Już w najbliższy piątek, o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach koncertu "Mistrzowie Fortepianu" zabrzmi jedna z najpiękniejszych symfonii (Siergieja) Rachmaninowa oraz niezwykłe dzieło: koncert fortepianowy Klary Schuman. Repertuar wykonają znakomici gdańscy filharmonicy oraz gwiazda włoskiej Pianistyki Enrica Ciccarelli. Koncert poprowadzi I dyrygent gościnny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Massimiliano Caldi.
Sala Koncertowa na Ołowiance
MISTRZOWIE FORTEPIANU
Wystąpi:
Enrica Ciccarelli
Massimiliano Caldi - dyrygent
Orkiestra symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
W programie:
Klara Schumann - Koncert fortepianowy
Siergiei Rachmaninov - Symfonia nr. 2 op. 27
I. Largo - Allegro moderato
II. Allegro molto
III. Adagio ma non troppo
IV. Allegro vivace
Symfonie Rachmaninowa łączą w sobie dramatyzm symfoniki Czajkowskiego i styl epicki Borodina. II Symfonia e-moll, op. 27. nawiązuje wręcz do V Symfonii Czajkowskiego i cieszy się przez cały czas od momentu powstania (1908 ) niesłabnącym powodzeniem wśród melomanów. Jeden z krytyków, po premierze II Symfonii powiedział: "Nie odsłania [ona] innych światów i nadludzkich objawień. Ale jakże jest świeża i jakże piękna". To kwintesencja utworu, jakiego będzie można wysłuchać w najbliższy piątek. Kolejna kompozycja, to koncert fortepianowy autorstwa Klary Schuman. Takie zestawienie utworów jest nieprzypadkowe, ponieważ Siergiej Rachmaninow, był także genialnym pianistą oraz wielbicielem Chopina.
Z kolei Klara Schuman była nie tylko żoną Roberta Schumana, ale należała także do najwybitniejszych wirtuozów fortepianu w XIX w.; jej nazwisko zestawiano z nazwiskami czołowych pianistów tamtej epoki, takich jak Chopin, Liszt, Rubinstein czy Thalberg. Wymieniony w programie koncert fortepianowy, należy do jej najwybitniejszych dokonań. Będzie go można usłyszeć w iście wirtuozerskim wykonaniu, ponieważ na zaproszenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, przy fortepianie zasiądzie gwiazda włoskiej pianistyki, współpracująca ze znakomitymi orkiestrami europejskimi, amerykańskimi i azjatyckimi. Była również solistką Praskiej Orkiestry Symfonicznej i Francuskiej Orkiestry Narodowej a w roku 1999 zadebiutowała w Concertgebouw w Amsterdamie z koncertem fortepianowym Griega, gdzie jej występ okazał się ogromnym sukcesem a nagranie tego koncertu zostało wydane na CD. Enrica Ciccarelli występowała w wielu znakomitych salach koncertowych całego świata, a na swoim koncie ma wielokrotnie nagradzane nagrania z wykonaniami Rachmaninova, Mussagorskiego, Webera, Schuberta, Mozarta oraz właśnie Klary Schumann, których dokonała z Orkiestrą Narodową Montpellier.
Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra pod dyrekcją I dyrygenta gościnnego PFB - Massimiliano Caldi. O doskonałych efektach tej kooperacji melomani mogli się przekonać podczas koncertu City Lights, w którym orkiestra wykonywała muzykę na żywo do komedii Chaplina o tym samym tytule. Ci których zabrakło wówczas na widowni, mogą przyjść na piątkowy koncert pt. "Mistrzowie fortepianu", na którym nie zabraknie doskonałej muzyki w mistrzowskim wykonaniu.
-----
ENRICA CICCARELLI
Od czasu debiutu w 1992 roku w Salle Gaveau w Paryżu, włoska pianistka Enrica Ciccarelli występuje ze znakomitymi europejskimi, azjatyckimi i amerykańskimi orkiestrami i współpracowała między innymi z Aldo Ceccato, Pavlem Koganem, Milanem Hòrvathem, Josephem Silversteinem, Danielem Kawką, JoAnn Fallettą, Hubertem Soudantem, Claudio Scimone, Marco Guidarini, Toshiyuki Kamioka, Friedemannem Layerem, Alexandrem Vedernikovem, Antonem Nanutem, En Shao, Gabrielem Feltzem i Salvatore Accardo. Występowała gościnnie na festiwalach: Festival de Radio France, Festival Pianistico di Brescia e Bergamo, Liubljana Festival, International Chamber music Festival in Cervo, Festival de Montreux oraz Beijing International Piano Festival.
Ciccarelli ukończyła konserwatorium muzyczne "G.Verdi" w Mediolanie, gdzie również studiowała grę na organach. Była w klasie mistrzowskiej Jean-Bernarda Pommiera oraz w klasie muzycznej fenomenologii Sergiu Celibidache. Była także słuchaczką letniej szkoły Hansa Grafa w Mozarteum w Salzburgu. Bardzo duże znaczenie dla jej muzycznego wzrastania i rozwoju miały również rady udzielane jej przy różnych okazjach przez Nikitę Magaloffa i Tatianę Nikolajewą. Koncertowała solo z następującymi orkiestrami: Prague Symphony Orchestra, Orchestre National de France, I Solisti Veneti, Mexican State Orchestra, Deutsche Kammerorchester, Auvergne Chamber Orchestra, Berliner Symphoniker, Moscow Symphony Orchestra, Pomeriggi Musicali, Stuttgarter Philharmoniker, Zagreb Philharmoniker, Mozarteum Orchestra Salzburg, Maggio Musicale Orchestra of Florence, Santa Cecilia Orchestra, SWD Philharmoniker, Wuppertaler Sinfonieorchester, Buffalo Philharmonic i Virginia Symphony.
Była również solistką Praskiej Orkiestry Symfonicznej i Francuskiej Orkiestry Narodowej a w roku 1999 zadebiutowała w Concertgebouw w Amsterdamie z koncertem fortepianowym Griega, gdzie jej występ okazał się ogromnym sukcesem a nagranie tego koncertu zostało wydane na CD.
Enrica Ciccarelli występowała w wielu znakomitych salach koncertowych całego świata: Salzburg Festspielhaus, Munich Herkulessaal, teatr Prinzregenten, Milano Verdi Hall, Teatro Comunale we Florencji, Megaron Hall w Atenach, Berlin Konzerthaus, Le Corum w Montepellier, Tonhalle w Zurichu, Kiev Philharmonic hall, Bruxelles Conservatoire, City Hall w Hong-Kongu, Seoul Arts Center, Auditorium Belgrano w Buenos Aires, Poly Theatre, Forbidden City Theatre i National Centre for Performing Arts w Pekinie.
Nagrywała dla RAI - Radio Televisone Italiana, Slovene Television, Austrian Radio, Radio France, KBS w Korei, CCTV w Chinach. Wydała także kilka płyt z wykonaniami Prokofiewa, Rachmaninova, Mussagorskiego, Webera, Schuberta, Mozarta oraz Pianoconcerti Roberta i Clary Schumann z Orkiestrą Narodową Montpellier. To nagranie otrzymało wiele międzynarodowych nagród i pozytywnych recenzji.
Enrica Ciccarelli z powodzeniem wykonuje również muzykę kameralną i współpracowała z Solisti della Scala, Francesco Manarą, Alexandrem Kniazevem, Edoardo Zosi, Mariellą Devia, Denią Mazzolą Gavazzeni i Amarilli Nizza, z którą nagrała premierowe wykonanie mazurków Chopina w transkrypcji na głos i fortepian przez Pauline Viardot.
Jest współzałożycielką międzynarodowego festiwalu CIttà di Cernobbio oraz Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Pekinie. Jest uznaną nauczycielką i regularnie prowadzi klasy mistrzowskie. Jest członkiem najważniejszych międzynarodowych jury a kilkoro spośród jej uczniów otrzymało nagrody w konkursach pianistycznych. Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Fondazione La Società dei Concerti w Mediolanie.