stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzyrzecki Rejon Umocniony. Historia jednego z największych systemów fortyfikacyjnych w Europie Opinie (1)

Contrast Cafe i Fundacja Kulturalne Pomorze zapraszają na spotkanie historyczne "Międzyrzecki Rejon Umocniony. Historia jednego z największych systemów fortyfikacyjnych w Europie", podczas którego zaprezentowana zostanie historia jednego z najciekawszych zabytków architektury militarnej w Polsce Systemu fortyfikacji stworzonego przez Niemców w latach 1934-1939 dla ochrony wschodniej granicy.

gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
W pierwotnym założeniu była to linia zapór wzmocniona nielicznymi tylko schronami bojowymi. Jednak w późniejszych planach Hitlera fortyfikacje miały przekształcić się w Front Forteczny, nie ustępujący pod względem rozmachu i rozwiązań technicznych, słynnej już wówczas na świecie, francuskiej Linii Maginota. Największym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza położony w pobliżu Międzyrzecza "Odcinek Wysoka: Łączną długość podziemnych korytarzy tego obiektu szacuje się na około 32 km. Obiekt wybudowany przez Niemców ogromnym nakładem sił i środków, w 1945 roku zdobyty został przez Rosjan. Po wojnie część obiektów została wysadzona, a następnie przekazana Wojsku Polskiemu. Międzyrzecki Rejon Umocniony - zbudowany z niebywałym rozmachem, niemal zapomniany i ponownie odkryty pod koniec XX wieku mógłby stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Polski, a tym samym i Europy.

Historię Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przedstawi Marcin Dudek - z wykształcenia technolog, z zamiłowania badacz fortyfikacji i fotograf. W centrum jego zainteresowań znajdują się fortyfikacje polskie i niemieckie z okresu 20-lecia międzywojennego i II wojny światowej. Autor kilku książek i wielu innych opracowań i artykułów, publikowanych w czasopismach fachowych i popularnonaukowych, w kraju i za granicą. Jeden z założycieli i redaktor specjalistycznego czasopisma oraz wydawnictwa INFORT, zajmującego się publikacją materiałów naukowych oraz popularyzacją wyników badań, związanych z historią architektury obronnej. Od 30 lat prowadzi badania nad żelbetowymi schronami bojowymi, ich rozwojem, wyposażeniem i taktyką walki o fortyfikacje w czasie II wojny światowej. Odznaczony Złotą Odznaką za opiekę nad zabytkami.

Spotkanie poprowadzi Zbigniew Okuniewski - eksplorator i poszukiwacz, który zasłynął w Polsce i na świecie spektakularnymi odkryciami historycznymi, prezes Fundacji "Invenire - Salvum", członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół, wieloletni przewodniczący Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej TPS.