stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mistrzowie Kina: Miłość Blondynki | Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na cotygodniowe czwartkowe spotkania filmowe: prelekcja - pokaz - dyskusja. Pokazy filmowe dla wszystkich widzów ciekawych dobrego kina i dyskusji po seansie. Cho Do Kina Kino Ludzie Pasja!

sie 1

czwartek, g. 18:00

bilety 13 zł

w każdą sobotę (od 03.08 do 17.08.2024), g. 23:00

bilety 25 zł
Prelekcja i dyskusja: dr Grażyna Świętochowska
Partner wydarzenia Czeskie Centrum Warszawa

Reż.: Miloš Forman, Czechosłowacja, 1965, 77 min.
Tytuł oryginalny: Lásky jedné plavovlásky,
Obsada: Hana Brejchová, Vladimir Pucholt, Milada Ježková, Josef Šebánek
Partner pokazu: Czeskie Centrum Kultury w Warszawie.

Pokaz specjalny inaugurujący 30. jubileuszowy rok działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG Miłość Blondynki

Miłość blondynki to jeden z najważniejszych filmów wspaniałego okresu kina czeskiego - lat 60. Dzieło dla tego okresu sztandarowe i ikoniczne. Podobnie jak inne czeskie filmy Miloša Formana i ten zrealizowany jest przy udziale aktorów niezawodowych, w charakterystycznym dla reżysera tonie pogodnej kpiny z otaczającej (niekoniecznie socjalistycznej) rzeczywistości.

Kobiety pracujące w wielkich zakładach tekstylnych marzą o mężczyznach, których w okolicy brakuje. Dyrektor organizuje dla nich wieczorek taneczny, na który zaprasza wojsko. Jednak zamiast dziarskich chłopaków stawiają się brzuchaci rezerwiści. Ale Andula ma szczęście: spędza wieczór z pianistą z zespołu, a na dodatek chłopak zaprasza ją do siebie, do Pragi. Wycieczka do stolicy będzie niezwykle pouczająca.

Miloš Forman (1932-201 wybitny reżyser kina czeskiego i amerykańskiego. Studiował w sławnej praskiej szkole filmowej FAMU. W filmie fabularnym debiutował 'Czarnym Piotrusiem' (Grand Prix w Locarno, 1963). Następnie zrealizował 'Miłość blondynki' i 'ali się, moja panno' (196. Swymi utworami wniósł duży wkład w rozwój nowego kina w Czechosłowacji. Od 1968 r. przebywa w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym amerykańskim filmem był 'Odlot' (1971). Później zrealizował między innymi następujące pozycje: 'Lot nad kukułczym gniazdem' (1975 5 Oscarów), 'Hair', 'Amadeusz' (1984, 8 Oscarów), 'Skandalista Larry Flynt' (1996, Złoty Niedźwiedź w Berlinie), 'Człowiek z księżyca' (1999, Srebrny Niedźwiedź) i 'uchy Goi' (2006).

Miroslav Ondřiček (1934-2015) czeski operator o pozycji międzynarodowej. Przez lata związany z Formanem. Autor zdjęć do wszystkich trzech jego czeskich filmów oraz między innymi do 'Odlotu', 'Hair', 'Amadeusza'. Współpracował z Lindsayem Andersonem, realizując zdjęcia do 'Jeżeli' (1970) i 'Szczęśliwego człowieka' (1973). Również był autorem zdjęć do 'Zaklętych rewirów' (1975) Janusza Majewskiego.