stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mikołaj Trzaska Trio

paź 12-13

sobota - niedziela, g. 12:00

Wstęp wolny
lis 10

niedziela, g. 18:00

Gdańsk, ul. Menonitów 2a
bilety 52 - 105 zł
Kup bilet
Klub ŻAK zaprasza na koncert Mikołaj Trzaska Trio

koncerty w Trójmieście


Wystąpią:

Mikołaj Trzaska: saksofon, klarnet
Peter Ole Jørgensen: bas
Peter Friis Nielsen: perkusja

Jazzowy skok do Danii z nieprzewidywalnym Mikołajem Trzaską w roli przewodnika.
Zderzenie dwóch kultur, współczesnej muzyki improwizowanej słowiańskiej i skandynawskiej.

Zespół został powołany do życia przez polskiego saksofonistę oraz klarnecistę basowego Mikołaja Trzaskę.

Muzycy po raz pierwszy spotkali się wiosną 2004 roku w pod czas trwania czterodniowego sympozjum muzyków „Encounter Festival“ w Kopenhadze. Sekcje tego tria stanowi dwóch, znakomitych duńskich muzyków zaliczających sie do ścisłej czołówki muzyki Impro-Jazz w Europie: Peter Friis Nielsen – bas, oraz Peter Ole Jørgensen – perkusja. Należy również dodać, że ci znakomici muzycy na co dzień tworzą sekcje, znanego niemieckiego saksofonisty Petera Brotzmana oraz francuskiego gitarzysty Marca Ducret. Komponują także muzykę dla potrzeb filmów dokumentalnych i teatrów. Program trasy Tria Trzaska/Friis/Jorgensen, obejmuje wykonanie koncertów, na terenie Danii, Niemiec, Polski, Ukrainy oraz Czech a także nagranie materiału na płytę CD, która ukarze się nakładem znanego wydawnictwa „Kilogram Records“. Podczas koncertów trio zaprezentuje program, w którym podstawę do improwizacji tworzą kompozycje trojga muzyków. Trio, Trzaska/Friis/ Jørgensen. Jest bez wątpienia bardzo ciekawym zjawiskiem muzycznym, prezentującym europejskiej publiczności zderzenie dwóch kultur, współczesnej muzyki improwizowanej słowiańskiej i skandynawskiej.

Mikołaj Trzaska - kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Urodzony 1960 w Gdańsku. Rozpoczął studia na ASP w Gdańsku, na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette Colemana, porzuca akademię plastyczną, całkowicie poświęcając się muzyce. Współzałożyciel grupy Miłość, jeden z głównych filarów „sceny yassowej”, lider Łoskotu. Współpracował z Lesterem Bowie, Peterem Brotzmannem, Johnem Tchicai, Tomaszem Stańko, Noelem Akchote oraz Joe Giardullo. Autor kilkudziesięciu płyt. Początek jego sukcesu zapoczątkowała współpraca z duetem instrumentalno-kompozytorskim, Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Ich album „Mikro muzik” Uważany jest za krok milowy w historii polskiego jazzu. Obecnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych poszukujących muzyków jazzowych w Polsce.

Fragmenty wypowiedzi Mikołaja Trzaski

„Pomimo, że jestem już artystą dojrzałym, który wybrał drogę i konsekwentnie nią podąża, wciąż czuję się wojownikiem; no cóż mam poczucie misji. Wielka kultura jest tworzona właśnie przez wojowników, którzy krytycznie obserwują otaczającą ich rzeczywistość i próbują na nią wpływać.”

„To zabrzmi paradoksalnie, ale moją słabością, jest właśnie zwierzęca wręcz potrzeba eksperymentu, jestem skazany na rolę muzyka poszukującego. Pracy wyłącznie z jednym składem nie jestem w stanie znieść. Właśnie w spotkaniach z nowymi ludźmi poszukuje inspiracji dla własnej twórczości. Gdy tylko słyszę kogoś, kto mi się podoba, od razu szukam kontaktu z tą osobą. Właśnie grając z interesującym muzykiem, a nie naśladując go, można stworzyć coś własnego, oryginalnego. Oczywiście nie zawsze to się udaję. Na przykład spotkanie z Noelem Akchote było bardzo ważnym doświadczeniem, nie udało nam się, moim zdaniem, stworzyć ważnej muzyki. Takie mniej udane spotkania są też bardzo ważne, gdyż stanowią szansę do samookreślonia, zdefiniowania własnego stylu w danym momencie nieustającego rozwoju.”

„...muzyka to po prostu szczerze, w sposób logiczny i dramatyczny, choć abstrakcyjny, opowiedziana historia. Dobra muzyka improwizowana powstaje w korespondencji z określonym kawałkiem rzeczywistości, rozpoczyna się od słuchania świata. Nawet improwizujący solista słucha przestrzeni, choćby wypełniała ją cisza... I zaczyna od bardzo minimalnej formy, która się pojawia dookoła. Na tym polega fraza. Budujesz pierwsze zdanie i czekasz, co się zacznie dziać. Dajesz oddech i budujesz drugie zdanie, które albo jest odbite od twojej starej frazy albo jest reakcją na to, co się dookoła dzieje. Choć tak naprawdę obie zasady powinny działać jednocześnie. Najważniejsze jest, aby zachować ten stan umysłu - słuchacza i wykonawcy jednocześnie.”
(źródło: Diapazon.pl, Glissando)

Peter Friis Nielsen - bass. Urodzony 1948 w Kopenhadze (Dania). Czołowy basista sceny skandynawskiej. Od lat zajmuje się muzyką improwizowaną, porusza się także po obszarze muzyki współczesnej, pomiędzy eksperymentalnym rockiem i jazzem. Przez lata doświadczeń wytworzył własny i niepowtarzalny język muzycznego wyrazu. Współpracował z takimi wielkimi saksofonistami jak: John Tchicai i Evan Parker. Współpracował także z bardzo dobrze znaną w Polsce, perkusistką, Marilyn Mazur, ponadto pracował z takimi gwiazdami jak: Phil Minton. Marc Ducret, Louis Moholo, Kenneth Knudsen, Lotte Anker, Hasse Poulsen, Jesper Zeuten, Pierre Dorge.

Peter Ole Jørgensen - perkusja, producent, kompozytor. Jest obecnie jedną z najważniejszych postaci (freeform/improscene) skandynawskiej sceny muzyki improwizowanej. Od dwóch ostatnich dekad jest bardzo kreatywnym uczestnikiem wielu muzycznych zjawisk. Jest także właścicielem niezależnego wydawnictwa płytowego (Ninth World Music). Od lat komponuje muzykę do baletu, filmu, performance’u a także dla zespołów, którymi kieruje. jako lider i uczestnik, zrealizował około 30 albumów CD. Jest uczestnikiem takich składów jak; Sweetheart in a Drugstore, David Thomas & Foreigners, The Wild Mans Band z Peterem Brötzmannem, Cockpit Music, Global Guaranty Orchestra, Ghost In The Machine z Evanem Parkerem a także Dog God. Miał okazje współpracować i nagrywać z takim muzykami jak: David Moss, Phil Minton, Axel Dörner, Steve Lacy, Mats Gustafsson, Thomas Lehn, Frank Lowe, David Thomas, Evan Parker, Alan Silva, Pat Thomas, Peter Brötzmann, Johannes Bauer, David Moss, Herb Robertson, & Sirone. Ostatni projekt Petera Ole to duet "Live Free or Diet" z wokalistą z kultowej grupy Pere Ubu, Davidem Thomasem.


Bilety:
20,- normalny; 15,- ulgowy; 10,- na kartę klubową i dla posiadaczy biletu okresowego SKM