stat
Impreza już się odbyła

Organizatorem regat, które potrwają od czwartku do niedzieli, jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk, Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk. Pod koniec poprzedniego tygodnia na tym akwenie odbyły się również mistrzostwa Polski juniorów.

- Te regaty po raz kolejny potwierdziły, że jest to bardzo dobra, zarówno pod względem infrastruktury jak i warunków do sportowej rywalizacji, lokalizacja. W roli gospodarza świetnie spisują się bowiem dwa wyspecjalizowane gdańskie ośrodki, NCŻ AWFiS i AZS COSA. Z kolei akwen jest niezwykle wymagający, czego doświadczyli juniorzy podczas swoich mistrzostw, jednak jego usytuowanie stwarza dodatkowe możliwości. Nominalnie stanowi cześć Zatoki Gdańskiej, ale jest to już właściwie otwarte morze, bowiem nie ogranicza go już Półwysep Helski. Gdyby wiało za mocno zawsze możemy przenieść wyścigi na spokojniejsze wody rozlewiska Wisły Śmiałej, gdzie zawodnicy doskonale są widoczni z brzegu - wyjaśnił wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu Tomasz Chamera.

W czwartek na starcie w Górkach Zachodnich zabraknie jedynie przedstawicieli klasy 49er, którzy swój championat rozegrali pod koniec lipca w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 - triumfował wówczas duet AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. W Gdańsku komplet medali rozdany zostanie w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Laser Radial, Finn oraz 470 kobiet i mężczyzn.

Wiadomo już, ze wywalczonego rok temu tytułu w klasie RS:X nie obroni Paweł Tarnowski - w trakcie jazdy na trening deskarz SKŻ Ergo Hestia Sopot spadł z roweru i nabawił się urazu barku. Jego przerwa w startach potrwa trzy tygodnie. W Gdańsku nie zabraknie natomiast Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk), który z powodu kontuzji nie wziął udziału w ubiegłorocznych mistrzostwach - jego rywalizacja z Przemysławem Miarczyńskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zapowiada się ekscytująco.
Łatwej przeprawy w klasie Laser Standard z pewnością nie będzie miał ósmy zawodnik lipcowych mistrzostw świata Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin). Mistrz Europy Masters 37-letni Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia) zapowiada próbę detronizacji młodszego o 12 lat aktualnego mistrza, z którym przegrał w ubiegłym roku walkę o złoty medal w ostatnim wyścigu.

Szyki starszym kolegom będą z pewnością chcieli pokrzyżować w klasach Laser Radial i RS:X medaliści mistrzostw Polski juniorów, na czele triumfatorami tych regat, Magdaleną Kwaśną (CHKŻ Chojnce) oraz Michaliną Bujnowską (YKP Warszawa) i Mateuszem Grochowskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W każdej klasie przewidziano rozegranie po 10 wyścigów, łącznie z medalowym, w którym weźmie udział 10 najlepszych uczestników. Medalowe wyścigi (odbędą się na Wiśle Śmiałej) zaplanowano jednak tylko w klasach, w których będzie rywalizować co najmniej 10 jednostek. Mistrzostwa Polski seniorów zwieńczy ceremonia medalowa, która odbędzie się w niedzielę 20 września o godzinie 16.30. Z kolei każdego dnia regat wyścigi mają się rozpoczynać o 11.

W zeszłym roku w poszczególnych klasach mistrzami Polski zostali: RS:X - Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Finn - Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), Laser Radial - Anna Weinzieher (AZS Uniwersytet Warszawski), Laser Standard - Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin), 470 - Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Karol Jączkowski i Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk).

Przeczytaj także