stat
Impreza już się odbyła

Mistrzostwa Świata w klasie L'Equipe

Organizatorem Mistrzostw Europy w klasie l'Equipe jest Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk oraz Polskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy l'Equipe, we współpracy z PZŻ, ZG AZS, AWFiS w Gdańsku, Władzami Samorządowymi Woj. Pomorskiego i Miasta Gdańska).

Regaty zostaną rozegrane w dniach od 1 do 7 sierpnia 2098 r. na akwenie Zatoki Gdańskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej, w bezpośrednim sąsiedztwie Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich.

W zawodach wystar tuje około 40 załóg z Francji, Hiszpanii, Włoch i Polski.

PROGRAM REGAT
Data Godzina Wydarzenie
Sobota, 1 sierpnia 10.00-18.00
Przyjazd uczestników.. Zgłoszenia i pomiary jachtów

Niedziela, 2 sierpnia
10.00-12.00 Zgłoszenia i pomiary jachtów
14.00 Wyścig próbny
18.00 Ceremonia Otwarcia Mistrzostw

Poniedziałek, 3 sierpnia
11.00 Start do pierwszego wyścigu

Wtorek, 4 sierpnia
11.00 Start do kolejnych wyścigów

Środa, 5 sierpnia
11.00 Start do kolejnych wyścigów

Czwartek, 6 sierpnia
11.00 Start do kolejnych wyścigów

Piątek, 7 sierpnia
11.00 Start do kolejnych wyścigów
17.00 Ceremonia Zamknięcia Mistrzostw

Sobota, 8 sierpnia rano Wyjazd uczestników

KLASA l'EQUIPE
Klasa l'Equipe to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji regatowych dla młodzieży. Konstruktorem jest trener kadry olimpijskie Francji Marc Laurent. Podstawowym założeniem tej młodzieżowej klasy jest przygotowywanie młodych załóg do startu w klasach przygotowawczych i olimpijskich 420, 470, 49-er, itp. Mimo, że żeglują na niej bardzo młodzi żeglarze w wieku 10-15 lat, to dzięki doskonałej konstrukcji łódka ta bardzo szybko wchodzi w ślizg, jest stosunkowo mało wywrotna i łatwa do postawienia, pozwala w pełni wykorzystać możliwości psychofizyczne sternika i załoganta. Wyposażona jest w grot, genuę i spinaker. Swoim kształtem przypomina, niegdyś bardzo popularnego w Polsce i na całym świecie Latającego Holendra. Pierwsze egzemplarze w naszym kraju pojawiły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Swoje umiejętności żeglarskie doskonalili w tej klasie m.in. dwukrotni olimpijczycy Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski. W Europie wyprodukowano blisko 3 tys. egzemplarzy. Polscy producenci firma Cors z Gdańska i Kary Sails z Wejherowa posiadają jako jedyni licencję na produkcję łódek tej klasy w krajach Europy środkowo-wschodniej.