które czerpią z rozmaitych dziedzin i przekuwają w konkretne działania.

Tym razem zapraszają do produkcji publikacji, zawierającej propozycje alternatywnych i utopijnych rozwiązań dla przyszłej formy postindustrialnych terenów Stoczni Gdańskiej - powstającej dzielnicy Młode Miasto.

Sięgając po kwestie ekologii, urbanistyki, gospodarki i edukacji kuratorzy i uczestnicy projektu stworzą pytania i wnioski, a na ich bazie wykreują wizualny projekt wraz z "manifestem" który po zakończeniu warsztatów zostanie rozpowszechniony po całym Trójmieście w formie plakatów, małych fanzinów, ulotek.

Warsztaty skierowane są do dwóch grup -
30.05, godz. 9-18: Młodzież licealna
31.05, godz. 9-18: Studenci

W ramach programu na Lato 2011 zaprezentowane zostaną dwie wystawy:

Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure) jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. Praca i Wypoczynek zagłębia się w stagnacji, czasie wolnym i jego formach, marzeniach i fantazjach, fałszywych tożsamościach, formach przetrwania, frustracjach zaangażowania i porażkach transformacji. Projekt jest zaaranżowany jako otwarte pole w którym instalacje, zdjęcia i prace video angażują uczestnika w kontekstualną grę z monumentalnością Hali 90B oraz z intensywnością industrialnego i artystycznego życia Stoczni i jej okolic.

Artyści: Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Kalle Brolin, Jane Cheadle, Maureen Connor, Roman Dziadkiewicz, Köken Ergun, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Zbigniew Kosycarz, Kasia Krakowiak, Joanna Malinowska, Ekta Mittal & Yashaswini Raghunandan, Ines Moreira, Jacek Niegoda, Cora Piantoni, Konrad Pustoła, Jadwiga Sawicka, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Łukasz Surowiec, Michał Szlaga, Pilvi Takala, Milica Tomić, Anna Reinert, Zorka Wollny & Anna Szwajgier, Mariusz Waras, Julita Wójcik oraz Artur Żmijewski.

Kuratorka projektu: Aneta Szyłak
Asystent kuratorki: Maks Bochenek
Redakcja książki poświęconej wystawie: Krzysztof Gutfrański

Estrangement - Istotę projektu stanowi zagadnienie cyrkulacji form kulturowych. Proponujemy rozważanie terminu Estrangement na przecięciu poetyki Szkłowskiego - reprezentanta rosyjskiej szkoły formalnej - oraz arabskiego terminu taqseem, oznaczającego zarówno improwizację muzyczną jak i podział matematyczny. Formy znalezione i "codzienność" stanowią punkty wyjścia dla problematyki nadawania kształtu i powodowania rozpadu. Estrangement działa elementami, które wydaja się nie być powiązane, poddaje je obserwacji i czasami powoduje ich działanie.

Artyści: Sherko Abbas, Shirwan Can & Horen Gharib, Shirwan Fatih, Gaylan Abdullah Ismail, Maryam Jafri, Hiwa K, Poshiya Kakil, Hüseyin Karakaya, Anton Kats, Reben Majeed, Rozhgar Mahmud Mustafa, Mattias Olofsson, Sener Ozmen, Diary Muhammad Osman, Joanna Rajkowska, Avan Sidiq, Cengiz Tekin oraz Knutte Wester.

Kuratorzy: Aneta Szyłak oraz Hiwa K.
Redakcja książki poświęconej wystawie: Francesca Recchia.

Organizator: Instytut Sztuki Wyspa | Fundacja Wyspa Progress
Partnerzy: Miasto Gdańsk | Biuro ESK Gdańsk 2016 | Marszałek Województwa Pomorskiego
We współpracy z: Young City | Shipyard City | Stocznia Gdańska | GESSEL | Ambasada Danii | Ambasada USA | Delfina Foundation | IASPIS | LCCA | PRO HELVETIA | INDEX | Framtindes | Karta do Kultury | DG Edukacja i Kultura

Patroni medialni: Trójmiasto.pl I Gazeta Wyborcza | TVP Kultura | Arteon | Gdańsk.pl | Radio Gdańsk | In Your Pocket | Aktivist | BĘC Zmiana | LMD
Partner technologiczny: IVONA
Klub festiwalowy: BUFFET

ALTERNATIVA to nie tylko wystawy. Przez cały czas trwania imprezy organizowane będą koncerty, spotkania z artystami i kuratorami, już dziś realizowane są projekty edukacyjne w niedługim czasie uruchomimy radio festiwalowe. W serii ALTERNATIVA EDITIONS planowane jest wydanie 4 książek z zakresu sztuki współczesnej. Pierwsza publikacja, "Monografia Grzegorza Klamana" ukazała się w wrześniu 2010.