Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu / Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu na Kucach Hipodrom Sopot Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu / Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu na Kucach

Sopocki Hipodrom po raz kolejny ma zaszczyt gościć Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu.

gru 3

sobota, g. 04:00

Gdańsk, Kościerska 7
Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie.

Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w klasycznym ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem.
Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie wystartowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata.

W tym samym terminie rozegrane zostaną również Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu na kucach - czyli zawody dla dzieci i młodzieży.

Godziny rozgrywania poszczególnych konkursów, listy startowe oraz wyniki na żywo można śledzić na stronie www.zawodykonne.com.