stat
Impreza już się odbyła

Już od czasów starożytnych bursztyn uważany był za złoto północy. Naturalny kruszec z Gdańska i delty Wisły wyróżniał się m.in. szczególnym bogactwem odmian. W I w. z rozkazu cesarza Nerona, Rzymianie zaczęli organizować wyprawy po bursztyn, w wyniku czego powstał tzw. "szlak bursztynowy", a Gdańsk szybko stał się znaczącym centrum handlowym oraz kulturowym.

lut 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk,
bilety 40 - 100 zł
lip'25 16-20

środa - niedziela

Gdańsk Sopot,
Nawiązując do tej tradycji miasta nad Motławą, związanego historycznie z bursztynem, już po raz czwarty w Gdańsku rozegrany zostanie turniej curlingowy "Baltic Cup Amber Stone 25-27.10.2013" (z ang. bursztynowy kamień). Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Swój udział zapowiedziało 30 drużyn, w tym 22 z zagranicy, tj.: USA, Rosja, Łotwa, Kazachstan, Dani, Białoruś oraz najlepsze drużyny z Polski. Gdański Club Curlingowy jako organizator zawodów wystawia swoje trzy drużyny. Dla trzech najlepszych zespołów organizator przewiduje nagrody finansowe w wysokości 1000, 600 i 400 euro. Dla pozostałych drużyn nagrody rzeczowe.

Turniej zostanie rozegrany w Gdańsku na lodowisku miejskim na Placu Zebrań Ludowych. Każda drużyna rozegra co najmniej 5 meczy grupowych. Oficjalne otwarcie turnieju odbędzie się w piątek 25 października, o godz. 12.00, któremu towarzyszyć będzie tradycyjna szkocka muzyka w wykonaniu kobziarza. Trzydniowe zmagania rozpoczynają się od godz 8.00 i będą trwały do godziny 21.00 w piątek i sobotę. W niedzielę mecze rozpoczną się o godz 8.00 i będą trwały do godz 17.00, wyłonią one zwycięską trójkę turnieju. Turniej rozgrywany będzie w systemie Schenkel, na pięciu torach.

Jak informuje główny organizator, prezes Gdańskiego Klubu Curlingowego, Henryk Skowroński jest to już 4 edycja Międzynarodowego Turnieju Curlingowego Baltic Cup Amber Stone. Ten olimpijski sport na stałe został wpisany do sportowego kalendarza imprez curlingowych odbywających się w Polsce i Europie. Dzięki cyklicznej imprezie odbywającej się w Gdańsku, miasto nasze jest postrzegane nie tylko jako atrakcja turystyczna ale także jako organizator tak dużego międzynarodowego turnieju w dyscyplinie olimpijskiej jaką jest curling.

W sporcie tym używane są kamienie, potocznie zwane czajnikami produkowane przez Szkotów ze specjalnego granitu wydobywanego z oceanu, dzięki temu w niewielkim stopniu wchłaniające wodę. Każda drużyna ma osiem kamieni i każdy z zawodników z obu drużyn na przemian wykonuje po dwa rzuty. W curlingu używa się też szczotek do szczotkowania lodu. Agresywne szczotkowanie sprawia, iż lód zwiększa swoją temperaturę, przez co zmienia się tarcie, a tym samym prędkość kamienia. Dodatkowo jest ona pomocna skipom (kapitanom) do wskazywania swoim zawodnikom miejsca, w które mają ustawić kamień. Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych rozgrywanych na prostokątnej tafli lodu o długości 150 stóp (45,72 m) i szerokości 16 stóp 5 cali (5 m). W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po czterech zawodników. Kamienie na przemian, są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni jednego koloru znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany "szachami na lodzie".

Więcej informacji: www.gdanskcurlingclub.pl

Przeczytaj także