stat
Impreza już się odbyła
W tym roku Missa Flores w ramach 7. edycji festiwalu "Okno Na Świat" będzie koncelebrowana przez misjonarzy z różnych stron świata w Kościele św. Jana w Niedzielę, 28 sierpnia 2011 o godz. 12.00. Tak jak każdego roku, msza św. z odprawą artystyczną z Indonezji i innych stron świata niesie wyraziste przesłanie pokoju. Oprócz modlitwy o solidarność ludzi na całym świecie, Missa Flores 2011 jest afirmacja życia, chce wspierać jego piękno i stawać w obronie życia.

MISSA FLORES podążając za encykliką Evangelium Vitae Bł. Jana Pawła II wyraźnie podkreśla wartość nadprzyrodzoną życia ludzkiego, jako "nowego" i "wiecznego", do którego każdy człowiek bez żadnych zasług zostaje powołany i które winien wznosić do stanu nadprzyrodzonego poprzez uczestnictwo w pięknie, które jest lustrem majestatyczności oblicza Boga. Missa Flores stanowi jedną z okazji, aby wierni mogli kontemplować życie i napełniać się poczuciem pełni samego Boga, dzięki któremu ich życie nabiera nadprzyrodzonego wymiaru.

Oprawa artystyczna liturgii przygotowana przez zespół teatru i tańca Sendratari Damai pod kierunkiem choreograficznym Jadwigi Możdżer oraz muzycznym Vincenta Adi Gunawan Meka SVD utrzymany jest w dalekowschodnim kanonie sztuki. Będą to Floresyjskie tańce procesyjne, tańce ofiarowania i dziękczynienia łączące styl sundajski, balijski, sumatrzański, centralnej Jawy, psalmy śpiewane z akompaniamentem tradycyjnej orkiestry gamelanowo - anklungowej, Czytania w językach Ewe z Togo oraz po kaszubsku, Nigeryjskie Alleluja wykonane zespół Ikenga Drummers, Ewangelia w języku polskim oraz odlitwa wiernych w różnych językach świata.

Procesji z darami towarzyszyć będzie taniec Sulintang z wschodniej części wyspy Jawy, do którego grana jest pieśń Sembahan Sudra (Dar mego biednego) pochodząca z wyspy Bali. Podczas Komunii św. zespół Ikenga Drummers zagra pieśni liturgiczne pochodzące z Nigerii a zespół Sendratari Damai zagra i zaśpiewa Litanię Jelitkowską Do Boga Ojca autorstwa Jadwigi Możdżer z muzyką opartą na motywie z wyspy Timor. Po Komunii św. będzie wykonany taniec Gensam, będący połączeniem dwóch tańców, Genjek z Bali i Saman z Sumatry. Na koniec procesję wyjściową poprowadzi taniec Ja'i ze środkowej części wyspy Flores. Lektorem będzie Ryszard Ronczewski.

Idea Missa Flores zrodziła się z potrzeby solidarności z losem ludzi na całym świecie. Jej pomysłodawcami są Jadwiga Możdżer aktorka, choreograf, muzyk, doktorantka w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Gdańskiego oraz o. Vinsensius Adi Gunawan Meka, doktorant etnomuzykologii KUL-u, misjonarz werbista pochodzący z wyspy Flores (Indonezja). Realizacja jest zbliżona do tej odprawianej w Indonezji pod nazwą Misa Inkulturasi (msza inkulturacyjna). Inkulturacja zakłada wzajemne przenikanie elementów kulturowych i liturgii (szerzej: teologii), co pozwala miejscowym ludom wielbić Boga w sposób właściwy ich rdzennej kulturze. Choć Missa Flores zawiera rozmaite elementy z różnych stron świata, to jej idea solidarnych starań o pokój i życie jest kwintesencją ponadczasowego przesłania wszystkich kultur.