stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Malarstwo Mikołaja Harmozy jest nie tylko gestem i grubą fakturą tworzącą intrygujące abstrakcyjne struktury, ale i eksperymentem społecznym.

Na wystawie w Klubie Żak Harmoza przeprowadzi test na odbiorcach sztuki polegający na tym, że widzowie będą mogli dokończyć malowanie trzech zaprezentowanych obrazów. Artysta nie zdradzi, który z danych obrazów jest skończonym dziełem. Odbiorcy będą mieli możliwość wyboru malowania obrazów, co jest zmierzeniem się z malarstwem, przekroczeniem granicy uświęconego gotowego artefaktu. Powstaje pytanie o to czy percepcja artysty pokrywa się z tym, co rejestrują inni? Zwłaszcza, że wśród odbiorców nie będą obecni tylko ludzie sztuki.

Harmoza nawiązuje w tym interaktywnym działaniu do tradycji malarstwa. Słowo wernisaż (z j.francuskiego vernissage- czyli kładzenie werniksu) związane było z uroczystym kładzeniem werniksu na obraz w pracowni artysty.

Mikołaj Harmoza znany jest z projektu Galeriuj - rodzaju manifestu artystycznego. Harmoza przedstawia swoją twórczość w takich środowiskach, które zwykle nie są zainteresowane sztuką współczesną, bądź w jakiś sposób są wykluczeni z kręgu odbiorców sztuki czy malarstwa współczesnego. Projekt ma charakter autokreacyjny, a jego idea rozwija się wraz z tym, co powstaje w jego ramach.

Dr Mikołaj Amadeusz Harmoza - urodzony w 1973 roku. Malarz i rysownik. W 1999 z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową. Po studiach odbył podróże artystyczne po Europie prezentując swoją twórczość. Uczestnik wielu wystaw. Od 2002 roku pracuje w ASP w Gdańsku - prowadzi Pracownię Rysunku dla kierunków projektowych. Od 2003 roku swoje prace układa w cykle tematyczne, m.in.: Ściany maja uszy (2003-2008), Portrety domniemane (2003), Wąs polski (2005-2008), Pars pro toto (2011), Okolice Portretu (2012-2013), Portrety hipotetyczne (2013).

Wystawy aranżuje często w kontekście społecznym, bądź stają się one częścią heppeningu. Aktualnie realizuje autorski projekt o nazwie Galeriuj oraz promuje aktywność wystawiennicza zwana przez niego galeringiem.

Wernisaż: 3.03.2016, godz. 19:00
Wystawa: 3.03-3.04.2016