Gra o miasto, ogródek rysownika, projektowanie przestrzeni miejskiej oraz przegląd prasy, to część atrakcji weekendowej Miejskiej Czytelni Krytyki Politycznej organizowanej w ramach akcji "Targ o Węglowy".
MCKP Targ Węglowy, czyli Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej na Targu Węglowym w Gdańsku to miejsce gdzie od 30 sierpnia do 4 września mieszkańcy i turyści będą mogli wypożyczyć i czytać książki w samym środku miasta, siedząc na leżakach, kocykach czy trawie. W czytelni odwiedzający znajdą książki o różnej tematyce oraz lektury poświęcone miastu, partycypacji, projektowani, konsultacji społecznych i wiele innych.
Miejska czytelnia to również gra planszowa "Rozegraj miasto" której celem jest przekazanie podstawowych informacji o konsultacjach społecznych i zachęcenie do rzeczywistego włączania się w planowanie miejskie.
Dla najmłodszych zaaranżowano także strefę czytania i rysunku "Ogródek rysownika i rysowniczki", gdzie pod okiem animatorów i animatorek kultury dzieci będą rozwijać umiejętność rysunku i wyobraźni przestrzennej.
W sobotę i niedzielę zachęcamy do projektowania wymarzonego Targu Węglowego na planszy rozłożonej na dużym stole, gdzie będziemy kreślić kształty węglem. Rysownie wymarzonej przestrzeni miejskiej "Targ projektuje się przy stole" odbywać się będzie pod okiem urbanistki Barbary Marchwickiej.
Akacja "Węgielek projektuje miasto" zachęcać będzie do działań twórczych rozwijających wyobraźnię oraz kompetencje społeczne najmłodszych w zakresie planowania przestrzeni miejskiej. Dzieci podczas pracy z animatorkami Elżbietą i Ewą Okroy będą poznawać znaczenie słowa współpraca oraz wspólnota, projektując razem Targ Węglowy opracowany graficznie przez Katarzynę Ewę Legendź.
Odbywać będą się również Krytyczne Przeglądy Prasy, czyli rozmowę o istotnych wydarzeniach przedstawianych w mediach lokalnych i ogólnopolskich z własnej perspektywy zawodowej i życiowej. Wśród prowadzących: Edwin Bendyk, Tomasz Szkudlarek, Monika Bokiniec, Grzegorz Klaman, Jędrzej Włodarczyk.
Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej odbywać się będzie od piątku, 30 sierpnia do środy, 4 września w godzinach 12 - 20.
W Miejskiej Czytelni Krytyki Politycznej będzie można znaleźć książki wydawnictw: Krytyki Politycznej, Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Zakamarki, Format, Dwie Siostry. W Miejskiej Czytelni dostępna będzie też bezpłatna gazeta "Kurier kultura".
Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej jest częścią akcji prowadzonej przez IKM, której celem jest dialog z mieszkańcami i osobami korzystającymi z Targu Węglowego na temat jego aktualnej oraz potencjalnej funkcji. Projekt powstał w odpowiedzi na akcję Gazety Wyborczej Trójmiasto pt. "Targ Węglowy dla ludzi" i jest tymczasową aranżacją przestrzeni Targu Węglowego na kilka stref, które nadadzą temu miejscu funkcję miejsca spotkań pokazując tym samym mieszkańcom jedną z wielu opcji zagospodarowania tej przestrzeni.
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.