Galeria PIONOVA zaprasza na wystawę retrospektywną ceramiki gdańskiego twórcy, jakim jest
Henryk Lula zatytułowaną "MISTERIUM OGNIA I ZIEMI".
Wernisaż wystawy dnia 07 kwietnia (czwartek) 2011 r. o godz. 18.00 (wejście tylko na zaproszenia).
Wystawa potrwa do 15 maja 2011 r. wejście na wystawę bezpłatne.
Znany oraz ceniony w kraju i za granicą, uczestnik wielu wystaw organizowanych na całym świecie, profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor ogromnej ilości prac, których możliwie szeroki przekrój pragniemy zaprezentować.
Artysta od ponad sześćdziesięciu lat zajmuje się ceramiką, której tajniki twórcze opanował do mistrzostwa. To właśnie niezwykła swoboda w wyrażaniu artystycznego zamysłu, w sztuce tak trudnej jaką jest ceramika, wzbudza podziw i uznanie. Bogactwo stosowanych szkliw, pięknych, delikatnych barw, połyskujących i matowych, a także gładkich i chropowatych powierzchni zachwyca swoją różnorodnością. Ujęte w subtelnych i czystych formach, często kulistych
i walcowatych, po których kolor zdaje się niemal prześlizgiwać.
Ceramika ta intuicyjnie nawiązuje do natury, a jednocześnie jest abstrakcyjna, przez co trudno określić ją tylko jako tradycyjną lub "tylko" nowoczesną. Każdy z obiektów zaskakuje oryginalnością, ale dopiero pokazywane razem odkrywają przed nami charakterystyczną poetykę, zawartą w całej twórczości Henryka Luli.
Ceramika jako medium artystyczne jednocześnie zdaje się być bliska każdemu człowiekowi, znana od tysiącleci, ciągle związana z życiem codziennym. Prace Henryka Luli swym wyrazem nawiązują również do dawnych tradycji formy użytkowej, przez co dzieła tego Twórcy zdają się dużo bliższe każdemu z oglądających.
Jednocześnie obiekty te to efekt końcowy swoistego misterium żywiołów - ziemi-gliny i ognia, zapoczątkowanego talentem Artysty, który nadaje im formę. Jak mówi sam Artysta: "szkliwo (...) ma w sobie coś magicznego i naturalnego zarazem. Jest ono skałą (gdyż jest mieszaniną minerałów i związków chemicznych), podobną do tych, które w przyrodzie powstawały w wyniku procesów geologicznych ziemi, w ciągu milionów lat. Ceramik ten proces jakby powtarza w przyśpieszonym tempie. Dobiera odpowiednie składniki, poddaje je mieleniu i wypaleniu w wysokiej temperaturze, w której stapiają się na skałę. Może czuć się jak twórca nowych, dotąd niespotykanych materii."
Wystawa jest niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla miłośników ceramiki, ale przede wszystkim dla miłośników piękna. Jest unikalną okazją by spotkać się z tak szerokim spektrum prac artysty. Przeżyć swoje artystyczno-estetyczne misterium.
Wystawa pod honorowym patronatem:
Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego,
Pawła Adamowicza - Prezydenta Miasta Gdańska,
prof. Ludmiły Ostrogórskiej - Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza, Trójmiasto.pl